Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Jakie zioła na sen są dobre i skuteczne? Które działają?

Zioła na sen to między innymi kozłek, melisa, męczennica, chmiel, czy lawenda. Czy są skuteczne? Jak działają zioła nasenne? Czy można je podawać dzieciom? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Śpiąca kobieta
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zioła na sen ułatwiają zasypianie, zapobiegają wybudzaniu się, poprawiają jakość wypoczynku.
  • Zioła nasenne działają przede wszystkim wyciszająco, redukują stany napięcia, obniżają poziom lęki, niekiedy regulują pracę serca.
  • Do najskuteczniejszych ziół na sen należą kozłek lekarski, melisa lekarska, męczennica cielista, chmiel, lawenda.
Spis treści

Czym są zioła na sen?

Zioła na sen często są skutecznym remedium na takie problemy, jak niemożność zaśnięcia, częste wybudzanie się, niska jakość snu i krótki czas nocnego wypoczynku. Są to typowe objawy zarówno bezsenności pierwotnej, jak też wtórnej, występującej w przebiegu różnych schorzeń i zaburzeń, w tym depresji czy nerwicy lękowej.

W wielu przypadkach bezpośrednim źródłem kłopotów jest wzmożone napięcie emocjonalne, dlatego zioła nasenne zazwyczaj mają działanie przede wszystkim wyciszające. Można je przyjmować w postaci gotowych herbatek, naparów przygotowanych samodzielnie z suszu, a także preparatów w tabletkach i kroplach.

Jakie ekstrakty wykazują najlepsze działanie, które zioła na sen i uspokojenie warto stosować?

Reklama

Jak działają zioła na dobry sen?

Zioła na dobry sen oddziałują przede wszystkim na układ nerwowy i emocjonalny, redukując napięcie i tłumiąc stany lękowe. Należy wiedzieć, że bezsenność często związana jest z obawą o skutki braku snu, która wywołuje mechanizm błędnego koła: nie śpię, więc się boję o swoje zdrowie, przez to tym bardziej nie mogę zasnąć.

Ważne są też właściwości przeciwdepresyjne wielu substancji czynnych – choroba ta wiąże się wszak nie tylko z obniżeniem nastroju, ale też takimi objawami, jak gonitwa myśli, czarnowidztwo, czy zaburzenia lękowe.

Ponadto zioła na bezsenność często wykazują działanie pośrednie, na przykład zmniejszając dolegliwości bólowe towarzyszące wielu chorobom i wydatnie utrudniające nocny wypoczynek. Mogą też działać rozkurczowo, a niekiedy regulują również pracę układu sercowo-naczyniowego.

Pacjenci często pytają o silne zioła nasenne. Moc oddziaływania tego typu naturalnych preparatów jest relatywnie niska w porównaniu z lekami dostępnym na receptę, nie mniej w stanach lekkich i średnich mogą one wykazywać zadowalającą skuteczność.

Reklama

Jakie zioła na sen wybrać?

Jakie zioła na sen sprawdzają się najlepiej? Wśród tych, które wymienia się najczęściej, znajdują się:

  • Kozłek lekarski, czyli popularna waleriana. Badania wykazują, że ma on wyraźne działanie sedatywne, czyli usypiające, a także przeciwlękowe. Odpowiadają za to takie jego składniki, jak flawonoid linaryna, kwas walerenowy, 2S-hesperydna, 6-metyloapigenina.
  • Melisa lekarska – za sprawą zawartych w niej olejków eterycznych ułatwia zasypianie, łagodząc pobudzenie nerwowe, uczucie niepokoju, zaburzenia rytmu serca oraz dysfunkcje układu pokarmowego. Działa też korzystnie na zespół napięcia przedmiesiączkowego.
  • Męczennica cielista – oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, wycisza oraz stabilizuje pracę serca. Łagodzi też ból wywołany napięciem emocjonalnym.
  • Chmiel – redukuje napięcie i niepokój, hamuje zaburzenia nerwicowe w okresie przekwitania, a także związane z nadmiernym pobudzeniem seksualnym. Składniki znajdujące się w szyszkach chmielu wpływają na aktywność kory mózgowej, zmniejszają wrażliwość niektórych partii rdzenia kręgowego oraz spowalniają przewodzenie impulsów do mózgu.
  • Lawenda – działa uspokajająco, wpływając na tzw. receptory GABAA, hamując aktywność neuronów. Zmniejsza też odczuwanie lęku oraz ma właściwości antydepresyjne.
  • Rumianek – oprócz działania rozkurczowego, ma też usypiające i uspokajające, a to za sprawą zawartych w nim flawonoidów.

