Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Vericaust

Vericaust to preparat o żrącym działaniu, który degraduje brodawki zwykłe. Po zastosowaniu go, brodawki stają się białe, a następnie zostają odrzucone przez organizm. Produkt należy nakładać wyłącznie na samą brodawkę. Poznaj dawkowanie, skutki uboczne oraz działanie preparatu. 
Spis treści

Reklama

Vericaust - skład

100 mg roztworu zawiera 50 mg kwasu monochlorooctowego.

Reklama

Vericaust - działanie

Preparat powodujący zniszczenie brodawek zwykłych. W krótkim czasie po aplikacji komórki zostają zniszczone przez żrące działanie preparatu, nabierają białawej barwy i zostają odrzucone przez organizm.

Reklama

Vericaust - wskazania

Preparat stosowany w leczeniu brodawek (verrucae vulgares).

Reklama

Vericaust - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas monochlorooctowy. Nie stosować na twarz - nie może dojść do kontaktu preparatu z oczami, błoną śluzową nosa i jamy ustnej. Nie stosować na okolicę narządów płciowych, na rany oraz na podrażnione brodawki. Nie stosować bezpośrednio po operacyjnym usunięciu brodawki skalpelem, metodą elektrokoagulacji, przez zamrożenie (krioterapia), przez podskórne wstrzyknięcie bleomycyny lub zastosowanie terapii laserowej - dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy skóra jest zaczerwieniona lub podrażniona po takim leczeniu; w takim przypadku stosowanie preparatu można rozpocząć po co najmniej 4 tyg., kiedy całkowicie ustąpi zaczerwienienie lub stan zapalny skóry. Preparatu nie stosować w leczeniu znamion wrodzonych i brodawek starczych. Nie stosować w przypadku skłonności do bliznowacenia.

Reklama

Vericaust - ostrzeżenia

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy nie ma pewności co do rozpoznania (np. w przypadku zmian skórnych, których nie można w sposób oczywisty określić jako brodawki). Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z upośledzoną odpornością (np. przyjmujących leki cytostatyczne), u pacjentów z cukrzycą, polineuropatią, okluzyjną chorobą naczyń lub innymi chorobami, którym towarzyszy zmniejszenie ukrwienia i (lub) ograniczenie czucia - w tych przypadkach preparat powinien być stosowany pod nadzorem lekarza. U dzieci poniżej 6 lat preparat powinien nakładać lekarz, u starszych dzieci - osoba dorosła. U pacjentów z zaburzeniami czynności ruchowej (np. drżenie rąk lub sztywność stawów dłoni) oraz w przypadkach, gdy roztwór ma być nałożony na trudno dostępne części ciała (np. na podeszwy stóp), zwłaszcza u pacjentów z ograniczoną sprawnością ruchową, preparat powinna aplikować inna osoba. W przypadku stosowania preparatu na inne okolice skóry niż podeszwy stóp i wewnętrzne powierzchnie dłoni należy częściej kontrolować leczoną brodawkę, ze względu na ryzyko blizn.

Reklama

Vericaust - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, w przypadku, gdy nie można z pewnością wykluczyć ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Reklama

Vericaust - efekty uboczne

Często: ból, podrażnienie skóry, np. pieczenie, zaczerwienienie skóry (obserwowane szczególnie wtedy, gdy preparat stosowano bezpośrednio po usunięciu brodawki skalpelem, metodą elektrokoagulacji, po krioterapii, po podskórnym wstrzyknięciu bleomycyny lub w przypadku uszkodzonych brodawek po terapii laserowej); pieczenie i zaczerwienienie skóry wokół brodawki (obserwowano szczególnie wtedy, gdy nie przestrzegano środków ostrożności). Bardzo rzadko: nadmierne bliznowacenie, oparzenia (w tym oparzenia IIIst.), nadkażenia bakteryjne, reakcje nadwrażliwości (w pojedynczych przypadkach: reakcje nadwrażliwości, takie jak zaczerwienienie, silny obrzęk, pęcherze skórne, ból w znacznej odległości od leczonej powierzchni). Obserwowano pojedyncze przypadki zapalenia naczyń chłonnych.

Vericaust - dawkowanie

Niewielką ilość preparatu nakładać na brodawkę raz w tygodniu przy pomocy szpatułki. Preparat należy nakładać wyłącznie na brodawkę. Pozostawić do wyschnięcia. Przed nałożeniem preparatu skórę wokół brodawki należy posmarować dobrze przylegającą, lepką maścią (np. wazeliną lub pastą cynkową) w celu jej zabezpieczenia przez żrącym działaniem preparatu. Preparat można stosować na powierzchnię nie większą niż 2 cm2 (co odpowiada powierzchni ok. 1,4 cm x 1,4 cm). Jeśli na tej powierzchni znajduje się więcej niż jedna brodawka, należy zastosować preparat na jedną brodawkę i dopiero po jej wyleczeniu można kontynuować stosowanie preparatu na pozostałych brodawkach. Przed kolejną aplikacją nie należy mechanicznie usuwać martwej tkanki. Leczenie trwa zwykle 5 tyg.

Vericaust - uwagi

Preparat jest silnie żrący - należy go stosować z zachowaniem jak największej ostrożności.


Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!