NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Kalkulator terminu porodu

Emocje związane z nowiną o ciąży jeszcze nie opadły, zdążyły pojawić się pierwsze objawy, nadszedł więc czas na poznanie daty porodu. W obliczeniu przybliżonego terminu porodu pomoże kalkulator porodu bazujący na regule Naegelego. Sprawdź, czy wiek ciąży możesz ustalić samodzielnie, czy w celu doprecyzowania kalendarza ciąży konieczna będzie wizyta u lekarza. Dowiedz się, jak działa kalkulator porodu i czy może wskazać dokładną datę przyjścia dziecka na świat.

Tylko jeden krok


Podaj dzień, miesiąc i rok ostatniej miesiączki

Podaj średnią długość cyklu

Kalkulator porodu: jak obliczyć termin porodu? Dokładna data

Zaraz po potwierdzeniu wieści o ciąży i jej prawidłowym przebiegu, jedną z kluczowych kwestii, która najbardziej interesuje przyszłą mamę, jest informacja dotycząca terminu porodu.

W celu obliczenia daty porodu stosuje się specjalny algorytm, zwany powszechnie kalkulatorem ciąży lub kalkulatorem porodu, który pozwala na określenie wieku ciąży i oszacowanie terminu rozwiązania.

Działanie mechanizmu kalkulatora porodu opiera się na regule Naegelego, najpopularniejszej do dziś technice wyliczania momentu przyjścia dziecka na świat. Czy dzięki tej metodzie można poznać dokładną datę porodu?

Kalkulator porodu – metoda obliczania daty porodu

Znajomość terminu porodu pozwala przede wszystkim odpowiednio przygotować się na moment nadejścia potomka na świat, ale ta szczególna data jest częścią bardziej złożonego kalendarza ciąży, dzięki któremu zarówno przyszła mama, jak i lekarz prowadzący, mogą obserwować przebieg ciąży tydzień po tygodniu, a tym samym kontrolować zmiany zachodzące w organizmie kobiety oraz postępy w rozwoju płodu.

Znajomość tygodnia, miesiąca, czy trymestru ciąży oraz data porodu, wynikają w pierwszej kolejności z wyników obliczeń kalkulatora ciąży i porodu.

W przypadku, gdy wyliczenia kalkulatora ciąży z różnych względów nie mogą wskazać szacowanego terminu porodu, lekarz ma jeszcze do dyspozycji badanie USG oraz wskazówki w postaci swoistych objawów charakterystycznych dla konkretnego tygodnia ciąży.

Jak obliczyć termin porodu?

Datę porodu pomoże wyznaczyć wspomniany już kalkulator terminu porodu, którego algorytm bazuje na znanej i wykorzystywanej od lat regule Naegelego.

Owa reguła zakłada, że przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy (40 tygodni licząc od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki), czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj około 14 dnia cyklu, czyli wtedy, gdy występuje owulacja.

Według wzoru, aby obliczyć termin porodu należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok.

Tą samą metodą obliczeniową posługują się internetowe kalkulatory porodu, czy kalkulatory ciąży online. Jeśli więc ciężarna kobieta ma ochotę samodzielnie sprawdzić prawdopodobną datę porodu, to wystarczy, aby w odpowiednie rubryki kalkulatora porodu online wpisała, takie zmienne jak:

Wynik wyliczeń nie tylko wskaże szacowaną datę porodu, ale w przypadku większości kalkulatorów, określi również aktualny dzień i tydzień ciąży oraz rozpoczęcie kolejnych trymestrów ciąży.

Ponadto mechanizm kalkulatora ciąży i porodu pozwala przewidzieć, w którym tygodniu ciąży kobieta będzie danego dnia, np. za miesiąc oraz odpowiedzieć na pytanie kiedy dziecko zostało poczęte.

Pozostaje jednak pytanie, czy bazując na tak niewielu zmiennych, w dość ograniczonym schemacie, ustalona data porodu będzie precyzyjna?

Termin porodu od dnia zapłodnienia – czy kalkulator porodu jest dokładny?

Reguła Naegelego, chociaż powszechnie uznawana i stosowana, ma jednak pewne ograniczenia, które uniemożliwiają obliczenie dokładnego terminu porodu.

Po pierwsze, mechanizm ten nie uwzględnia faktu, że tak naprawdę początek ciąży liczy się od momentu zapłodnienia komórki jajowej do pojawienia się dziecka na świecie, a nie od daty ostatniej miesiączki.

Dlatego też, wiek ciąży obliczany zgodnie z zasadą Naegelego jest zawsze o dwa tygodnie starszy niż wiek prawdziwy. Jednak założenie autora kalkulatora ma swoje uzasadnienie, gdyż określenie precyzyjnego momentu zapłodnienia jest niezwykle trudne.

