Dla Ciebie, na zdrowie!

Co to jest cogninet?

Serwis Cogninet powstał z myślą o zdrowiu każdego z nas. Współcześnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zdrowie i dobra kondycja mózgu, stały się kluczowe dla sprawnego funkcjonowania. Nowe technologie angażują nasz umysł przez cały dzień. Przetwarzamy 35 gigabajtów informacji dziennie - to tyle ile jest zapisanych informacji w 15 tysiącach książek. To bardzo duże obciążenie dla mózgu. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które podpowiedzą jak troszczyć się i dbać o mózg oraz co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Wizualizacja pracy mózgu
Spis treści

Reklama

Wszystko co chcesz wiedzieć o mózgu

W Cogninecie podpowiadamy, jak wypracować umiejętność szybkiej nauki i szybkiego czytania. Jak przeprowadzać trening mózgu, podczas codziennych czynności oraz jak wspierać aktywność poszczególnych obszarów mózgu. Jak poprawić naszą koncentrację i ćwiczyć pamięć? Opisujemy sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji np.mnemotechniki.

Znajdziecie tu też sporo ciekawostek o budowie mózgu, poszczególnych jego częściach jak m.in.: pień mózgu, płat czołowy mózgu, kora mózgowa, a także tym za co odpowiedzialne są konkretne obszary mózgu. Dowiecie się także, jakie są funkcje mózgu, za co odpowiada lewa półkula mózgu, a za co odpowiada prawa półkula mózgu.

Poznacie odpowiedzi na pytania co to jest deja vu i jamais vu. Dowiecie się, jak funkcjonuje pamięć, czym mogą być spowodowane problemy z pamięcią bądź jej utrata.

Reklama

Badanie mózgu i choroby mózgu

Na nasze zdrowie w 50 procentach wpływ mają geny, a w pozostałych środowisko. Oznacza to, że mimo obciążeń genetycznych, zdrowy dla mózgu styl życia może znacznie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. Dlatego w serwisie Cogninet zebrane zostały także wszystkie istotne informacje dotyczące treningu mózgu, psychologii, pamięci, koncentracji, inteligencji i kreatywności.

Znalazły się tu też opisy chorób mózgu, takich jak amnezja, autyzm, Parkinson, krwiak mózgu, demencja czy Alzheimer. A także informacje niezbędne każdemu z nas, czyli te dotyczące zachowania podczas udaru oraz tego jak pomóc w przypadku udaru mózgu.

Czytelnicy mają możliwość poznania podstawowych technik badania mózgu i przeczytania o tym, jak przebiega między innymi: badanie SPECT mózgu, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny mózguEEG głowy, czy badanie Biofeedback.

Reklama

Trening mózgu

Ważnym aspektem jest także trening mózgu, ćwiczenia z zakresu fitnessu mózgu, które uaktywniają umysł w sferze poznawczej - do lepszej pamięci, koncentracji, uwagi, czy nauki.

To nie tylko ćwiczenia na spostrzegawczość, wykorzystywanie mnemotechniki czy próby kreatywnego myślenia. Treningiem dla mózgu może być także trenowanie jogi, żonglowanie czy ćwiczenie tai-chi, więcej szczegółów możecie poznać w sekcji „Jaki sport lubi twój mózg?”

Reklama

Dieta dla mózgu

Wszystkie wymienione wyżej obszary są niezwykle ważne dla kondycji naszego mózgu. Zazwyczaj zwracamy większą uwagę na nasz wygląd i ciało, nie przywiązując wagi do tego, w jakiej formie jest nasz mózg. Każdego dnia - tak samo, jak dbamy o nasze ciało, powinniśmy zadbać o mózg.

Mózg to narząd niezwykle złożony, dlatego też wymagane jest kompleksowe podejście do jego zdrowia. Z tego względu powinniśmy dowiedzieć się, jak regenerować i wspierać zmęczony pracą mózg. Stres czy brak snu mogą być dla mózgu bardzo obciążające.

Jak wspomóc pracę mózgu? Istotna jest oczywiście także zdrowa dieta. W diecie dla mózgu nie powinno zabraknąć takich składników odżywczych jak:

  • lecytyna,
  • żelazo,
  • magnez i wapń,
  • cynk,
  • potas,
  • fosfor.

W jakich produktach je znaleźć? Co jeść, aby poprawić kondycję naszego mózgu i wspomóc jego pracę? Dla chętnych zgłębienia tej wiedzy przygotowaliśmy darmowego e-booka o superfoods, które dobrze wpływają na pracę mózgu.

Oprócz tego przekazujemy także wiedzę dotyczącą porad dietetycznych związanych z prawidłowym odżywianiem oraz farmakoterapią opartą głównie o naturalne witaminy i mikroelementy niezbędne do utrzymania zdrowia mózgu.

Reklama

Mózg i rozwój dziecka

W naszym serwisie poświęciliśmy sporo uwagi także rozwojowi mózgu dzieci już od najmłodszych lat. Rodzice mogą poznać sposoby na poprawę koncentracji u swoich dzieci, dowiedzieć się, jak rozpoznać dominujący zmysł swojego dziecka i jak wspierać jego naukę.

Wśród artykułów poświęconych zdrowiu mózgu dzieci znalazły się także przykłady zabaw edukacyjnych dla dzieci powyżej 3 roku życia, 5 roku życia i 7 roku życia, dostosowane do umiejętności i możliwości maluchów.

Powstały również artykuły o diecie dla mózgu dzieci, która jak wiadomo, ze względu na wzmożony rozwój dziecka, powinna się nieco różnić od diety dorosłego człowieka. O mózg trzeba dbać od najmłodszych lat, im szybciej przyzwyczaimy go do kreatywnego i nie schematycznego myślenia, tym lepiej i sprawniej będzie się rozwijał.

Cogninet to część portalu Medme.pl, który w sposób kompleksowy wskazuje, co należy robić, aby wspierać zdrowie mózgu. Nasz umysł kryje wiele zagadek, mimo postępu i rozwoju techniki, mózg to wciąż najbardziej nieodkryty i fascynujący narząd.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!