🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Na czym polega dermatoskopia? Dlaczego jest stosowana w sprawach kryminalnych?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym badaniem, który pozwoli zdiagnozować zmiany skórne o różnym pochodzeniu. To prosty sposób diagnostyki m.in. czerniaka. Obecnie coraz częściej stosuje się dermatoskopię cyfrową, która jest dokładniejsza niż ta klasyczna.
Dermatoskopia
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Dermatoskopia to szybkie i bezbolesne badanie, dzięki któremu lekarz może lepiej przyjrzeć się zmianom skórnym.
 • Obecnie istnieje wiele nowoczesnych form diagnostyki znamion skórnych, np. pieprzyków. Warto tu wspomnieć o dermatoskopii cyfrowej, która pozwala na obejrzenie zmiany nawet w 70-krotnym powiększeniu.
 • Dermatoskopia jest wykorzystywana także w kryminalistyce w celu identyfikacji, np. osób biorących udział w danym zdarzeniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Lek na czerniaka – wydłuża życie chorych nawet do 10 lat
Spis treści

Reklama

Co to jest dermatoskopia?

Nieinwazyjną metodą diagnostyki skóry oraz błon śluzowych jest dermatoskopia. Można ją wykonywać na różne sposoby.

Ciekawą formą diagnostyki skóry jest chociażby badanie rozpoczynające się od pokrycia zmiany olejem mineralnym,  żelem do USG, wodą, alkoholem lub olejkiem immersyjnym. Płyn znajdujący się na skórze eliminuje odbicia światła, a dzięki temu warstwa rogowa skóry staje się bardziej przezroczysta. To ułatwia lepsze dostrzeżenie kolorów oraz struktur pod powierzchnią naskórka.

Dermatoskopię można wykonać też za pomocą dermatoskopu. Nie ma wówczas konieczności pokrywania skóry płynem. Światło, które generuje lampa w urządzeniu, pozwala na wgląd w morfologię skóry. Klasyczny dermatoskop to rodzaj lupy, który umożliwia powiększenie obrazu 10-20 razy, dzięki czemu lekarz może lepiej przyjrzeć się zmianie.

Dermatoskopia nie wymaga wcześniejszego przygotowania i jest bezbolesna. Wiesz już, co to jest dermatoskopia, teraz dowiedz się więcej m.in. o jej wykorzystaniu oraz cenie.

Zadaniem dermatoskopii jest m.in. wykluczenie czerniaka, dlatego wskazaniem do badania może być obecność pieprzyków na skórze, ale również innych zmian skórnych, które mogą wzbudzać niepokój.

Reklama

Dermatoskopia cyfrowa

O wiele nowocześniejszą formą niż klasyczna dermatoskopia jest videodermatoskopia. Dermatoskopia cyfrowa umożliwia znacznie dokładniejsze przyjrzenie się zmianie niż jej poprzedniczka, ponieważ powiększa obraz nawet 70 razy. Lekarz może lepiej przeprowadzić badanie znamion i przeanalizować ich kolor, strukturę, symetrię czy rozmiar.

Wskazaniami do badania w formie cyfrowej są:

 • onkologiczna historia chorobowa,
 • duża ilość zmian barwnikowych skóry,
 • zespół zmian dysplastycznych,
 • poddawanie pacjenta immunosupresji.

Co ciekawe, urządzenie do dermatoskopii cyfrowej to głowica z kamerą oraz komputera z monitorem. Videodermatoskopia daje możliwość archiwizowania materiałów zdjęciowych i porównywania zmian, które zachodzą w znamieniu.

Obecnie jedną z najbardziej skutecznych metod diagnozowania znamion jest mikroskopia konfokalna. Czułość tego badania porównuje się do dokładności badania histopatologicznego. Pozwala ona na zbadanie skóry na poziomie komórkowym.

Czy dermatoskopia wykryje grzybice?

Warto przypomnieć sobie, co to jest dermatoskopia. To badanie, które  pozwala na obejrzenie zmiany skórnej w powiększeniu. Lekarz dzięki dermatoskopii będzie mógł więc lepiej zobaczyć obszary skóry zmienionej chorobowo przez grzybicę.

Jednak, aby stwierdzić, że pacjent rzeczywiście cierpi na tę chorobę, nie wystarczy ocena stanu skóry, ale niezbędne są też badania laboratoryjne. Możliwość powiększenia dermatoskopem zmian może być przydatne, ale czy dermatoskopia wykryje grzybicę? Raczej nie. Czasem choroba może dawać tak nieswoiste objawy, że sama obserwacja jest niewystarczająca. 

Reklama

Cena dermatoskopii

Koszt badania dermatoskopowego jest uzależniony od rodzaju narzędzia, z jakiego lekarz będzie korzystać oraz czasu wizyty. Przeciętna cena dermatoskopii wykonanej klasycznym dermatoskopem to około 150-200 zł.

Natomiast cena dermatoskopii cyfrowej to ok. 250-350 zł. Zwykle koszt obejmuje również archiwizację danych zebranych w podczas badania.

Przy szacowaniu kosztów należy tu wziąć pod uwagę indywidualne cenniki placówek, w których dostępne są te metody diagnostyczne.

Reklama

Dermatoskopia na NFZ

Aby skorzystać z dermatoskopii na NFZ trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do dermatologa. Termin wolnej wizyty u dermatologa może wahać się od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Samo badanie dermatoskopowe można wykonać w praktycznie każdym gabinecie, dlatego nie jest niezbędne specjalne skierowanie.

Jeżeli pacjent odbywa wizytę u dermatologa w państwowej placówce, badanie dermatoskopowe jest refundowane przez NFZ

Reklama

Dermatoskopia w kryminalistyce

Okazuje się, że dermatoskopia jest jedną z metod stosowanych w kryminalistyce. Na podstawie śladów skóry można zidentyfikować człowieka, który brał udział np. w awanturze. Biegły wykonuje ekspertyzę dermatoskopijną, która ma dać odpowiedź na pytanie, czy konkretna osoba była na miejscu zdarzenia.

Dermatoskopia kryminalistyczna opiera się na tym, że cała powierzchnia ciała ludzkiego jest podzielona na poletka skórne, które tworzą swoim kształtem figury geometryczne. Konkretne ułożenie kształtów, np. ślad po małżowinie usznej, daje badaczowi możliwość zdobycia informacji o wzroście, sposobie działania sprawcy.

Czytaj również

Bibliografia

 • Lek. med. M. Kamont, dr n. med. M. Słowińska, Dermatoskopia i wideodermatoskopia – diagnostyka znamion barwnikowych i profilaktyka czerniaka skóry, Aesthtica, s. 61-64, http://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE_12_61-64.pdf, [dostęp:26.01.2022].
 • Dr n. med. M. Rogalska, Diagnostyka zakażeń grzybiczych, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/164925,diagnostyka-zakazen-grzybiczych, [dostęp: 26.01.2022].
 • Dermatoskopia, Uniwersytet Wrocławski, prawo, https://prawo.uni.wroc.pl/sites/default/files/students-resources/Dermatoskopia.pdf, [dostęp: 26.01.2022].
 • H. Peter Soyer, Giuseppe Argenziano, Rainer Hofmann-Wellenhof, Iris Zalaudek, Dermatoskopia, wydanie 3, ISBN 978-0-7020-6882-9. https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/dermoskopia/pdf/dermoskopia.pdf, [dostęp: 26.01.2022].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta w czasie badania na infekcje grzybicze
Badanie mykologiczne (diagnostyka grzybicy) - jak się przygotować i ile kosztuje?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!