Źródło: Opracowanie własne

Reklama

Mieszanka ziół na sen

Ze względu na względnie słabe działanie poszczególnych roślin, przynajmniej w porównaniu z profesjonalnymi lekami, wiele osób wybiera bardziej złożone produkty, którymi są mieszanki ziół na sen.

Bez naukowych badań trudno orzec, czy są one bardziej skuteczne, niż pojedyncze ekstrakty. Niewątpliwie kompozycja różnych substancji czynnych ma szersze działanie, co może mieć znaczenie w sytuacji, gdy podłoże problemów ze snem jest nieznane lub niepewne. Tego typu naturalna terapia prowadzona jest więc „po omacku”.

Znaczenie może mieć też aspekt czysto psychologiczny, gdyż większa liczba składników może do pewnego stopnia oddziaływać na mechanizmy autosugestii. Choć z drugiej strony należy pamiętać, że siłą rzeczy, mieszanka ziołowa na sen, zawierając wiele komponentów, każdego z nich z osobna zazwyczaj ma relatywnie niedużo.

Reklama

Zioła na sen dla dzieci

Czy można podawać zioła na sen dla dzieci? Tak, aczkolwiek każdy taki przypadek należy uprzednio dokładnie omówić z lekarzem, starając się dotrzeć do źródła problemu – czy są nim nocne kolki, zaburzenia lękowe, adaptacyjne, schorzenia organiczne etc.

Na rynku są dostępne różnego typu ekstrakty, zazwyczaj mieszanki, dedykowane dla najmłodszych. W ich składzie znaleźć można przede wszystkim melisę, ale też lawendę, męczennicę, miętę lekarską, rumianek, lebiodkę, lipę, czy lukrecję.

Zioła dla dzieci sprzedawane są przeważnie w postaci herbatek i naparów, syropów i kropli. Co ważne, nie wolno ich podawać maluchom poniżej szóstego miesiąca życia, które przyjmować powinny jedynie mleko matki.

W przypadku dzieci starszych, tak jak zostało wspomniane, zalecana jest konsultacja ze specjalistą. Należy uważać na oznaczenie produktów, gdyż niektóre są przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.

Reklama

Leki ziołowe na sen

Co sprawdza się lepiej - herbata czy ziołowe tabletki na sen? Literatura naukowa nie dostarcza odpowiedzi na tak postawione pytanie. Należy w tym miejscu podkreślić, że leki ziołowe na sen w istocie lekarstwami nie są

Produkty tego typu sprzedawane są z reguły jako suplementy diety, nie podlegające regulacjom rynku farmaceutycznego i dostępne są nie tylko w aptekach, ale też sklepach zielarskich, z naturalną żywnością etc.

Wynika to między innymi ze skali oddziaływania, która nie jest duża w porównaniu z lekami. Należy pamiętać, że bezsenność jest zaburzeniem o bardzo zróżnicowanym podłożu i natężeniu.

W sytuacji gdy ma ona poważny charakter, niewątpliwie wymaga konsultacji lekarskiej, a w wielu przypadkach – wykonania stosowanych badań oraz wdrożenia leczenia z udziałem środków typowo farmakologicznych. Wówczas lekarz może zalecić pacjentowi odpowiednią terapię, ale również przepisać tabletki na sen na receptę.

Czytaj również

Bibliografia

  • Natalia Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Post Fitoter 2017; 18(3): 215-222.
  • Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) – roślina lecznicza o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zdrowy sen
Sny erotyczne - skąd się biorą i co znaczą?
Sny o erotycznym zabarwieniu
Czym jest melatonina i jak działa?
Kobieta odczuwa senność
Jak szybko zregenerować się po nieprzespanej nocy?
Mężćzyzna po nieprzespanej nocy
Podobne artykuły
Kobieta śpi na chmurze
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Hipnotyzowanie osoby z problemem bezsenności
Hipnoza na sen - jak działa i czy pomaga w walce z bezsennością?
Kobieta w opasce do snu trzymająca kubek
Drzemka to idealny sposób na regenerację. Ile powinna trwać?
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy regularnie stosujesz środki na blizny po urazach lub operacjach?
Contractubex_sonda