To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?

Skrzydłokwiat to niezwykła roślina doniczkowa, która stanowi nie tylko nietuzinkową ozdobę wnętrz, ale posiada również wyjątkową zdolność oczyszczania powietrza, co może okazać się dobroczynne dla ludzkiego zdrowia.
Skrzydłokwiat
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat (łac. spathiphyllum) jest rośliną doniczkową pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej, ale dziś cieszy się popularnością na wszystkich kontynentach. Zawdzięcza ją nie tylko swojej nieprzeciętnej urodzie, ale także niespotykanym właściwościom oczyszczającym. Jak wygląda? Ma krótką łodygę wznoszącą się ku górze lub płożącą. 

Liście mają kształt lancetowaty z ostrymi zakończeniami i pierzaste użyłkowanie. Są barwy soczystej, ciemnej zieleni. Liście zdrowej rośliny tworzą dość gęstą kępę niewysoką lub średnią, w zależności od odmiany.

Kwiaty rosną na dłuższych ogonkach niż liście, dlatego kwiatostan wznosi się ponad zieloną kępę. Ma barwę białą lub biało-zieloną. Pojedynczy kwiat złożony jest z niewielkiej kolby o jajowatym kształcie oraz okalającej tę kolbę pochwy kwiatostanowe.

Skrzydłokwiat charakteryzuje się wyjątkowo długim okresem kwitnienia. Zwykle trwa on kilka miesięcy, a przy dobrych warunkach i odpowiednim nawodnieniu – nawet cały rok.

Reklama

Pielęgnacja skrzydłokwiatu

Uprawa skrzydłokwiatu jest dość łatwa, ponieważ nie należy on do roślin mających wysokie wymagania. 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by jego liście były zdrowe, a kwitnienie trwało jak najdłużej? 

 • Jego stanowisko powinno być widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Roślina ta zaliczana jest raczej do cieniolubnych, choć nie czuje się dobrze w miejscach całkowicie zaciemnionych. Nie należy jednak stawiać jej na parapecie okien, przez które przeświecają promienie słońca – zbyt dużo światła jej nie służy.
   
 • Podłoże glebowe nie musi być bardzo żyzne, ale ważne, by zapewniało swobodny dostęp powietrza, dlatego najlepiej sprawdza się ziemia luźna, przepuszczalna i próchnicza.
   
 • Najlepiej, gdy temperatura otoczenia jest umiarkowana, tzn. latem – 19-22 st. C, zimą – 16-18 st. Większe jej spadki mogą doprowadzić do zachorowania, a nawet obumarcia rośliny. Uprawa skrzydłokwiatu w domu nie nastręcza więc trudności – tzw. temperatura pokojowa jest jak najbardziej odpowiednia.
   
 • Roślina ta lubi mieć czyste liście, dlatego od czasu do czasu warto przecierać je delikatnie wilgotną ściereczką. Zapewni to nie tylko odpowiednią higienę, ale też zwiększy nawilżenie części zielonej. 
   
 • Ważne jest także przesadzanie skrzydłokwiatu. Jak i kiedy należy go przesadzać? Najlepiej robić to każdej wiosny, dostosowując wielkość doniczki do aktualnej wielkości kwiatu. Doniczka nie powinna być zbyt duża, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozrostu korzeni w stosunku do części nadziemnej.
   
 • Przy przesadzaniu można rozmnożyć skrzydłokwiat. Rozmnażanie jego polega na podzieleniu bryły korzeniowej i jednej kępy na dwie lub kilka mniejszych.
   
 • W okresie intensywnego wzrostu lub szczytowym okresie kwitnienia raz w tygodniu przy podlewaniu trzeba dodać płynnego nawozu wieloskładnikowego.

Podlewanie skrzydłokwiatu

Jak podlewać skrzydłokwiat, by zapewnić mu odpowiednie nawilżenie i nie doprowadzić do jego uschnięcia:

 • najlepiej wodą przegotowaną, ostudzoną do temperatury pokojowej,
 • latem – 2-3 razy w tygodniu,
 • zimą podlewanie trzeba ograniczyć (1-2 razy w tygodniu w zależności od wilgotności powietrza i związanego z nim tempa wysychania podłoża),
 • sporadyczne przesuszenie nie szkodzi roślinie.

