Wszystko co chcesz wiedzieć o mózgu
W Cogninecie podpowiadamy, jak wypracować umiejętność szybkiej nauki i szybkiego czytania. Jak przeprowadzać trening mózgu, podczas codziennych czynności oraz jak wspierać aktywność poszczególnych obszarów mózgu. Jak poprawić naszą koncentrację i ćwiczyć pamięć? Opisujemy sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji np.mnemotechniki.
Znajdziecie tu też sporo ciekawostek o budowie mózgu, poszczególnych jego częściach jak m.in.: pień mózgu, płat czołowy mózgu, kora mózgowa, a także tym za co odpowiedzialne są konkretne obszary mózgu. Dowiecie się także, jakie są funkcje mózgu, za co odpowiada lewa półkula mózgu, a za co odpowiada prawa półkula mózgu.
Poznacie odpowiedzi na pytania co to jest deja vu i jamais vu. Dowiecie się, jak funkcjonuje pamięć, czym mogą być spowodowane problemy z pamięcią bądź jej utrata.
Badanie mózgu i choroby mózgu
Na nasze zdrowie w 50 procentach wpływ mają geny, a w pozostałych środowisko. Oznacza to, że mimo obciążeń genetycznych, zdrowy dla mózgu styl życia może znacznie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. Dlatego w serwisie Cogninet zebrane zostały także wszystkie istotne informacje dotyczące treningu mózgu, psychologii, pamięci, koncentracji, inteligencji i kreatywności.
Znalazły się tu też opisy chorób mózgu, takich jak amnezja, autyzm, Parkinson, krwiak mózgu, demencja czy Alzheimer. A także informacje niezbędne każdemu z nas, czyli te dotyczące zachowania podczas udaru oraz tego jak pomóc w przypadku udaru mózgu.
Czytelnicy mają możliwość poznania podstawowych technik badania mózgu i przeczytania o tym, jak przebiega między innymi: badanie SPECT mózgu, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny mózgu, EEG głowy, czy badanie Biofeedback.
Trening mózgu
Ważnym aspektem jest także trening mózgu, ćwiczenia z zakresu fitnessu mózgu, które uaktywniają umysł w sferze poznawczej - do lepszej pamięci, koncentracji, uwagi, czy nauki.
To nie tylko ćwiczenia na spostrzegawczość, wykorzystywanie mnemotechniki czy próby kreatywnego myślenia. Treningiem dla mózgu może być także trenowanie jogi, żonglowanie czy ćwiczenie tai-chi, więcej szczegółów możecie poznać w sekcji „Jaki sport lubi twój mózg?”
Dieta dla mózgu
Wszystkie wymienione wyżej obszary są niezwykle ważne dla kondycji naszego mózgu. Zazwyczaj zwracamy większą uwagę na nasz wygląd i ciało, nie przywiązując wagi do tego, w jakiej formie jest nasz mózg. Każdego dnia - tak samo, jak dbamy o nasze ciało, powinniśmy zadbać o mózg.
Mózg to narząd niezwykle złożony, dlatego też wymagane jest kompleksowe podejście do jego zdrowia. Z tego względu powinniśmy dowiedzieć się, jak regenerować i wspierać zmęczony pracą mózg. Stres czy brak snu mogą być dla mózgu bardzo obciążające.
Jak wspomóc pracę mózgu? Istotna jest oczywiście także zdrowa dieta. W diecie dla mózgu nie powinno zabraknąć takich składników odżywczych jak:
- lecytyna,
- żelazo,
- magnez i wapń,
- cynk,
- potas,
- fosfor.
W jakich produktach je znaleźć? Co jeść, aby poprawić kondycję naszego mózgu i wspomóc jego pracę? Dla chętnych zgłębienia tej wiedzy przygotowaliśmy darmowego e-booka o superfoods, które dobrze wpływają na pracę mózgu.
Oprócz tego przekazujemy także wiedzę dotyczącą porad dietetycznych związanych z prawidłowym odżywianiem oraz farmakoterapią opartą głównie o naturalne witaminy i mikroelementy niezbędne do utrzymania zdrowia mózgu.
Mózg i rozwój dziecka
W naszym serwisie poświęciliśmy sporo uwagi także rozwojowi mózgu dzieci już od najmłodszych lat. Rodzice mogą poznać sposoby na poprawę koncentracji u swoich dzieci, dowiedzieć się, jak rozpoznać dominujący zmysł swojego dziecka i jak wspierać jego naukę.
Wśród artykułów poświęconych zdrowiu mózgu dzieci znalazły się także przykłady zabaw edukacyjnych dla dzieci powyżej 3 roku życia, 5 roku życia i 7 roku życia, dostosowane do umiejętności i możliwości maluchów.
Powstały również artykuły o diecie dla mózgu dzieci, która jak wiadomo, ze względu na wzmożony rozwój dziecka, powinna się nieco różnić od diety dorosłego człowieka. O mózg trzeba dbać od najmłodszych lat, im szybciej przyzwyczaimy go do kreatywnego i nie schematycznego myślenia, tym lepiej i sprawniej będzie się rozwijał.
Cogninet to część portalu Medme.pl, który w sposób kompleksowy wskazuje, co należy robić, aby wspierać zdrowie mózgu. Nasz umysł kryje wiele zagadek, mimo postępu i rozwoju techniki, mózg to wciąż najbardziej nieodkryty i fascynujący narząd.