Źródło

Witagin

Reklama

Działanie

Wyciąg z żeń-szenia wykazuje właściwości pobudzające, uspokajające w przypadku pobudzenia ruchowego, hamujące agregację płytek krwi, hipoglikemiczne. Obserwowano także działanie adaptogenne (pozwalające na łagodniejsze odczuwanie sytuacji stresowych i zmęczenia). Witaminy i mikroelementy zawarte w preparacie uzupełniają niedobory tych związków powstałe z rożnych przyczyn (niedożywienie, niewłaściwa dieta, zaburzenia wchłaniania, czy zwiększone zapotrzebowanie). Działanie ginsenozydów wspomagają zwłaszcza witaminy A, D3 i E oraz niektóre z grupy B.

Wskazania

Tradycyjnie jako środek wspomagający w stanach zmęczenia i wyczerpania fizycznego oraz w okresie rekonwalescencji. Preparat uzupełnia niedobory witamin i mikroelementów związane w niewłaściwą dietą, utrudnionym wchłanianiem, zwiększonym zapotrzebowaniem. Produkt jest przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Stosowanie innych preparatów zawierających witaminy A i D3, bądź diety zawierające wysokie dawki tych witamin. Zaburzenia metabolizmu wapnia. Terapia retinoidami (w leczeniu trądziku). Upośledzenia czynności nerek. Dzieci w wieku do lat 14.

Środki ostrożności

Decyzję o stosowaniu preparatu u chorych na cukrzycę może podjąć lekarz.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie karmienia piersią (ze względu na możliwość przechodzenia do mleka matki licznych składników preparatu). Zachować ostrożność u kobiet w ciąży lub przed planowanym zajściem w ciążę (ze względu na zawartość witaminy A).

Działania niepożądane

Sporadycznie mogą wystąpić wzdęcia, uczucie pełności, nudności; niepokój, trudności w zasypianiu.

Interakcje

Wyciąg z żeń-szenia może nieznacznie obniżać poziom glukozy we krwi oraz powodować interakcję z warfaryną.

Dawkowanie

1-2 tabl dziennie (najlepiej rano i w południe podczas posiłku) przez 3 tyg., następnie 1 tabl. rano. Jeżeli po tym okresie dolegliwości utrzymują się lub ulegną nasileniu należy rozważyć celowość dalszego stosowania preparatu. Kurację kontynuować do 2 mies., po czym wskazany jest 1 mies. przerwy.

Reklama

Uwagi

Pharmindex