Co jeszcze można robić i jak dbać o skrzydłokwiat, by jego nawilżenie utrzymywało odpowiedni poziom? Kwiat ten bardzo lubi zraszanie, nie może ono jednak zastąpić podlewania, powinno natomiast je uzupełniać. 

Zraszać roślinę należy również z wykorzystaniem miękkiej, przegotowanej wody. Jak często to robić? Częstotliwość zraszania zależy od wilgotności otoczenia. Kiedy powietrze jest suche, można wykonywać je przy każdym podlewaniu.

Reklama

Żółknięcie skrzydłokwiatu

Niekiedy zdarza się, że liście skrzydłokwiatu zaczynają robić się żółte. Przyczyn pogorszenia kondycji rośliny może być kilka, jedną z nich bywają szkodniki. Skrzydłokwiat najczęściej atakowany jest przez przędziorki, które trudno zauważyć, ponieważ są niemal niedostrzegalne gołym okiem. 

Celem potwierdzenia ich obecności wystarczy zrosić kępę liści wodą. Kiedy drobne kropelki osiądą na utkanych pajęczynkach, świadczy to aktywności szkodników. Na szczęście walka z przędziorkami nie jest trudna. Lubią one ciepłe i suche środowisko, zatem – by się ich pozbyć – wystarczy przestawić doniczkę w chłodne miejsce, a kwiat kilkakrotnie spryskać wodą.

Co jeszcze może przyczyniać się do chorowania rośliny? Dlaczego końce liści skrzydłokwiatu usychają?Czasem stan ten wynika z błędów w pielęgnacji, z czego najczęstszymi są:

 • zbyt częste podlewanie,
 • niewystarczające nawożenie,
 • zbyt niska temperatura otoczenia,
 • nadmierna suchość powietrza.

Kiedy skrzydłokwiat żółknie mimo zapewnienia mu właściwych warunków, warto sprawdzić, czy coś złego nie dzieje się z jego bryłą korzeniową.

Reklama

Jak skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?

Skrzydłokwiat należy do roślin antysmogowych oraz roślin oczyszczających powietrze. Na czym to polega? Przede wszystkim na pochłanianiu szkodliwych substancji podczas procesu fotosyntezy.

Skrzydłokwiat pochłania:

 • zarodniki pleśni,
 • dwutlenek węgla,
 • tlenek węgla,
 • formaldehyd,
 • benzen,
 • ksylen.

Bardzo ważna jest również jego zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania wydzielanego przez urządzenia elektroniczne. Jest to szczególnie przydatne przy dzisiejszej mnogości tych urządzeń.

Właściwości oczyszczające sprawiają, że skrzydłokwiat świetnie nadaje się jako roślina do sypialni. Pochłaniając z powietrza szkodliwe substancje oraz promieniowanie i zapewniając odpowiednie nawilżenie, skutecznie poprawia higienę snu.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rośliny
Chlorella - właściwości, działanie i przeciwwskazania. Z czym jej nie łączyć?
Sproszkowana chlorella
Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda? Oparzenia i pierwsza pomoc
Roślina barszcz sosnowskiego
Soja - czy jest zdrowa? Poznaj jej wartości odżywcze i właściwości
Ziarna soi w kuchni
Podobne artykuły
Wyciąg z ziela wrotyczu w małej, szklanej butelce
Wrotycz na pasożyty - dawkowanie i stosowanie na odrobaczanie
Brązowe nasiona lnu
Siemię lniane - właściwości i przeciwwskazania. Jak i kiedy pić? Rano czy wieczorem?
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat: pielęgnacja, uprawa, podlewanie. Jak dbać?
Syrop z sosny
Syrop z pędów sosny - na co pomaga i jak go zrobić? Właściwości, przepis i dawkowanie
Roślina nasturcja jadalna
Nasturcja - jakie ma właściwości? Sok, syrop, nalewka i inne preparaty

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!