Valerin Max

Reklama

Działanie

Lek roślinny o działaniu uspokajającym i nasennym. Mechanizm działania prawdopodobnie wpływający na efekt kliniczny przypisywany jest składnikom korzenia takim jak: seskwiterpeny, lignany, flawonoidy i obejmuje interakcje z systemem przekaźnictwa GABA-ergicznego, agonistyczne działanie na receptory adenozynowe A1 oraz wiązanie z receptorami 5-HT1A.

Wskazania

Łagodne stany napięcia nerwowego i uczucia niepokoju.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania preparatu przez osoby źle tolerujące wyciąg z korzenia kozłka. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ciąża i laktacja

Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: nudności, skurcze brzucha.

Interakcje

W badaniach klinicznych nie wykazano występowania istotnych klinicznie interakcji pomiędzy suchym wyciągiem wodno-alkoholowym z korzenia kozłka a lekami metabolizowanymi przez cytochromy CYP2D6, CYP3A4, CYP 1A2, CYP2E2. Stosowanie równoczesne z syntetycznymi lekami uspokajającymi wymaga nadzoru lekarskiego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 tabl. do 3 razy na dobę. Maksymalnie 1 tabl. powl. 4 razy dziennie. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Ze względu na stopniowe działanie korzenia kozłka lekarskiego, nie jest on wskazany do interwencyjnego leczenia ostrych stanów napięcia nerwowego. Aby uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny zalecane jest kontynuowanie leczenia przez okres 2 - 4 tyg. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 tyg., należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Uwagi

Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - nie zaleca się stosowania przez osoby kierujące pojazdami lub innymi maszynami.

Pharmindex