Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?

Skrzydłokwiat to niezwykła roślina doniczkowa, która stanowi nie tylko nietuzinkową ozdobę wnętrz, ale posiada również wyjątkową zdolność oczyszczania powietrza, co może okazać się dobroczynne dla ludzkiego zdrowia.
Skrzydłokwiat
źródło:123RF
Spis treści

Czym jest skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat (łac. spathiphyllum) jest rośliną doniczkową pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej, ale dziś cieszy się popularnością na wszystkich kontynentach. Zawdzięcza ją nie tylko swojej nieprzeciętnej urodzie, ale także niespotykanym właściwościom oczyszczającym. Jak wygląda? Ma krótką łodygę wznoszącą się ku górze lub płożącą. 

Liście mają kształt lancetowaty z ostrymi zakończeniami i pierzaste użyłkowanie. Są barwy soczystej, ciemnej zieleni. Liście zdrowej rośliny tworzą dość gęstą kępę niewysoką lub średnią, w zależności od odmiany.

Kwiaty rosną na dłuższych ogonkach niż liście, dlatego kwiatostan wznosi się ponad zieloną kępę. Ma barwę białą lub biało-zieloną. Pojedynczy kwiat złożony jest z niewielkiej kolby o jajowatym kształcie oraz okalającej tę kolbę pochwy kwiatostanowe.

Skrzydłokwiat charakteryzuje się wyjątkowo długim okresem kwitnienia. Zwykle trwa on kilka miesięcy, a przy dobrych warunkach i odpowiednim nawodnieniu – nawet cały rok.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Uprawa skrzydłokwiatu jest dość łatwa, ponieważ nie należy on do roślin mających wysokie wymagania. 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by jego liście były zdrowe, a kwitnienie trwało jak najdłużej? 

 • Jego stanowisko powinno być widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina ta zaliczana jest raczej do cieniolubnych, choć nie czuje się dobrze w miejscach całkowicie zaciemnionych. Nie należy jednak stawiać jej na parapecie okien, przez które przeświecają promienie słońca – zbyt dużo światła jej nie służy.
   
 • Podłoże glebowe nie musi być bardzo żyzne, ale ważne, by zapewniało swobodny dostęp powietrza, dlatego najlepiej sprawdza się ziemia luźna, przepuszczalna i próchnicza.
   
 • Najlepiej, gdy temperatura otoczenia jest umiarkowana, tzn. latem – 19-22 st. C, zimą – 16-18 st. Większe jej spadki mogą doprowadzić do zachorowania, a nawet obumarcia rośliny. Uprawa skrzydłokwiatu w domu nie nastręcza więc trudności – tzw. temperatura pokojowa jest jak najbardziej odpowiednia.
   
 • Roślina ta lubi mieć czyste liście, dlatego od czasu do czasu warto przecierać je delikatnie wilgotną ściereczką. Zapewni to nie tylko odpowiednią higienę, ale też zwiększy nawilżenie części zielonej. 
   
 • Ważne jest także przesadzanie skrzydłokwiatu. Jak i kiedy należy go przesadzać? Najlepiej robić to każdej wiosny, dostosowując wielkość doniczki do aktualnej wielkości kwiatu. Doniczka nie powinna być zbyt duża, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozrostu korzeni w stosunku do części nadziemnej.
   
 • Przy przesadzaniu można rozmnożyć skrzydłokwiat. Rozmnażanie jego polega na podzieleniu bryły korzeniowej i jednej kępy na dwie lub kilka mniejszych.
   
 • W okresie intensywnego wzrostu lub szczytowym okresie kwitnienia raz w tygodniu przy podlewaniu trzeba dodać płynnego nawozu wieloskładnikowego.

Podlewanie skrzydłokwiatu

Jak podlewać skrzydłokwiat, by zapewnić mu odpowiednie nawilżenie i nie doprowadzić do jego uschnięcia:

 • najlepiej wodą przegotowaną, ostudzoną do temperatury pokojowej,
 • latem – 2-3 razy w tygodniu,
 • zimą podlewanie trzeba ograniczyć (1-2 razy w tygodniu w zależności od wilgotności powietrza i związanego z nim tempa wysychania podłoża),
 • sporadyczne przesuszenie nie szkodzi roślinie.

Co jeszcze można robić i jak dbać o skrzydłokwiat, by jego nawilżenie utrzymywało odpowiedni poziom? Kwiat ten bardzo lubi zraszanie, nie może ono jednak zastąpić podlewania, powinno natomiast je uzupełniać. 

Zraszać roślinę należy również z wykorzystaniem miękkiej, przegotowanej wody. Jak często to robić? Częstotliwość zraszania zależy od wilgotności otoczenia. Kiedy powietrze jest suche, można wykonywać je przy każdym podlewaniu.

Żółknięcie skrzydłokwiatu

Niekiedy zdarza się, że liście skrzydłokwiatu zaczynają robić się żółte. Przyczyn pogorszenia kondycji rośliny może być kilka, jedną z nich bywają szkodniki. Skrzydłokwiat najczęściej atakowany jest przez przędziorki, które trudno zauważyć, ponieważ są niemal niedostrzegalne gołym okiem. 

Celem potwierdzenia ich obecności wystarczy zrosić kępę liści wodą. Kiedy drobne kropelki osiądą na utkanych pajęczynkach, świadczy to aktywności szkodników. Na szczęście walka z przędziorkami nie jest trudna. Lubią one ciepłe i suche środowisko, zatem – by się ich pozbyć – wystarczy przestawić doniczkę w chłodne miejsce, a kwiat kilkakrotnie spryskać wodą.

Co jeszcze może przyczyniać się do chorowania rośliny? Dlaczego końce liści skrzydłokwiatu usychają?Czasem stan ten wynika z błędów w pielęgnacji, z czego najczęstszymi są:

 • zbyt częste podlewanie,
 • niewystarczające nawożenie,
 • zbyt niska temperatura otoczenia,
 • nadmierna suchość powietrza.

Kiedy skrzydłokwiat żółknie mimo zapewnienia mu właściwych warunków, warto sprawdzić, czy coś złego nie dzieje się z jego bryłą korzeniową.

Jak skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?

Skrzydłokwiat należy do roślin antysmogowych oraz roślin oczyszczających powietrze. Na czym to polega? Przede wszystkim na pochłanianiu szkodliwych substancji podczas procesu fotosyntezy.

Skrzydłokwiat pochłania:

 • zarodniki pleśni,
 • dwutlenek węgla,
 • tlenek węgla,
 • formaldehyd,
 • benzen,
 • ksylen.

Bardzo ważna jest również jego zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania wydzielanego przez urządzenia elektroniczne. Jest to szczególnie przydatne przy dzisiejszej mnogości tych urządzeń.

Właściwości oczyszczające sprawiają, że skrzydłokwiat świetnie nadaje się jako roślina do sypialni. Pochłaniając z powietrza szkodliwe substancje oraz promieniowanie i zapewniając odpowiednie nawilżenie, skutecznie poprawia higienę snu.

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Przeczytaj artykuł
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dolegliwości żołądkowe. Co stosować na ból brzucha?
Jak działa jaskółcze ziele na brodawki różnego pochodzenia?
Zioła na nadciśnienie. Które najlepiej stosować?
Jaskółcze ziele na kurzajki - właściwości. Jak stosować?
Mniszek lekarski - właściwości i działanie. Na co pomaga?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama