Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Niespokojny sen niemowlaka może mieć różne przyczyny. Jakie?

Niespokojny sen niemowlaka ma różne podłoże. Często to naturalne objawy, które nie muszą niepokoić rodziców. Co robić, aby wyciszyć malucha przed snem?
Śpiący niemowlak
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Niespokojny sen niemowlaka to częsty powód do niezadowolenia i zmęczenia młodych rodziców. Jest to jednak naturalny etap rozwoju u tak małego dziecka. Sen zmienia się wraz z rozwojem i dorastaniem.
 • U niemowląt pojawiają się regresy snu w trakcie nocnego odpoczynku. To chwilowe pogorszenia jakości snu, które powoduje wybudzenie dziecka. Wiele domowych sposobów na wyciszenie maluszka pozwala złagodzić senne niepokoje.
 • Regres snu jest ściśle powiązany z tak zwanymi skokami rozwojowymi dziecka. To kolejne etapy rozwoju, w których niemowlę zdobywa coraz większe umiejętności. Znajomość skoków rozwojowych pozwala rodzicom lepiej zrozumieć niespokojny sen dziecka.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny zaburzeń snu i jak je leczyć?
Spis treści

Reklama

Dlaczego niemowlę śpi niespokojnie?

Sen niemowlaka znacznie różni się od snu dorosłego. Maluchy są częściej niespokojne w nocy, często stawiając na nogi całą rodzinę. Co powoduje, iż niemowlę niespokojnie śpi?

Osoby dorosłe śpią głębszym snem, gdyż dominuje u nich faza snu NREM, która oznacza głęboki i spokojny nocny wypoczynek. Sen malucha składa się z większej ilości fazy REM, czyli snu płytkiego.

U dzieci aktywna faza snu ma zdecydowaną przewagę nad fazą spokojną. W tych momentach łatwiej wybudzić niemowlę, które samo jest często w lekkim śnie. Dzieci mocniej reagują na zewnętrzne bodźce w trakcie snu, budzą się i potrzebują znowu dłuższej chwili, aby ponownie zasnąć.

Jakie są najczęstsze przyczyny niespokojnego snu u niemowlaka? Oto przykłady:

 • za wysoka temperatura w pomieszczeniu, która doprowadza do przegrzania dziecka. Optymalnie nie powinna przekraczać 20° C,
 • suche powietrze w pokoju, które wywołuje niespokojny sen tak samo, jak zbyt wysoka temperatura. Lekarze twierdzą, iż wilgotność pomieszczenia powinna być utrzymywana na poziomie 50-70%,
 • zbyt dużo wrażeń podczas dnia, które bardzo utrudniają wyciszenie,
 • niewygoda, czyli coś co przeszkadza maluchowi w spokojnym śnie, jak źle założona pielucha, niewygodny materac lub za ciasne śpioszki,
 • marzenia senne, pojawiające się na skutek ogromu bodźców zewnętrznych podczas dnia, które wywołują różne sny w nocy,
 • nieregularny rytm dnia i tym samym brak rutyny w codziennych czynnościach. Niekiedy brak stałych pór kąpieli, snu lub posiłków zakłóca naturalną harmonię i może skutkować niespokojnym snem,
 • zbyt dużo drzemek w ciągu dnia,
 • potrzeba bliskości rodzica, której brak wywołuje u dziecka złe emocje.

Niepokój dziecka w trakcie snu może być także podyktowany chorobą lub bólem. Maluchy ząbkują, dokuczają im kolki lub „łapią” infekcje.

Wszystko to może wywoływać niespokojny sen. Rodzice powinni pamiętać, iż bardzo ważna jest obserwacja dziecka i jego zachowania. Znacznie ułatwia to ocenę przyczyn niepokoju u niemowlaka.

Reklama

Niespokojny sen u niemowlaka

Jedną z przyczyn niespokojnego snu u niemowlaka mogą być skoki rozwojowe. Co to oznacza? Jakość snu małego dziecka jest uzależniona od wieku, a konkretnie ile skończył miesięcy.

To ścisły związek z fazami rozwojowymi, które w danym momencie przechodzi i które mają wpływ na to, czy maluch śpi spokojnie. Chwilowe pogorszenie snu dziecka specjaliści nazywają regresem snu.

Pierwszym regresem snu, czyli momentem w którym wzrasta prawdopodobieństwo słabo przespanych nocy przez dziecko jest 5-6 miesiąc życia. 

Niespokojny sen 6 miesięcznego niemowlaka jest skutkiem nabywania przez malucha coraz to nowych umiejętności. Mózg dziecka w tym wieku odbiera więcej nowych bodźców zewnętrznych. To może wywoływać w niektórych sytuacjach poczucie niebezpieczeństwa i zagrożenia.

Dochodzi jeszcze ciągła potrzeba przetwarzania tych nowych doznań. Niemowlak w tym okresie wszystko mocniej przeżywa, dlatego też częściej budzi się w nocy

U starszych niemowlaków występują również takie problemy z wyciszeniem w czasie nocy.