Należy również zwrócić uwagę na to, że algorytm kalkulatora porodu zakłada, że cykle kobiety są regularne i trwają zawsze 28 dni, miesiące w roku są 30-dniowe, a czas trwania ciąży liczy sobie dokładnie 40 tygodni, chociaż w rzeczywistości zazwyczaj 38.

Tak sztywno ustalone liczby mogą więc stanowić jedynie bazę wyjściową do obliczeń, gdyż cykle miesięczne zazwyczaj nie są aż tak bardzo regularne, a dodatkowo każde dziecko może rozwijać się w nieco innym tempie.

Warto więc pamiętać o tym, że chociaż metoda Naegelego jest póki co najlepszym sposobem określania wieku ciążowego, to przy pomocy kalkulatora porodu nie jesteśmy w stanie wyliczyć dokładnej daty rozwiązania, a jedynie oszacować przewidywany termin porodu, tzw. PTP.

Termin porodu na podstawie badania USG

W przypadku problemów z ustaleniem terminu porodu przy pomocy kalkulatora porodu, jak również zgodnie ze standardową procedurą prowadzenia ciąży, bardziej dokładny wiek ciąży oraz datę rozwiązania określa się na podstawie badania ultrasonograficznego.

Badanie USG ciąży odbywa się rutynowo zazwyczaj pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Lekarz wykonuje wówczas pomiar pęcherzyka ciążowego oraz sprawdza wielkość dziecka (CRL), co pozwala na zdefiniowanie wieku płodu oraz doprecyzowanie daty porodu. Im wcześniej ciężarna pacjentka podda się badaniu USG, tym większe szanse na wskazanie bardziej dokładnego terminu przyjścia dziecka na świat.

W przypadku przyszłych mam, których cykle miesiączkowe nie są regularne, przez co kalkulator porodu nie zadziała zbyt precyzyjnie, a pierwsze badanie USG zostało wykonane stosunkowo późno, lekarz ma do dyspozycji szereg innych wskazówek, które pomogą w ustaleniu terminu porodu. Pomocne w obliczeniu wieku ciąży i daty rozwiązania pomogą takie symptomy, jak rozpulchnienie macicy, słyszalne bicie serca płodu, ruchy dziecka, czy wysokość dna macicy.

Objawy zbliżającego się porodu a kalkulator porodu

Czy to na podstawie kalkulatora porodu, badania USG, czy innych objawów określających wiek ciąży, data porodu jest zawsze przybliżona, czyli mamy do czynienia ze wspomnianym wcześniej PTP – przewidywanym terminem porodu.

Moment pojawienia się potomka na świecie to zawsze kwestia indywidualna i większość dzieci rodzi się w obrębie dwóch tygodni od wskazanego uprzednio terminu. Dlatego poród od dwóch tygodni przed określoną datą, do dwóch tygodni po tej dacie jest prawidłowy i mówi się wówczas o błędzie w obliczeniach terminu porodu.

Nie ma więc powodów do niepokoju jeśli kobieta poczuje objawy porodu w 38. tygodniu ciąży, czy też maleństwo nie wyrazi gotowości do narodzin przed 42. tygodniem ciąży. A jak rozpoznać ten właściwy moment?

Część kobiet wyczuwa nadchodzący poród wręcz intuicyjnie, inne wydają się być bardziej zaskoczone, ale nie na tyle, żeby nie zdążyć się odpowiednio przygotować. Warto to zrobić odpowiednio wcześniej przed wskazanym terminem.

Odczuwanie konkretnych objawów porodu to kwestia indywidualna. Niektóre symptomy są bardziej subtelne, inne na tyle silne, że nie sposób ich nie zauważyć. Przed rozwiązaniem mogą wystąpić problemy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, czy wymioty, wahania nastrojów, zwiększony apetyt lub jadłowstręt, spadek wagi, uderzenia gorąca, bóle głowy, czy parcie na pęcherz.

Kilkanaście dni przed porodem mogą pojawić się tzw. skurcze „przepowiadające”, które czasem mylone są z właściwymi bólami. Przed rozwiązaniem, część kobiet może również zauważyć widoczne obniżenie brzucha.

Symptomami wskazującymi na to, że poród może rozpocząć się za kilka dni są charakterystyczne bóle w dole brzucha, czy odejście czopu śluzowego. Z kolei sygnały świadczące o tym, że rozpoczyna się właściwy poród to regularne, wydłużające się i coraz silniejsze skurcze (pojawiające się co 5-7 minut i trwające około minuty), których nie łagodzi zmiana pozycji, czy ciepła kąpiel oraz odejście wód płodowych. To ten moment, kiedy bez wahania należy udać się do szpitala.

Bibliografia:

  • Grzegorz H. Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia, Warszawa 2007, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  • Opracowanie dr n. med. Barbara Baranowska, Anna Otffinowska: Rytm i czas porodu. Indukcja i stymulacja porodu w świetle badań naukowych, Warszawa 2009, Fundacja Rodzić po Ludzku.