Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Badania skóry

Badania skóry można podzielić na: badania skóry głowy, trychologiczne czy skóry twarzy. Każde z nich może być zalecone w innym celu. Sprawdź, dlaczego warto je wykonywać, kiedy są wskazane oraz co pomagają wykryć.

    Badanie skóry pozwala na ustalenie przyczyn występowania danej dolegliwości, a także zastosowanie odpowiedniego leczenia. Klasyfikuje się je, jako dziedzinę dermatologii lub usług kosmetycznych. Na czym polega badanie mykologiczne? Kiedy wykonać trychologię?

    Wskazania do badań skóry

    Badania skóry należy wykonać wówczas, kiedy zauważa się na skórze niepokojące objawy. Najbardziej charakterystyczne przesłanki do wykonania badań to:

    • powiększenie lub zmiana kształtu znamienia,
    • szybkie powstawanie licznych znamion,
    • zmiana koloru znamienia,
    • krwawienie ze znamienia.

    Rodzaje badań skóry

    Badania skóry są różne. Wiele z nich jest stosunkowo prostych i nieinwazyjnych. Przykładowe badania skóry to:

    Badanie dermatoskopowe

    Najpopularniejszym z badań skóry jest dermatoskopia, która polega na badaniu znamion na skórze. W czasie jego trwania wykorzystywany jest sprzęt pozwalający wielokrotnie zwiększyć widok zmiany.

    Badanie dermatoskopowe to bezbolesne i nieinwazyjne badanie skóry oraz błon śluzowych. Nie wymaga ono od pacjenta wcześniejszego przygotowania. W czasie jego trwania wykorzystywany jest dermatoskop, czyli specjalna lupa ze źródłem światła, które wnika do głębszych warstw skóry. Pozwala to zwiększyć obraz nawet 20-krotnie.

    Długość badania dermatoskopowego jest zależna od ilości podejrzanych zmian na ciele pacjenta. Zakłada się, ze na dokładne obejrzenie jednej zmiany potrzebne jest ok. 10 minut.

    Badanie mykologiczne

    Badanie mykologiczne jest podstawowym narzędziem stosowanym podczas diagnostyki infekcji grzybiczych. Polega ono na hodowli pobranego materiału.

    Następnym krokiem, gdy już wiadomo jaki patogen jest wyhodowany, jest poddanie go testom zarówno mikrobiologicznym, jak i biochemicznym. W jakim celu? By sprawdzić jego lekooporność. W ten sposób można dobrać możliwie najlepszą terapię. Jak wiadomo, grzyby rosną wolno, dlatego też wynik jest znany dopiero po 2-3 tygodniach.

    Poradnia mykologiczna umożliwia także przeprowadzenie szybszych badań grzybicy, a mianowicie:

    • badania antygenów bądź przeciwciał,
    • badania molekularne, wykrywające DNA lub RNA grzybów,
    • próbę z wodorotlenkiem potasu,
    • test w świetle lampy Wooda (niektóre gatunki grzybów świecą w różny sposób),
    • barwienie próbki i analiza pod mikroskopem.

    Badanie trychologiczne

    Badanie trychologiczne ma na celu ocenić stan zarówno włosów, jak i skóry głowy. Dodatkowo dzięki niemu można ustalić przyczyny takich objawów jak łupież czy łojotok. Badanie nie jest bolesne, ani nie trzeba się do niego wcześniej specjalnie przygotowywać. Można je wykonywać profilaktycznie.

    Badanie trychologiczne polega na wielokrotnym zwiększeniu badanego miejsca, a następnie analizie tego obrazu z kamery. Warto je wykonać zwłaszcza podczas zauważenia u siebie nadmiernego wypadania włosów.

    Czym jeszcze zajmuje się trycholog i kiedy warto się do niego udać? Podczas takich dolegliwości, jak:

    Cena badania trychologicznego zależna jest od kilku czynników, jednak waha się ona w granicach 100-150 złotych.

    Badanie na gronkowca

    Jak można rozpoznać zakażenie gronkowcem? Wykonać należy badania na gronkowca, a mianowicie:

    • krwi,
    • moczu,
    • tkanki z zakażonego miejsca na skórze lub błonie.

    W przypadku zlokalizowania bakterii, zalecane są kolejne badania, które pozwolą dobrać właściwą metodę leczenia. Przykładowo, gronkowiec złocisty leczony jest poprzez regularne stosowanie antybiotyków.

    Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
    Sprawdź!