Niespokojny sen 8 miesięcznego niemowlaka to kolejna faza regresu snu i zmora rodziców oraz ich niewyspanie. Taki 8 miesięczny maluch budzi się już znacznie rzadziej niż noworodek, ale nie potrafi jednak spokojnie przespać całej nocy.

Ma to ścisły związek z dalszym rozwojem dziecka. Zdobywa coraz większe umiejętności ruchowe, bardziej poznaje otaczający je świat i bodźce zewnętrzne. 

Maluch często jest podekscytowany tym co wydarzyło się w trakcie dnia. Czasem jest też głodny lub spragniony, doskonale bowiem umie już sygnalizować potrzeby. Niemowlęta potrafią przestraszyć się swojego snu i po wybudzeniu tylko lekko zasypiają.

Czas rozwoju w 8 miesiącu życia nazywany jest „kryzysowym”. Taki stan przyczynia się do niespokojnego snu. Niekiedy tak małe dzieci mają nadal poczucie ogromnej bliskości z rodzicami, a poznawanie nowego świata wzbudza lęki i niepokoje, często także tęsknotę. Brak rodziców w zasięgu wzroku wzmaga emocje.

Niespokojny sen 10 miesięcznego niemowlaka to oznaka nowej fazy regresu snu. Dziecko zaczyna się wybudzać w nocy nieregularnie i często pojawiają się długie przerwy w nocnym śnie.

To czas, w którym maluch zaczyna samodzielne przemieszczanie, a to przynosi jeszcze więcej bodźców zewnętrznych i wrażeń w trakcie dnia. Skoki rozwojowe dziecka trwają do końca 1 roku życia. Z reguły po tym czasie sen zaczyna się stabilizować.

Reklama

Co na sen dla niemowlaka?

Młodzi rodzice często zadają sobie pytanie, co robić, aby niemowlak przesypiał spokojnie noc? I choć każdy ma wizję i rozumie konieczność nieprzespanych nocy to chęć wypoczynku i złapania oddechu skłania do szukania podpowiedzi. Spokojny sen dziecka to także spokój i brak rozdrażnienia u rodziców.

Oto popularne sposoby na sen niemowlaka:  

 • delikatny masaż przed snem, który zrelaksuje malucha. Można do tego używać eterycznych olejków o dobrze wchłaniającej się konsystencji,
 • kropelki na sen dla niemowląt, ziołowe, przeznaczone dla tak małych dzieci. W ich składzie powinny znaleźć się zioła, na przykład melisa lekarska, kwiat lipy, lebiodka pospolita czy organiczna waleriana. Taki zestaw jest gwarancją naturalnego składu. Dobrze jest skonsultować z lekarzem konieczność podawania tego typu kropli niemowlakowi,
 • leki na sen dla niemowląt, których zadaniem jest wyciszenia dziecka przed snem i złagodzenie lęków. Podanie dziecku leku na noc powinno być także skonsultowane z lekarzem,
 • odpowiednie karmienie niemowlaka przed snem,
 • delikatne bujanie na rękach lub w wózku. Kołysane dziecko czuje się bezpieczniej i spokojniej. Ta metoda usypiania ma jednak wielu przeciwników. Dziecko przyzwyczajone do rytuału wieczornego kołysania trudno jest z czasem tego oduczyć,
 • tulenie, aby maluszek poczuł bliskość rodzica i tym samym poczucie bezpieczeństwa,
 • rytuał przed snem, czyli czynności, które powtarzają się regularnie wieczorem. Do elementów rytuału należy kąpiel, wieczorna pielęgnacja, przyciemnienie światła, wyciszenie pomieszczenia, w którym dziecko będzie zasypiać,
 • stała godzina snu, która wprowadza pewną systematyczność i przyzwyczajenie,
 • wprowadzenie niemowlaka w odpowiedni nastrój przed zaśnięciem, a przede wszystkim rezygnacja z intensywnych zabaw.

Metody na sen dla niemowlaka są bardzo różnorodne i indywidualne, uzależnione od potrzeb i osobowości dziecka. Zawsze należy szukać tej właściwej, nie zrażając się pierwszymi niepowodzeniami.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Cieślik, M. Drzewiecka i inni „Zaburzenia ruchowe podczas snu u dzieci”, Katedra i Klinika Neurologii Wieku Rozwojowego Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Praca Kazuistyczna, vol. 21/2012, nr 43,
 • A. Ivanenko „Rozpoznanie i leczenie zaburzeń snu u dzieci”, Psychiatria po Dyplomie, tom 6, nr 4, 2009 r.,
 • M. Huntjens „Dobry sen maluszka. Jak nauczyć dziecko spać. Poradnik dla niewyspanych rodziców”, wyd. Ringier Axel Springer Sp. o.o, Warszawa 2018 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Wcześniak w inkubatorze
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!