Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Kalkulator skoków rozwojowych

Skok rozwojowy to trudny moment w życiu dziecka, objawiający się często nadmierną płaczliwością, niespokojnym snem oraz gorszym apetytem u maluszka. W czasie skoku znacznie przyspiesza rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalny dziecka. Nasz kalkulator skoków rozwojowych pozwala określić, kiedy u Twojego dziecka najprawdopodobniej nastąpi skok rozwojowy oraz jakich umiejętności właśnie nabywa. Uzupełnij dane dziecka i dowiedz się, kiedy wystąpi u niego najbliższy skok oraz kiedy spodziewać się kolejnych.


Wprowadź dane dziecka

Płeć

Czym jest kalkulator skoków rozwojowych?

Na początek warto zadać sobie pytanie, co to jest skok rozwojowy. Dzieci pozornie rozwijają się w sposób regularny, zdobywają nowe umiejętności, coraz bardziej skomplikowane i złożone.

Jednak opiekun, który spędza z dzieckiem dużo czasu i obserwuje je na co dzień, zauważa często, że rozwój odbywa się raczej skokowo. Są momenty, w których przybiera na sile i wówczas dziecko opanowuje wiele nowych umiejętności, by później na jakiś czas się „zatrzymać” albo niekiedy wręcz osiągnąć regres.

Warto zatem wiedzieć, kiedy mają miejsce skoki rozwojowe, by móc się na nie w pewnym stopniu przygotować. Pomocne mogą tu być takie narzędzia jak kalendarz czy kalkulator skoków.

Kalendarz może być indywidualny, bazujący na dacie urodzenia konkretnego dziecka, lub ogólny – pokazujący, w których tygodniach życia skoki rozwojowe są najbardziej prawdopodobne.

Narzędziem bardzo wygodnym jest kalkulator skoków rozwojowych, który na podstawie wprowadzonych danych pokazuje, kiedy spodziewać się u malucha huśtawki nastrojów, zaburzeń apetytu czy nieprzespanych nocy.

Kiedy nastąpi skok rozwojowych według kalkulatora?

Kalendarz skoków rozwojowych u niemowląt i dzieci to narzędzie, które oblicza, kiedy występowanie skoków jest najbardziej prawdopodobne.

Warto pamiętać, że rozwój – zarówno fizyczny, jak i intelektualny – jest kwestią indywidualną i nie zawsze mieści się w ogólnych schematach. U większości dzieci jednak momenty przyspieszonego rozwoju występują w tych samych tygodniach życia i daje się je w przybliżeniu przewidzieć.

Jak liczyć skoki rozwojowe? W pierwszym roku zwykle występują one około 5., 8., 12., 19., 26., 35. oraz 46. tygodnia życia.

Przybliżone daty można więc obliczyć samodzielnie lub skorzystać z aplikacji czy też kalendarza indywidualnego. Kalkulator skoków rozwojowych liczy, kiedy najprawdopodobniej wystąpią skoki rozwojowe na podstawie podanej daty urodzenia dziecka.

Warto pamiętać, że w przypadku maluchów urodzonych przedwcześnie, w aplikacji podaje się nie datę urodzenia, ale datę, w której nastąpiłby poród terminowy. Np. poród planowany był na 1 października, ale dziecko urodziło się 15 września – w ósmym miesiącu ciąży. Aby określić, kiedy nastąpią u niego skoki rozwojowe, w kalendarzu jako datę narodzin podać należy 1 października.

Tabela skoków rozwojowych, czyli jak czytać wyniki

Kalendarz skoków rozwojowych nie tylko liczy te konkretne momenty, ale pokazuje także, kiedy mogą się pojawić ich pierwsze symptomy.

Warto bowiem pamiętać, że każdy skok trwa zaledwie kilka dni (choć z wiekiem mogą się one nieco wydłużać), jednak jego objawy niekiedy występują wcześniej i trwają jeszcze przez jakiś czas już po jego ustąpieniu.

Kalkulator skoków rozwojowych - na podstawie podanej daty urodzenia dziecka - określa zatem i sam moment skoku i czas, w którym u malucha zaobserwować można zmianę zachowania i takie objawy jak wzmożona płaczliwość, zaburzenia apetytu czy niespokojny sen.

Narządzie zwykle ujmuje wyniki w tabeli lub w formie tekstowej. Niektóre kalendarze opisują też szczegółowo nadchodzący skok rozwojowy, by opiekunowie mogli się dobrze do niego przygotować.

Opis zawiera zwykle informacje na temat nowych umiejętności (fizycznych, intelektualnych, a często również emocjonalnych), jakich nabędzie dziecko oraz jego potencjalnych reakcji na nieznaną dotąd sytuację.

Warto pamiętać, że nie każdy maluch rozwija się zgodnie z takimi schematami, co nie zawsze jest powodem do niepokoju. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na rozwój intelektualny, inne – na ruchowy.

Wszelkie wątpliwości jednak najlepiej konsultować z pediatrą, który często już na podstawie badania ogólnego jest w stanie określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i zgodnie z przyjętymi normami.

Kalendarz skoków rozwojowych po pierwszym roku życia

Skoki rozwojowe następujące w konkretnych momentach, określa się przede wszystkim u niemowląt. W pierwszym roku życia dają się one najlepiej przewidywać, trwają krótko, występują często i rzeczywiście u większości maluchów mniej więcej w tych samych tygodniach.

Z wiekiem jednak rozwój i jego tempo ma charakter coraz bardziej indywidualny, a skoki rozwojowe są rzadsze i rozciągnięte w czasie w stosunku do kilku pierwszych.

W pierwszym roku określa się ich siedem, z czego pierwszy ma miejsce około 5 tygodnia, a ostatni – w 11 miesiącu życia.

Czy kalendarz obejmuje również skoki rozwojowe po roku? Czy na tym etapie one w ogóle występują? Zdania na temat są podzielone. Niektórzy mówią tylko o siedmiu skokach w okresie niemowlęcym, inni wyodrębniają je aż do szóstego roku życia.

Dzieci starsze niż roczne często nadal rozwijają się skokowo, jednak momenty przyspieszonego rozwoju występują u nich już rzadziej i nie są tak szablonowe, jak w przypadku niemowląt.

Większość kalkulatorów i kalendarzy ujmuje w związku z tym tylko skoki rozwojowe w pierwszym roku. Te bowiem są także najtrudniejsze dla malucha, objawiają się jego niepokojem i wymagają największego przygotowania psychicznego ze strony opiekunów.

Bibliografia:

  • The vision thing: how babies colour in the world, The Guardian https://www.theguardian.com [data dostępu 18.09.2023]
  • Gerber R. J., Wilks T., Erdie-Lalena C., Rozwojowe kamienie milowe: rozwój ruchowy, w: Pediatria po Dyplomie, vol. 15, nr 3, czerwiec 2011 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/301/original/35-50.pdf?1473159640 [data dostępu 18.09.2023]
  • Czub M., Rozwój dziecka. Wczesne dzieciństwo, w: Niezbędnik Dobrego Nauczyciela, red. Brzezińska A. I., Warszawa, 2014.