ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Zorac

Spis treści

Reklama

Zorac - skład

1 g żelu zawiera 0,5 mg lub 1 mg tazarotenu. Preparat zawiera butylohydroksyanizol, butylohydroksytoluen.

Reklama

Zorac - działanie

Lek przeciwłuszczycowy do stosowania miejscowego - acetylenowa pochodna retynoidów. Tazaroten jest prolekiem, który jako nieaktywny retynoid, ulega przemianie w aktywną postać (kwas karboksylowy tazarotenu - AGN 190299) w procesie deestryfikacji w skórze. AGN 190299 wiąże się ze wszystkimi trzema przedstawicielami rodziny receptorów kwasu retinowego: RAR(alfa), RAR(beta), RAR(gamma), wykazując jednocześnie względną selektywność w stosunku do dwóch ostatnich. Może wpływać na ekspresję genów. Znaczenie kliniczne tych faktów nie jest poznane. Stosowany u myszy miejscowo, hamuje indukcję naskórkowej dekarboksylazy ornitynowej odpowiedzialnej między innymi za proliferację i przerost komórek. W hodowlach komórkowych i hodowanych in vitro modelach skóry, tazaroten zmniejszał ekspresję MRP8 - markera zapalenia, obecnego w wysokich stężeniach w naskórku chorych na łuszczycę. W hodowlach ludzkich keratynocytów tazaroten hamuje proces rogowacenia. Absorbcja układowa leku jest ograniczona. Z powierzchni zdrowej skóry wchłania się do 5% leku, gdy zastosuje się opatrunek okluzyjny. Zastosowany na skórę, tazaroten ulega deestryfikacji enzymatycznej do aktywnego metabolitu AGN 190299. Macierzysty związek jest wykrywany w osoczu jedynie w śladowych ilościach. AGN 190299 wiąże się w wysokim stopniu z białkami osocza (>99%). Tazaroten i AGN 190299 są wydalane z moczem i kałem w postaci sulfonowych, sulfotlenkowych i innych polarnych metabolitów. T0,5 AGN 190299 po zastosowaniu na skórę tazarotenu wynosi ok. 18 h.

Reklama

Zorac - wskazania

Miejscowe leczenie przewlekłej łuszczycy plackowatej (łuszczycy zwykłej) zajmującej nie więcej niż 10% pc.

Reklama

Zorac - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża, kobiety planujące zajście w ciążę. Okres laktacji. Psoriasis pustulosa i psoriasis exfoliativa. Nie stosować na skórę twarzy, na owłosioną skórę głowy, w fałdach skórnych.

Reklama

Zorac - ostrzeżenia

Należy unikać kontaktu produktu z oczami, powiekami i ustami. Lek należy stosować wyłącznie na miejsca dotknięte łuszczycą plackowatą. Lek stosowany na zdrową skórę, skórę z wypryskiem lub zmienioną zapalnie może powodować podrażnienie. Jeśli podrażnienie skóry nasila się, należy zaprzestać stosowania. Bezpieczeństwo stosowania leku na powierzchnię skóry większą niż 10% pc. nie zostało oszacowane. Doświadczenie kliniczne z zastosowaniem na powierzchnię skóry do 20% pc. ograniczone. Podczas leczenia należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (promieniowanie słoneczne, solaria, terapia PUVA, leczenie promieniowaniem UVB). Z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości na światło, tazaroten należy stosować z ostrożnością u pacjentów jednocześnie stosujących leki o znanym działaniu fotouczulającym (np. tiazydy, tetracykliny, fluorochinolony, fenotiazyny, sulfonamidy). Retynoidy zwiększają wrażliwość skóry na różne czynniki środowiskowe, między innymi zimno i wiatr. W przypadku wystąpienia znacznego świądu, uczucia pieczenia, zaczerwienienia, bądź złuszczania skóry, należy zaprzestać stosowania leku, aż do ustąpienia tych objawów. Brak danych dotyczących stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym lub jednocześnie z innymi lekami przeciwłuszczycowymi, w tym szamponami zawierającymi smołę (dziegieć). Aby nie zwiększyć wchłaniania leku i uniknąć rozprzestrzeniania leku na skórze, nie należy stosować na leczone miejsce produktów zmiękczających i kosmetyków, przed upływem 1 h po zastosowaniu preparatu. Ze względu na zawartość butylohydroksyanizolu i butylohydroksytoluenu, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Reklama

Zorac - ciąża

Lek jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę lub mogących zajść w ciążę. Jeśli lek jest stosowany w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie przyjmowania leku, leczenie musi zostać przerwane. Kobiety w wieku rozrodczym należy poinformować o ryzyku uszkodzenia płodu w przypadku zajścia w ciążę podczas stosowania leku i pouczyć o konieczności stosowania podczas leczenia skutecznej antykoncepcji. 2 tyg. przed rozpoczęciem leczenia w tej grupie kobiet wymagany jest negatywny wynik testu ciążowego o czułości poniżej 50 mIU/ml ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Retynoidy stosowane doustnie mają związek z występowaniem wad wrodzonych. Retynoidy do stosowania miejscowego, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami, ogólnie są uznawane za wywołujące małą ekspozycję układową, ze względu na minimalne wchłanianie przezskórne. Mogą jednak wystąpić indywidualne okoliczności (jak np. uszkodzona skóra, przedawkowanie), które przyczynią się do zwiększonej. Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Reklama

Zorac - efekty uboczne

Bardzo często: świąd, pieczenie, rumień, podrażnienie skóry. Często: złuszczanie skóry, nieswoista wysypka, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, ból skóry, pogorszenie objawów łuszczycy, zapalenie skóry, suchość skóry. Działania niepożądane występowały częściej w przypadku dłuższego czasu stosowania leku. Częstość występowania działań niepożądanych była o 2-5% większa po użyciu leku o stężeniu 0,1%, niż po użyciu leku zawierającym 0,05% tazarotenu. Po wprowadzeniu leku do obrotu (częstość nieznana): pęcherze, wysypka, przebarwienia skóry (w tym hiperpigmentacja i hipopigmentacja skóry).

Zorac - interakcje

Należy unikać równoczesnego stosowania leków i środków kosmetycznych mających działanie drażniące bądź silnie wysuszające skórę.

Zorac - dawkowanie

Zewnętrznie. Należy nakładać możliwie cienką warstwę leku (2 mg/cm2 pc.) na zmiany łuszczycowe na skórze raz na dobę. Lek może wywoływać przemijające podrażnienie skóry. Nadmierne podrażnienie jest wskazaniem do przerwania leczenia. Leczenie należy rozpoczynać preparatem o mniejszym stężeniu 0,05%, aby ocenić odpowiedź na leczenie i tolerancję przed zastosowaniem leku o stężeniu 0,1%. Leku nie stosować u dzieci i młodzieży do 18 lat, gdyż nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania. Sposób podania. Należy unikać kontaktu preparatu ze skórą niezmienioną chorobowo i skórą w okolicach fałdów skórnych. Lek należy stosować na zmiany obejmujące nie więcej niż 10% pc. Leczenie trwa zwykle do 12 tyg. Jeżeli lek jest stosowany po umyciu skóry, należy ją dokładnie osuszyć przed zastosowaniem leku. Preparat był stosowany podczas badań klinicznych w leczeniu łuszczycy przez okres do 12 mies. Należy umyć ręce po zastosowaniu preparatu, aby uniknąć przypadkowego kontaktu z oczami czy twarzą.

Zorac - uwagi


Podobne leki
Daivonex
Sorel Plus
Xamiol
Enstilar

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!