Venolan

Spis treści

Venolan - Skład

1 kaps. zawiera 300 mg trokserutyny.

Venolan - Działanie

Trokserutyna jest pochodną flawonową o działaniu ochronnym na naczynia krwionośne i wykazującą działanie lecznicze w mikroangiopatii spowodowanej zaburzeniem krążenia żylnego. W organizmie hamuje utlenianie kwasu askorbinowego i pośrednio uczestniczy w syntezie kolagenu. Bierze udział w powstawaniu fizjologicznego inhibitora hialuronidazy, odpowiedzialnego za prawidłowy stan śródbłonka naczyń. Wpływa na ukrwienie, ułatwiając przepływ krwinek przez naczynia włosowate oraz hamując agregację płytek krwi i krwinek. Działanie antyagregacyjne może wynikać z hamowania aktywności lipooksygenazy i cyklooksygenazy. Trokserutyna hamuje peroksydację lipidów, wywołaną przez kumarynę. Ponadto hamuje wytwarzanie reaktywnych nadtlenków i wykazuje działanie kardioprotekcyjne oraz może chronić przed toksycznym wpływem reaktywnych nadtlenków na śródbłonek naczyń. Po podaniu doustnym wchłania się z przewodu pokarmowego w formie niezmienionej lub po odłączeniu fragmentu cukrowego (rutynozy). Osiąga maksymalne stężenie po 1 h. T<sub>0,5</sub> wynosi około 9 h. Jest wydalana głównie z kałem, w niewielkiej ilości z moczem.

Reklama

Venolan - Wskazania

Leczenie zaburzeń krążenia żylnego i limfatycznego, zespołów pozakrzepowych, zapalenia żył kończyn dolnych, żylaków kończyn dolnych, obrzęków pochodzenia żylnego, owrzodzeń podudzi, nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych, skłonności do wybroczyn i krwotoków.

Venolan - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Venolan - Ostrzeżenia

Preparatu nie stosować u dzieci oraz pacjentów, u których występują obrzęki w okolicach kostek spowodowane chorobami serca, wątroby lub nerek.

Venolan - Ciąża

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Venolan - Efekty uboczne

Rzadko: nudności (przemijające, gdy lek przyjmowany jest w trakcie posiłku), wzdęcia, bóle brzucha, bóle głowy, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy, nadwrażliwość na światło.

Venolan - Interakcje

Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.

Venolan - Dawkowanie

Doustnie: 1 kaps. 2-3 razy na dobę. Dawka podtrzymująca: 1 kaps. na dobę. Kapsułki przyjmować po posiłkach.

Venolan - Uwagi

Pharmindex