ACTI-trin

Spis treści

ACTI-trin - skład

5 ml syropu zawiera 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu, 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 1,25 mg chlorowodorku triprolidyny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, etanol, maltitol ciekły, żółcień chinolinową (E 104), czerwień koszenilową (E 120), czerń brylantową (E151), benzoesan sodu.

ACTI-trin - Działanie

Lek łagodzący objawy przeziębienia o skojarzonym działaniu składników. Triprolidyna jest antagonistą receptora histaminowego H1. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 2 h. Metabolizowana jest w wątrobie i wydalana z moczem w postaci niezmienionej. Pseudoefedryna jest sympatykomimetykiem, działa na receptory α-adrenergiczne błony śluzowej górnych dróg oddechowych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zwiększa jego drożność. W połączeniu z triprolidyną hamuje odruch kichania i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Początek działania pseudoefedryny obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 3-4 h. Pseudoefedryna jest częściowo metabolizowana w wątrobie i wydalana głównie z moczem. Dekstrometorfan jest pochodną opioidową, działa przeciwkaszlowo hamując ośrodek kaszlowy w rdzeniu przedłużonym. Początek działania obserwuje się po 15-30 min., czas działania wynosi 5-6 h. Wydalany jest z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. T0,5 dekstrometorfanu we krwi wynosi 1,4-3,9 h; T0,5 metabolitu dekstrometorfanu wynosi 3,4-5,6 h.

ACTI-trin - wskazania

Leczenie objawowe w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych), przebiegających z kaszlem, obrzękiem błony śluzowej nosa i wodnistym wysiękiem z nosa.

ACTI-trin - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Równoczesne leczenie inhibitorami MAO oraz przez 2 tyg. po ich odstawieniu. Astma oskrzelowa. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Kaszel z dużą ilością wydzieliny lub kaszel związany z astmą oskrzelową. Ciężkie nadciśnienie. Ciężka choroba niedokrwienna serca. Mukowiscydoza. Ciąża, karmienie piersią. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

ACTI-trin - ostrzeżenia

Nie należy przyjmować leku przed upływem 14 dni od zaprzestania leczenia inhibitorami MAO. Nie należy również przyjmować leków działających hamująco na o.u.n. - nasennych i uspokajających, alkoholu oraz produktów zawierających alkohol. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nadczynnością tarczycy, przerostem gruczołu krokowego, jaskrą, chorobą serca, podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wątroby. Nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi w składzie dekstrometorfan, pseudoefedrynę, triprolidynę lub inne środki przeciwhistaminowe. Preparat zawiera benzoesan sodu i może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Ze względu na zawiertość maltitolu ciekłego, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. 5 ml preparatu zawiera 181 mg alkoholu (co jest równoważne z 4,58 ml piwa lub 1,91 ml wina); może to powodować szkodliwe działanie w przypadku chorób wątroby, alkoholizmu, padaczki, uszkodzeń mózgu, w chorobach psychicznych, a także u kobiet w ciąży i u dzieci. Ponadto preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, żółcień chinolinową, czerwień koszenilową oraz czerń brylantową, które mogą powodować reakcje alergiczne.

ACTI-trin - ciąża

Preparat nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji. Podczas leczenia preparatem należy przerwać karmienie piersią. Substancje czynne zawarte w preparcie przenikają do mleka ludzkiego i mogą powodować zwiększenie ciśnienia krwi, zatrzymanie oddychania, nadmierne pobudzenie lub podrażnienie u noworodków.

ACTI-trin - efekty uboczne

Bardzo rzadko: zaburzenia rytmu serca (tachykardia); spadek nastroju, zmęczenie, pobudzenie, zawroty głowy, zaburzenia snu, senność, niepokój, halucynacje; suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli; nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki; zatrzymanie moczu i bolesne oddawanie moczu, zwłaszcza u mężczyzn z objawami przerostu gruczołu krokowego; wysypka ze świądem lub bez świądu, pokrzywka.

ACTI-trin - interakcje

Nasila działanie inhibitorów MAO, może spowodować wystąpienie zapaści, śpiączki, wysokiej gorączki oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Nasila działanie preparatów przeciwcholinergicznych lub o działaniu przeciwcholinergicznym oraz preparatów działających hamująco na o.u.n. Pseudoefedryna osłabia działanie leków hipotensyjnych (bretylium, betanidyna, guanetydyna, debryzochina, metylodopa, leki blokujące receptory adrenergiczne typu α i β). Równoczesne stosowanie chinidyny może hamować wątrobowy metabolizm dekstrometorfanu i nasilać działania niepożądane. W skojarzeniu z innymi preparatami pobudzającymi układ współczulny (leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy) może podwyższać ciśnienie tętnicze krwi.

ACTI-trin - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 ml syropu 3-4 razy na dobę; dzieci 7-12 lat: 5 ml syropu 3-4 razy na dobę. Stosować nie częściej niż co 6 h.

ACTI-trin - uwagi

Preparat może zaburzać zdolność kierowania pojazdami ze względu na możliwość wystąpienia senności i (lub) zawrotów głowy. Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Pharmindex