Dla Ciebie, na zdrowie!

Leki

Chcesz wiedzieć jak działają leki na przeziębienie, leki przeciwbólowe lub leki na potencję? A może zastanawiasz się jak działa apteka internetowa i czy można w niej kupić leki refundowane? Gdzie właściwie dostępna jest lista leków refundowanych? Na te i wiele innych pytań odnajdziesz odpowiedź w dziale Leki.

  Leki homeopatyczne, leki na potencję, leki na hemoroidy – jakie leki oferuje apteka internetowa?

  Pierwsza apteka w Polsce powstała XII w. Początkowo można było tam kupować przede wszystkim zioła i leki naturalnego pochodzenia. Oprócz tego w aptekach sprzedawano artykuły sprowadzane tj. kakao i przyprawy. Obecnie w aptekach przedawane są leki, środki opatrunkowe i higieniczne. Ponadto apteki zajmują się przygotowywaniem leków recepturalnych. Coraz bardziej popularna jest także apteka internetowa, z której można zamówić leki z dostawą do domu, jeśli nie wymagają recepty. Natomiast te na receptę trzeba odebrać w punkcie aptecznym.

  Leki refundowane

  Leki refundowane to takie, których koszt w całości lub częściowo pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Całościowa refundacja oznaczana jest na recepcie literą B i oznacza, że pacjent dostanie lek bezpłatnie lub zgodnie z limitem finansowania.

  Drugą formą finansowania jest ryczałt oznaczany literą R. Takie oznaczenie skutkuje ceną leku w wysokości 3,20 jeśli pierwotna cena jest niższa lub równa wysokości finansowania. Cena może być wyższa jeśli przekracza limit finansowania przez NFZ.

  Refundacja leków może opierać się także na zasadzie 30% lub 50% do wysokości limitu finansowania. Obecnie obowiązuje nowa lista leków refundowanych dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia.

  Leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne

  Leki przeciwbólowe i leki przeciwzapalne mają bardzo podobne działanie. Hamują rozwijający się w organizmie stan zapalny i zmniejszają odczuwanie bólu. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty w sklepach oraz stancjach benzynowych. Należy jednak pamiętać, iż zbyt częste i długotrwałe stosowanie tych środków jest szkodliwe dla zdrowia.

  Leki przeciwbólowe można podzielić na:

  • Substancje opioidowe – bardzo silne i niebezpieczne substancje. Stosowane są
   w leczeniu najsilniejszego bólu. Łatwo uzależniają dlatego stosowane są
   w ostateczności i pod kontrolą lekarza.
  • Substancje nieopioidowe – mają słabsze działanie niż środki opioidowe, ale przede wszystkim nie uzależniają. Do tej grupy należą m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne. Z reguły leki nieopioidowe dostępne są na receptę. 
  • Paracetamol to najłagodniejszy i najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy. Nie uzależnia, ale ma też w porównaniu z powyższymi lekami najsłabsze działanie. Stosowany w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu. Dostępny bez recepty.

  Należy pamiętać, iż każdy ból świadczy o jakimś stanie chorobowym wewnątrz organizmu. Długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych nie tylko wpływa destrukcyjnie na organizm, ale może także spowodować przeoczenie rozwijania się poważnej choroby. Dlatego też jeśli ból nie ustaje po kilku dniach należy zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki.

  Leki na przeziębienie

  Leki na przeziębienie mają przede wszystkim zwalczyć stan zapalny oraz łagodzić objawy tj. gorączka, katar, kaszel, ból głowy. Dlatego większość dostępnych środków w aptece zawiera:

  Należy pamiętać, że wolno dublować dawek leków. Bardzo często leki na przeziębienie mają bardzo podobny skład lecz pod inną nazwą handlową. W takim przypadku konieczne jest czytanie etykiet, aby nie przedawkować danej substancji, gdyż może mieć to poważne konsekwencje. Każdy lek, nawet ten bez recepty należy przyjmować rozważnie i ściśle według zaleceń lekarza bądź farmaceuty. Dotyczy to szczególnie dzieci.

