Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Spasticol

Spis treści

Reklama

Spasticol - skład

1 czopek zawiera 15 mg suchego wyciągu z liści pokrzyku wilczej jagody i 40 mg chlorowodorku papaweryny.

Reklama

Spasticol - działanie

Preparat złożony zmniejszający napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, oraz dróg moczowo- płciowych. Atropina łatwo wchłania się z błon śluzowych. Szybko jest eliminowana z krwi i podlega dystrybucji tkankowej. Przenika przez barierę krew- mózg. Częściowo podlega metabolizmowi w wątrobie. Jest wydalana z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. T0,5 wynosi około 4 h. Atropina przenika przez łożysko, śladowe ilości są obecne także w mleku. Biodostępność papaweryny po podaniu doodbytniczym wynosi około 25%. Papaweryna w dużym stopniu jest wiązana z białkami krwi (około 90%). Substancja prawie w całości jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci glukuronidów.

Reklama

Spasticol - wskazania

Stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej, kolka nerkowa i żółciowa.

Reklama

Spasticol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, przerost gruczołu krokowego, atonia jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zwężenie odźwiemika, jaskra z wąskim kątem przesączania.

Reklama

Spasticol - ostrzeżenia

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów u których występują stany z towarzyszącą tachykardią (np. tereotoksykoza, niewydolność serca) lub nadciśnienie tętnicze oraz u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego; z podwyższoną temperaturą ciała, chorobą refluksową, u dzieci, pacjentów w podeszłym wieku.

Reklama

Spasticol - ciąża

Ze względu na brak danych preparat nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych i karmiących.

Reklama

Spasticol - efekty uboczne

Mogą wystąpić: suchość w jamie ustnej, rozszerzenie źrenicy z zaburzeniami akomodacji i fotofobią, suchość i zaczerwienienie skóry, tachykardia poprzedzona przejściową bradykardią, trudności w oddawaniu moczu, zaparcia atoniczne, zaczerwienienie twarzy, zwiększoną potliwość, ból i zawroty głowy, senność, wysypka skórna i spadek ciśnienia. Rzadko: wymioty.

Spasticol - interakcje

Następuje nasilenie działania antycholinergicznego w przypadku łącznego stosowania z lekami przeciwhistaminowymi I generacji, neuroleptykami pochodnymi fenotiazyny, trójpierścieniowyme lekami przeciwdepresyjnymi, lekami cholinolitycznymi stosowanymi w chorobie Parkinsona (triheksyfenidyl, biperiden), niektórymi lekami przeciwarytmicznymi (chinidyna, dizopyramid, propafenon). Zwolnienie motoryki przewodu pokarmowego może wpływać na wchłanianie innych leków.

Spasticol - dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: 1 czopek 1-3 razy dziennie.

Spasticol - uwagi

W związku z powodowanymi przez atropinę zaburzeniami akomodacji oka podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.


Reklama