Mecortolon

Spis treści

Mecortolon - skład

1 g kremu zawiera 5 mg piwalanu prednizolonu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu oraz alkohol cetylowy.

Mecortolon - Działanie

Syntetyczny glikokortykosteroid wykazujący słabe działanie miejscowe. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwalergicznie i obkurcza naczynia krwionośne. Piwalan prednizolonu po podaniu na skórę łatwo przenika do warstwy rogowej skóry, natomiast w niewielkim stopniu może przenikać do organizmu, wykazując wówczas działanie ogólne.

Reklama

Mecortolon - wskazania

Miejscowo w leczeniu: dermatoz, zwłaszcza o podłożu alergicznym; zapalenia skóry: uczuleniowego, kontaktowego, łojotokowego; łuszczycy, zwłaszcza łuszczycy skóry owłosionej, także łuszczycy zadawnionej; liszaja płaskiego z nasilonym świądem, liszaja rumieniowatego, zliszajowaciałego wyprysku; rumienia wielopostaciowego, tocznia rumieniowatego; świerzbiączki i różnych postaci wyprysku.

Mecortolon - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Bakteryjne (np. gruźlica), wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła) lub grzybicze zakażenia skóry. Stany przedrakowe i nowotworowy skóry. Trądzik zwykły. Trądzik różowaty. Dermatitis periolalis (przewlekle zmiany typu trądzikowego różowatego umiejscowione wokół ust u kobiet). Nie stosować po szczepieniach ochronnych, u dzieci w wieku do 2 lat, na duże powierzchnie skóry, na uszkodzoną skórę, w I trymestrze ciąży, w okresie karmienia piersią.

Mecortolon - ostrzeżenia

Należy unikać stosowania preparatu długotrwale, na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach. Kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, dlatego podczas stosowania preparatu istnieje ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów, w tym zahamowania czynności kory nadnerczy, zespołu Cushinga. W przypadku nasilenia zakażenia skóry lub jeżeli objawy zakażenia nie ustąpią, należy przerwać stosowanie leku i zastosować odpowiednie leczenie przeciwdrobnoustrojowe. Unikać stosowania leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy. U osób z jaskrą lub zaćmą istnieje możliwość nasilenia objawów choroby. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów może wystąpić zaburzenie widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie kortykosteroidu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko teleangiektazji, dermatitis perioralis, zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratka, pielucha), ponieważ opatrunek nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu, ponadto może wystąpić zanik naskórka, rozstępy i nadkażenia. Ostrożnie stosować w stanach zanikowych tkanki podskórnej zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Szczególnie ostrożnie stosować i unikać długotrwałego stosowania u dzieci w wieku od 2 lat, ze względu na ryzyko ogólnoustrojowego piwalanu prednizolonu. U dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, łatwiej niż u dorosłych może dojść do zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla kortykosteroidów, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju. Jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub reakcje nadwrażliwości, należy zaprzestać stosowania preparatu. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Mecortolon - ciąża

Preparat może być zastosowany w ciąży tylko wówczas, gdy korzyści z leczenia mogą przewyższać ryzyko dla płodu. Bezwzględnie nie stosować w I trymestrze ciąży. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią. Nie badano wpływu na płodność piwalanu prednizolonu, natomiast udokumentowano takie działanie dla innych glikokortykosteroidów.

Mecortolon - efekty uboczne

Częstość nieznana: zanikowe zapalenie skóry, plamica posteroidowa, trądzik posteroidowy, teleangiektazje, dermatitis perioralis, rozstępy, podrażnienie skóry, nadmierna suchość skóry, wtórne zakażenia, nieostre widzenie. W przypadku stosowania na skórę powiek, niekiedy może wystąpić jaskra lub zaćma. W wyniku wchłaniania preparatu do krwi mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane piwalanu prednizolonu. Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, w miejscach, takich jak: fałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. Ogólnoustrojowe objawy niepożądane piwalanu prednizolonu charakterystyczne dla kortykosteroidów, to m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, zespół Cushinga, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności. Dodatkowo u dzieci może nastąpić zahamowanie wzrostu i rozwoju.

Mecortolon - interakcje

Nie są znane interakcje związane z miejscowym stosowaniem glikokortykosteroidów. Nie należy szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować innych immunizacji, szczególnie przy przewlekłym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej. Preparat może nasilać działanie leków immunosupresyjnych i osłabiać działanie leków immunostymulujących.

Mecortolon - dawkowanie

Zewnętrznie na skórę. Niewielką ilość kremu nakładać na zmienioną chorobowo skórę, początkowo 2-3 razy w ciągu doby, następnie 1-2 razy na dobę. Nie stosować dłużej niż 2 tyg. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. W ciągu tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) kremu. W przypadku słabej skuteczności leczenia prednizolonem, należy przerwać jego stosowanie i wprowadzić do leczenia preparat o silniejszym działaniu. Po uzyskaniu znacznej poprawy można ponownie zastosować prednizolon w miejsce preparatu silnie działającego. Dzieci w wieku od 2 lat: stosować ostrożnie, na niewielką powierzchnię skóry, wyłącznie na zlecenie lekarza specjalisty i zgodnie z jego wskazówkami. Nie stosować na skórę twarzy. Nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat.

Mecortolon - uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
<-- popup -->