NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Cząsteczka 1-MNA - złoty Graal długowieczności, który zrewolucjonizuje naszą dietę

Kto z nas nie chciałby poznać tajemnicy długowieczności? Rok 2018 przyniósł przełom w dziedzinie nauki. Pozytywna opinia Europejskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Żywności otworzyła drogę do wprowadzenia na rynek cząsteczki 1-MNA, nazwanej przez naukowców złotym Graalem długowieczności. Czym jest 1-MNA? Gdzie występuje? Jak wpływa na organizm?
Cząsteczka 1-MNA
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest 1-MNA i jak wpływa na organizm?

1-MNA to endogenna substancja czynna pochodzenia witaminowego. Cząsteczka 1-MNA jest głównym metabolitem witaminy B3 i powstaje w wyniku przemian metabolicznych w wątrobie.

Jak wpływa na organizm? 1-MNA poprawia funkcjonowanie śródnabłonka naczyniowego, a przez to wpływa na napięcie ścian naczyń krwionośnych. Ponadto obniża poziom markerów stanu zapalnego (m.in. CRP), podnosi stężenie frakcji HDL cholesterolu oraz obniża poziom trójglicerydów. Dodatkowo minimalizuje ryzyko powstania zakrzepów w tętnicach, gdyż za sprawą 1-MNA organizm wydziela prostacyklinę.  Niestety, z wiekiem zdolność organizmu do przekształcania witaminy B3 w 1-MNA spada. Wówczas organizm staje się bardziej narażony na choroby układu sercowo-naczyniowego z miażdżycą na czele. Czy można temu zaradzić?

Gdzie występuje naturalnie cząsteczka 1-MNA?

Cząsteczka 1-MNA jest substancją endogenną, ale występuje także w kilku naturalnych produktach m.in. w algach Wakame oraz zielonej herbacie, czyli produktach znanych z kuchni japońskiej.

W Japonii, szczególnie na wyspie Okinawa, żyje najwięcej stulatków na świecie. W liczącym 127 mln ludzi Kraju Kwitnącej Wiśni, mieszka około 60 tysięcy osób powyżej setnego roku życia. Dla przykładu w niespełna 40-milionowej Polsce żyją dwa tysiące stulatków, czyli dziesięć razy mniej. Co więcej, Japończycy nie tylko dłużej żyją, ale także rzadziej niż Europejczycy zapadają na choroby układu sercowo-naczyniowego. Właśnie w diecie bogatej w 1-MNA upatrywać można fenomen długiego życia Japończyków i niskiej zachorowalności na choroby cywilizacyjne.

1-MNA – sekret długowieczności

Dieta Europejczyków znacznie różni się od diety Japończyków. Spożycie alg Wakame i zielonej herbaty jest w Europie niewielkie. Według ekspertów niedobór 1-MNA może być powodem zachorowalności na miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego w Europie. Choroby układu krążenia stanowią jedno z największych zagrożeń życia na świecie.

Od wielu lat około połowa wszystkim zgonów w Polsce jest spowodowana chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dla przykładu, zgon z powodu choroby niedokrwiennej serca stanowi 30 procent ogólnej liczby zgonów w Polsce. Na chorobę niedokrwienną serca w Japonii umiera około 14 procent ludności. Wyraźna różnica pomiędzy Polską a Japonią jest także widoczna w danych dotyczących średniej długość życia.

Statystycznie kobiety w Japonii umierają w wieku 87 lat, a mężczyźni w wieku 81 lat. Średnia długość życia Polek wynosi 81 lat, a Polaków – 73 lata. Zdaniem ekspertów, w dużym spożyciu alg i zielonej herbaty tkwi sekret długowieczności Japończyków.

Gdzie znaleźć cząsteczkę 1-MNA?

Prowadzone w ostatnich latach badania dowiodły, że z wiekiem fizjologiczna zdolność organizmu do przekształcania witaminy B3 w 1-MNA spada, co może przekładać się na wyższe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia u seniorów.

W Polsce oraz innych krajach europejskich 1-MNA nie jest dostarczane w znacznych ilościach do organizmu wraz z pożywieniem. Niewielu seniorów w Polsce pije zieloną herbatę, a algi Wakame nie trafiają w ich preferencje smakowe. Dziś jednak, dzięki odkryciu naukowców, żeby zwiększyć swoje szanse na dłuższe życie, nie trzeba zajadać się algami. Cząsteczka 1-MNA jest chroniona prawem patentowym, a patent należy do polskiej spółki biotechnologicznej PHARMENA SA.

Czytaj również
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Wiadomości
Przeczytaj artykuł
Nagroda Nobla w medycynie - za co przyznano? Kontrowersje
Popiersie Alfreda Nobla
Przeczytaj artykuł
Telemedycyna: szybko, wygodnie i dyskretnie
Pacjent korzystający z przychodni online
Przeczytaj artykuł
Pole magnetyczne - co to jest? Rehabilitacja, działanie
Osoba leżąca na brzuchu podczas zabiegu z użyciem pola magnetycznego
Podobne artykuły
Nagroda Nobla w medycynie - za co przyznano? Kontrowersje
Telemedycyna: szybko, wygodnie i dyskretnie
Pole magnetyczne - co to jest? Rehabilitacja, działanie
Terapia genowa - na czym polega terapia genowa?
Znieczulenie w anestezjologii - rodzaje: miejscowe, ogólne

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama