ACTI-trin

Reklama

Działanie

Lek łagodzący objawy przeziębienia o skojarzonym działaniu składników. Triprolidyna jest antagonistą receptora histaminowego H1. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 2 h. Metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem w postaci niezmienionej. Pseudoefedryna jest sympatykomimetykiem, działa na receptory α-adrenergiczne błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zwiększa jego drożność. W połączeniu z triprolidyną hamuje odruch kichania i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Początek działania pseudoefedryny obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 3-4 h. Pseudoefedryna jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie z moczem. Dekstrometorfan jest pochodną opioidową, działa przeciwkaszlowo hamując ośrodek kaszlowy w rdzeniu przedłużonym. Początek działania obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 5-6 h. Wydalany jest z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. T0,5 dekstrometorfanu we krwi wynosi 1,4-3,9 h; T0,5 metabolitu dekstrometorfanu wynosi 3,4-5,6 h.

Wskazania

Leczenie objawowe w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych), przebiegających z kaszlem, obrzękiem błony śluzowej nosa i wodnistym wysiękiem z nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Równoczesne leczenie inhibitorami MAO oraz przez 2 tyg. po ich odstawieniu. Astma oskrzelowa. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Kaszel z dużą ilością wydzieliny lub kaszel związany z astmą oskrzelową. Ciężkie nadciśnienie. Ciężka choroba niedokrwienna serca. Mukowiscydoza. Ciąża, karmienie piersią. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku przed upływem 14 dni od zaprzestania leczenia inhibitorami MAO. Nie należy również przyjmować leków działających hamująco na o.u.n. - nasennych i uspokajających, alkoholu oraz produktów zawierających alkohol. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadczynnością tarczycy, przerostem gruczołu krokowego, jaskrą, chorobą serca, podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wątroby. Nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi w składzie dekstrometorfan, pseudoefedrynę, triprolidynę lub inne środki przeciwhistaminowe. Preparat zawiera benzoesan sodu i może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Ze względu na zawiertość maltitolu ciekłego, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. 5 ml preparatu zawiera 181 mg alkoholu (co jest równoważne z 4,58 ml piwa lub 1,91 ml wina); może to powodować szkodliwe działanie w przypadku chorób wątroby, alkoholizmu, padaczki, uszkodzeń mózgu, w chorobach psychicznych, a także u kobiet w ciąży i u dzieci. Ponadto preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, żółcień chinolinową, czerwień koszenilową oraz czerń brylantową, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Preparat nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji. Podczas leczenia preparatem należy przerwać karmienie piersią. Substancje czynne zawarte w preparcie przenikają do mleka ludzkiego i mogą powodować zwiększenie ciśnienia krwi, zatrzymanie oddychania, nadmierne pobudzenie lub podrażnienie u noworodków.

Działania niepożądane

Bardzo rzadko: zaburzenia rytmu serca (tachykardia); spadek nastroju, zmęczenie, pobudzenie, zawroty głowy, zaburzenia snu, senność, niepokój, halucynacje; suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli; nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki; zatrzymanie moczu i bolesne oddawanie moczu, zwłaszcza u mężczyzn z objawami przerostu gruczołu krokowego; wysypka ze świądem lub bez świądu, pokrzywka.

Interakcje

Nasila działanie inhibitorów MAO, może spowodować wystąpienie zapaści, śpiączki, wysokiej gorączki oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Nasila działanie preparatów przeciwcholinergicznych lub o działaniu przeciwcholinergicznym oraz preparatów działających hamująco na o.u.n. Pseudoefedryna osłabia działanie leków hipotensyjnych (bretylium, betanidyna, guanetydyna, debryzochina, metylodopa, leki blokujące receptory adrenergiczne typu α i β). Równoczesne stosowanie chinidyny może hamować wątrobowy metabolizm dekstrometorfanu i nasilać działania niepożądane. W skojarzeniu z innymi preparatami pobudzającymi układ współczulny (leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 ml syropu 3-4 razy na dobę; dzieci 7-12 lat: 5 ml syropu 3-4 razy na dobę. Stosować nie częściej niż co 6 h.

Reklama

Uwagi

Preparat może zaburzać zdolność kierowania pojazdami ze względu na możliwość wystąpienia senności i (lub) zawrotów głowy. Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Pharmindex