Dla Ciebie, na zdrowie!

Trening mózgu - gra w ping-ponga

Twój mózg uwielbia sport! Każda aktywność fizyczna jest świetnym treningiem dla mózgu. Czy wiesz o tym, że ping pong – zwany też tenisem stołowym, to najlepszy trening mózgu jaki kiedykolwiek wymyślono? Uaktywnia mózg do działania i nie naraża mózgu na urazy.
Kobieta w sportowym stroju grająca w tenisa stołowego
Źródło: 123RF
Spis treści

Ping-pong to przede wszystkim sport, który uaktywnia mózg, nie powodując urazów głowy. Ryzyko, że upadniesz podczas gry w ping ponga i uderzysz się w głowę jest bardzo małe.

Pamiętaj o tym, że żaden trening mózgu nie jest wskazany, jeśli podczas ćwiczeń, możesz narazić go na uraz. Twój mózg jest bardzo delikatnym organem zamkniętym w twardej czaszce. Gdy upadasz, na przykład z roweru, twój mózg nie ma gdzie się cofnąć. Ostre uwypuklenia przecinają wtedy delikatną strukturę twojego mózgu i powodują urazy, które osłabiają działanie mózgu.

Zachowasz zdrowy i aktywny mózg tylko wtedy, gdy zabezpieczysz go przed urazem lub będziesz uprawiał sporty bezpieczne dla mózgu - na przykład ping-pong!

Reklama

Ping-pong - aerobowe szachy dla mózgu

Gra w tenisa stołowego aktywuje twój mózg i dobrze go dotlenia. Intensywne ćwiczenia aerobowe, do których należy tenis stołowy, są skutecznym treningiem dla mózgu. Z jakiego powodu? Ćwiczenia, które na dłuższy czas przyspieszają tętno, wyzwalają zmiany biochemiczne w mózgu prowadzące do wydzielania neurotrofin zwiększających liczbę połączeń między komórkami w mózgu, a także sprzyjających powstawaniu nowych komórek nerwowych (neuronów). To jednak nie wszystko!

Gra w tenisa stołowego aktywuje mózg do:

  • aktywnego śledzenia wzrokiem lotu piłki
  • szybkich reakcji i planowania strzałów
  • przewidywania strategii przeciwnika
  • dostosowywania swoich ruchów do zachowań przeciwnika

Z tego właśnie względu ping pong nazywany jest aerobowymi szachami dla mózgu. Gra w tenisa stołowego jest więc nie tylko ćwiczeniem aerobowym dla mózgu ale także bardzo skutecznym treningiem poznawczym, który usprawnia myślenie.

Reklama

Trening mózgu - czas reakcji

Podczas gry w tenisa stołowego możesz usprawnić swój mózg do szybkich i precyzyjnych reakcji. Są one wymagane, aby grać i wygrywać rozgrywki w ping ponga.

Tenis stołowy jest jednym z najszybszych sportów na świecie. Czas pomiędzy uderzeniami, czyli atakiem i odbiorem piłeczki, wynosi poniżej 0,5 sekundy – co jest prawdziwym treningiem dla mózgu. Od zawodników wymagane są krótkie i mocne, błyskawiczne ruchy, po których piłeczka leci z prędkością ok. 200 km/h i powinna zostać odbita w odległości zaledwie kilku metrów.

Czas reakcji często wykorzystywany jest w badaniach jako zmienna, która pozwala określić kondycję, w jakiej znajduje się mózg. Im bardziej wytrenowany jest mózg, tym krótszy jest czas reakcji, co świadczy o dobrej kondycji twojego mózgu. Tenis stołowy zatem nie tylko pozwala na skuteczne ćwiczenie mózgu, ale także umożliwia sprawdzenie, jak szybko mózg reaguje i jest gotowy do podjęcia trafnego ruchu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening mózgu
Sposoby na poprawę koncentracji - glukoza i tlen
Koncentracja mózgu
Trening mózgu – wizualizacja
Chłopczyk w czapce pilota z drewnianym samolotem w dłoni
Trening mózgu - nietypowe ćwiczenia dla mózgu
Mózg człowieka
Podobne artykuły
Ćwiczenia mnemotechniki
Mnemotechnika (mnemonika) - ćwiczenia i przykłady
Mózg człowieka
Trening mózgu – żonglowanie
Mózg
Trening mózgu - skuteczne sposoby
Kobieta czytająca książkę
Szybkie czytanie – techniki i ćwiczenia
Koncentracja mózgu
Ćwiczenia na koncentrację

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!