Dla Ciebie, na zdrowie!

Szybkie czytanie – techniki i ćwiczenia

Zwiększanie prędkości czytania wiąże się z wykonywaniem odpowiednich ćwiczeń. Możesz je poznać na kursie szybkiego czytania. Z częścią technik zwiększających tempo czytania możesz też jednak zapoznać się samodzielnie. Poznaj te metody i praktykuj je codziennie, a zauważysz jak szybko można nauczyć się… szybko czytać!
Kobieta czytająca książkę
Źródło: 123RF
Spis treści

Osoby, które szybko czytają rozumieją nawet o 40 procent więcej od osób wolno czytających. Są także bardziej wytrenowane w  koncentrowaniu się i przewidywaniu sensu tekstu. W procesie czytania główną rolę odgrywa wzrok – to za jego pośrednictwem odbierasz 80-90 procent informacji pochodzących z zewnątrz.

Między innymi z tego względu narzędziem wspierającym szybkie czytanie jest wskaźnik, który poruszasz w linii zgodnie z czytanym tekstem. Dzięki niemu masz pełną kontrolę nad tym, w którym aktualnie miejscu są skierowane twoje oczy.

Reklama

Szybkie czytanie - trening mózgu i oczu

Za czytanie odpowiada płat potyliczny mózgu – znajduje się z tyłu głowy, nad szyją. Oczy odbierają informacje znajdujące się w tekście. Aby mózg mógł odebrać dane zakodowane w poszczególnych wyrazach, oko musi na ułamek sekundy zatrzymać się na tekście. Ten czas zatrzymania nazywa się fiksacją i zazwyczaj trwa od 0,25 do 1,5 s. W szybkim czytaniu, za pomocą odpowiedniego treningu, np. pamięci fotograficznej, skraca się czas fiksacji oka na czytanym tekście do niezbędnego minimum. Indywidualnego dla każdej osoby.

Reklama

Szybkie czytanie – na czym polega?

Szybkie czytanie polega na postrzeganiu całych grup wyrazów w jak najszybszym tempie. Osoby, które osiągają bardzo wysoką szybkość czytania i radzą sobie z postrzeganiem kilku tysięcy słów na minutę, czytają często nie linijkami a całymi akapitami. Szybkie czytanie jest jednak zajęciem pozbawionym sensu, gdy nie towarzyszy mu zrozumienie treści. Świadoma analiza jest kluczowa w szybkim czytaniu.

Rozumienie czytanego tekstu składa się z następujących etapów:

  • rozumienia słów
  • rozumienia fragmentów tekstu
  • rozumienia całości

Uwaga i koncentracja podczas szybkiego czytania powinny być skierowane na wychwytywanie najistotniejszych wyrazów koniecznych do zrozumienia tekstu. Temu procesowi powinna towarzyszyć umiejętność przewidywania słów i myśli autora. Ważny w szybkim czytaniu jest więc nie tylko sprawny odbiór wyrazów przez oko, ale też analiza tych treści przez mózg i szybkie domyślenie się sensu tego, co cię czyta.

Reklama

Jak szybko czytać?

Na szybkie czytanie składają się trzy procesy:

  • umiejętne postrzeganie tekstu
  • rozumienie tekstu
  • zapamiętanie

Techniki szybkiego czytania pozwalają na dłuższe utrzymanie koncentracji nawet na tekstach, które są trudne lub mało interesujące. Dzięki temu można sporządzić dobre notatki i z większą łatwością opanować materiał, którego musimy się nauczyć.

Reklama

Metody szybkiego czytania:

  • Analiza tekstu. Dokładnie przyjrzyj się strukturze tekstu, czy jest długi czy krótki, łatwy czy trudny. Czy jest podzielony na rozdziały, czy występują dialogi, cytaty itp.
  • Kartkowanie. Jeśli masz do przeczytania grubą książkę, przekartkuj ją od początku do końca. W przypadku książki liczącej około 200 stron ten etap może zająć ci nawet 5 minut. Nie zniechęcaj się tym. Kartkując książkę zapoznajesz się ze stylem autora, poziomem trudności tekstu, a przede wszystkim pobieżnie zapoznajesz się z jej treścią. To poprawi zrozumienie całego tekstu, gdy zaczniesz go czytać stosując technikę szybkiego czytania.
  • Technika zakładki. Polega na umieszczeniu zakładki pod każdą linijką tekstu i skupianiu wzroku na środku czytanej linijki. Kieruj zakładką od góry do dołu strony, zgodnie z przebiegiem tekstu, w dość szybkim tempie. W tym samym tempie kieruj oczami po wersach.
  • Technika wężyka. Weź do ręki patyczek, ołówek lub długopis i zacznij wodzić wskaźnikiem po wersach, tak jakbyś rysował wężyk lub znak zapytania. W momencie, w którym „rysujesz” wężyk po kartce, twoje oczy powinny za nim podążać. Nie rób tego szybko tylko raczej w spokojnym, powolnym tempie. Dzięki temu twoje oczy w szybkim tempie wyłapią informacje.
  • Zmiana tempa. Dostosowuj tempo czytania do rodzaju czytanego tekstu. Fragmenty w tekście, które są dla ciebie trudne lub bardziej istotne w porównaniu do innych części tekstu, czytaj wolniej. Fragmenty mniej istotne i nie wnoszące nowej idei czytaj szybciej.
  • Technika sygnałów słownych. W technice szybkiego czytania chodzi przede wszystkim o to, abyś jak najwięcej zrozumiał i zapamiętał z czytanego tekstu, w jak najkrótszym czasie. Z tego względu fragmenty nie wnoszące nowej idei możesz czytać znacznie szybciej, z zastosowaniem, którejś z wybranych technik, natomiast przy fragmentach istotnych warto zwolnić nieco tempo. W każdym czytanym tekście istnieją pewne sygnały słowne, które wskazują na to, że autor wprowadza jakąś nowa ideę. Należy na to zwrócić szczególną uwagę. Do sygnałów słownych wprowadzających nową myśl należą między innymi: „dlatego”, „ponieważ”, „gdyż”, „zatem”, „szczególnie”, „tak samo jak”, „poza tym”, „mimo to”, „w przeciwieństwie do”.

Stosując którąś z technik szybkiego czytania możesz samodzielnie regulować tempo stosowanej techniki. Miarą czy szybkość czytania jest odpowiednia dla ciebie jest stopień zrozumienia tekstu. Jeśli czytasz błyskawicznie i sporo z tego rozumiesz to oznacza, że opanowałeś tę sztukę do perfekcji. Aby zacząć opanowywać sztukę przyspieszonego czytania należy ją praktykować najlepiej codziennie przez 30 minut.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening mózgu
Trening mózgu - skuteczne sposoby
Mózg
Trening mózgu - gra w ping-ponga
Kobieta w sportowym stroju grająca w tenisa stołowego
Trening mózgu – wizualizacja
Chłopczyk w czapce pilota z drewnianym samolotem w dłoni
Podobne artykuły
Ćwiczenia mnemotechniki
Mnemotechnika (mnemonika) - ćwiczenia i przykłady
Kobieta czytająca książkę
Szybkie czytanie – techniki i ćwiczenia
Mózg człowieka
Trening mózgu – żonglowanie
Koncentracja mózgu
Ćwiczenia na koncentrację
Koncentracja mózgu
Sposoby na poprawę koncentracji - glukoza i tlen

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!