  Leki na alergię

  Alergia często jest uciążliwym schorzeniem i wymaga usunięcia z otoczenia alergenów. Zdarza się jednak, że to nie wystarcza i alergik musi zażywać leki na alergię. Dobierane są one indywidualnie do rodzaju alergii oraz jej objawów.

  Leczenie alergii obejmuje:

  • Leki przeciwzapalne – objawy alergii przypominają często stan zapalny, dlatego wykorzystuje się tę grupę leków do łagodzenia symptomów oraz wyeliminowania przewlekłego zapalenia śluzówki dróg oddechowych. Najczęściej zalecane są kromoliny lub kortykosteroidy.
  • Leki przeciwhistaminowe – najpopularniejsze tabletki na alergię to leki antyhistaminowe. Ich działanie polega na blokowaniu receptorów wiążących histaminę, która wywołuje rozwój reakcji alergicznej. Często stosowana jest chlorferenamina, hydroksyzyna oraz clemastinum.
  • Leki rozszerzające drogi oddechowe – stosowane są w przypadku ciężkich alergii oraz astmy. Utrzymują oskrzela w niewielkim rozkurczu co ułatwia oddychanie.

  Leki na depresję i leki na nerwicę

  Depresja i nerwica są coraz częściej występującymi schorzeniami. Te zaburzenie muszą być leczone pod okiem specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz terapię.

  Często w leczeniu depresji oraz innych chorób o podłożu psychicznym stosowane są:

  • Leki antydepresyjne, czyli leki psychotropowe dostępne są tylko na receptę. Działają na przekaźnictwo neurochemiczne w mózgu, wyrównując poziom serotoniny
   i dopaminy co skutkuje poprawą nastroju.
  • Leki na uspokojenie pozwalają zredukować stres i wyciszyć organizm. Dostępne są ziołowe preparaty, a także tabletki na uspokojenie o silniejszym działaniu. Najczęściej stosowane są te z grupy benzodiazepin.
  • Leki nasenne dzielą się na te ułatwiające zasypianie, a także pogłębiające i wydłużające sen. Ziołowe preparaty dostępne są bez recepty, natomiast silne (zawierające benzodiazepiny, barbiturany) leki przepisywane są przez specjalistów. Należy je stosować tylko według zaleceń lekarza, gdyż przedawkowanie może być tragiczne
   w skutkach.

  Najważniejsze, aby przy każdym schorzeniu stosować leki ściśle według wskazań lekarza. Tylko wtedy będą one skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne. Nie wolno ich także łączyć z alkoholem.

  Homeopatia

  Homeopatia opiera się na sposobie leczenia według reguły „podobne leczy podobne” co oznacza, że lek, który podawany jest pacjentowi wywołując określone symptomy może wyleczyć chorobę o tych samych objawach.

  Leczenie opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta, a leki homeopatyczne zawierają składniki pochodzenia naturalnego – roślinne, zwierzęce oraz mineralne. Są to wielokrotnie rozwodnione roztwory, zawierające niewielką ich dawkę.

  Homeopatia wywołuje wiele kontrowersji wśród lekarzy medycyny akademickiej, którzy zarzucają jej nieskuteczność. Leki homeopatyczne mają swoich przeciwników, ale także wielu zwolenników.

  Leki dla seniorów

  Seniorzy po ukończeniu 75 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych leków. Jest to określona lista, która jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konieczne jest wpisanie przez lekarza wypełniającego receptę literę S w odpowiednim okienku informującym farmaceutę o sposobie finansowania leku. Wykaz obejmuje leki, które na podstawie obowiązujących obecnie przepisów wydawane są na kwotę ryczałtową lub 30%. 

  Zamienniki leków

  Bez względu na to czy są to leki na potencję, leki na nadciśnienie, czy leki na hemoroidy większość z nich ma swój tańszy zamiennik. Skład pozostaje ten sam lub bardzo zbliżony, więc działanie się nie zmienia. Warto zapytać o niego lekarza lub farmaceutę. 

  Jak mobilizować bliznę? 🩹
  Sprawdź!