Reklama
Idealna waga to przede wszystkim adekwatna do wzrostu i wieku. Pomoże ją obliczyć kalkulator BMI. Wystarczy wpisać kilka danych i w ten sposób poznać swój wskaźnik BMI. Uzyskane wyniki pomoże odczytać tabela.
Wskaźnik BMI, czyli BMI Body Mass Index został opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta. Wskaźnik masy ciała oszacowuje czy waga jest prawidłowa. Na tej podstawie łatwo określić czy dotychczasowe odżywianie jest odpowiednie, czy też należy zwrócić się do specjalisty o pomoc.
Oblicz BMI, gdyż wzór jest bardzo prosty. Można to zrobić korzystając z kalkulatora lub samodzielnie. Wystarczy podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu podany w centymetrach. Niezbędne jest wskazanie płci ze względu na to, że u kobiet zawartość tłuszczu w organizmie jest większa.
Trzeba uwzględnić także wiek, gdyż BMI dotyczy tylko dorosłych. U dzieci stosuje się siatki centylowe.
BMI kalkulator to licznik BMI online. Wystarczy wpisać odpowiednie dane w okna dialogowe, a system dokona obliczeń.
Narzędzie może wymagać o następujących danych:
Należy pamiętać, że przelicznik wagi BMI mężczyzna ma zupełnie inny niż kobieta. Dlatego prawidłowa waga będzie dla każdej z płci zupełnie inna.
Po wyliczeniu wskaźnika BMI normy są następujące:
W przypadku osiągnięcia wyniku powyżej 25 oraz poniżej 18,5 należy zwrócić uwagę na styl życia oraz sposób odżywiania. Warto zmienić złe nawyki żywieniowe i wprowadzić aktywność fizyczną.
Jeśli wskaźnik BMI wskaże wynik powyżej 30, a także poniżej 17 należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porad dietetycznych.
Wynik pomiędzy 18,5 a 24,99 jest oznaką prawidłowej masy ciała.
Siatki centylowe służą do oceny prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży. Biorą pod uwagę wzrost i wagę w odniesieniu do wzrostu.
Siatka centylowa na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowana. Składa się z dwóch osi – pionowej oraz poziomej. Pionowa określa masę ciała w kilogramach, a pozioma wiek dziecka.
Siatka centylowa zawiera również linie oznaczone cyframi: 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97 – są to centyle. Centyl określa jaki procent dzieci całej populacji osiąga taką wartość np. masy ciała.
Ważne jest, że siatka centylowa chłopców i dziewcząt jest inna. Można je odnaleźć na końcu książeczki zdrowia dziecka i w każdej chwili sprawdzić np. jaka jest prawidłowa waga do wzrostu i wieku pociechy.
Wzrost wagi w ciąży jest zupełnie normalny, jednak ma również swoje granice. Prawidłowy przyrost można obliczyć stosując kalkulator BMI w ciąży. Trzeba podać:
Jaki jest przelicznik wagi? Zazwyczaj kobiety z niskim BMI, czyli poniżej 20 przybierają około 12-18 kg. Panie z normalną wagą tyją około 11-16 kg, natomiast kobiety, które przed ciążą miały nadwagę powinny przytyć najmniej – do 10 kg.
Należy jednak pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na ciążę, dlatego wyniki mogą być niedokładne. Najważniejsze jest, aby kontrolować wagę na każdej wizycie u ginekologa.
Często zadajemy sobie pytanie: jak rozpocząć odchudzanie? Odchudzanie najlepiej rozpocząć od wizyty u specjalisty – dietetyka. Przeprowadzi on dokładny wywiad oraz wykona niezbędne badania. Na tej podstawie wyda zalecenia co do zmiany stylu i diety. Ponadto warto regularnie kontrolować swoją masę ciała w kalkulatorze BMI i w razie potrzeby na bieżąco reagować.
Najczęściej opierają się one na następujących zasadach:
Należy pamiętać, że skuteczne odchudzanie musi opierać się nie tylko na diecie, ale również aktywności fizycznej dobranej do indywidualnych możliwości. Wskazane są ćwiczenia na mięśnie brzucha. Najlepiej ćwiczyć codziennie, minimum 30 minut.
Kalkulator wagi pomoże również wykryć stany, jakimi są nadwaga i otyłość, które występują bardzo często i mają miano chorób cywilizacyjnych. Poprzez niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb pracy oraz niedostateczną ilość aktywności fizycznej dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym jego potrzeby, finalnie prowadząc właśnie do otyłości.
Wynika to najczęściej ze zdecydowanie zbyt dużej ilości kalorii dostarczanych do organizmu, która nie jest wykorzystywana do produkcji energii. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Należy z nim walczyć, gdyż nadwaga i otyłość sprzyja rozwojowi chorób układu krążeniowego oraz cukrzycy.