Rośliny oczyszczające powietrze w pomieszczeniach

Za jedno z pięciu najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia człowieka uznaje się zanieczyszczenia powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Jak sobie z nimi radzić?

Spis treści

Powietrze zamknięte w pomieszczeniu może być bardzo szkodliwe. Człowiek potrafi spędzić większość swojego czasu w zamknięciu, nie mając dostępu do świeżego powietrza. Może to wywołać zmęczenie, niedotlenienie, co skutkuje z kolei kiepskimi wynikami w pracy bądź złym samopoczuciem.

W poważnych przypadkach może dojść do tak zwanego syndromu zamkniętego budynku – astmy, bólu głowy, różnego rodzaju alergii, chronicznego zmęczenia, zapalenia zatok, podrażnienia śluzówki oczu, nosa czy gardła. Powodem są materiały wykorzystywane do budowy budynków, które mogą działać niekorzystnie na nasze zdrowie. Do tego dochodzą urządzenia elektroniczne emitujące szkodliwe związki.

Rośliny na zdrowe powietrze

By poradzić sobie z powyższymi skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza, należy zadbać o to, by w zamkniętych pomieszczeniach pojawiły się rośliny skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń. Rośliny doniczkowe usuwają szkodliwe substancje, zmniejszają stężenie alergenów oraz liczbę drobnoustrojów w powietrzu, zwiększają wilgotność powietrza, dzięki czemu poprawiają samopoczucie i koncentrację. Potrafią też działać uspokajająco.

Wybór jest bardzo szeroki. Wystarczy, że na około 10m2 znajdować się będzie jedna, średniej wielkości roślina lub kilka mniejszych. Należy wówczas zadbać o odpowiednie nasłonecznienie i ograniczyć używanie nawozów sztucznych do ich pielęgnacji. Najlepsze do trzymania w pomieszczeniach są paprocie oraz palmy.

Lista przykładowych roślin oczyszczających powietrze:

  1. Złotowiec – najskuteczniejszy w walce z zanieczyszczonym powietrzem, oczyszcza powietrze szybko, jest łatwy w pielęgnacji.
  2. Rapis – palma o smukłych pędach i wachlarzowych liściach.
  3. Chameroda – roślina palmowa o długich, sprężystych liściach.
  4. Nefrolepis wyniosły – paproć o jasnozielonych, bujnych liściach, do uprawy w wiszących donicach. Ma spore wymagania, jeśli chodzi o wilgotność powietrza i podlewanie.
  5. Fikus (inaczej figowiec sprężysty) – popularny, uprawiany jako roślina ozdobna, łatwy w utrzymaniu, nie potrzebuje wiele wody, może stać w zacienionym miejscu.
  6. Dracena – najczęściej można spotkać dracenę wonną, która jest rośliną pokojową, o pasiastych, zielonych liściach. Ma duże wymaganie świetlne.
  7. Epipremnum złociste – wieloletnie, wiecznie zielone pnącza, jedna z najpopularniejszych roślin pnących, bardzo łatwa w uprawie, może rosnąć nawet 10 lat.
  8. Orliczka – nazwa nawiązuje do podobieństwa liści do skrzydeł ptaka, łatwa w uprawie, należy jedynie zapewniać jej odpowiednią wilgotność.
  9. Difenbachia – o dużych, rozłożystych liściach, chętnie uprawiana, ma niewielkie wymaganie świetlne. Należy jednak uważać, by jej nie spożywać, ponieważ sok doprowadza do silnego podrażnienia śluzówki.
  10. Filodendron – ma duże, rozłożyste liście o soczystej, zielonej barwie, chętnie uprawiany. Wymaga jednak wysokiej wilgotności powietrza, wrażliwy na bezpośrednie nasłonecznienie.

Wymienione powyżej rośliny nie są nam obce, często można spotkać się z nimi w pokojach czy biurach. Obok walorów estetycznych ważne jest jednak to, że doskonale oczyszczają powietrze w zamkniętych pomieszczeniach. Nie są wymagające, wystarczy zatem zapewnić im odpowiednie warunki i cieszyć się czystym powietrzem, dbając zarazem o zdrowie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!