} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Jakie są zalety i wady soczewek całodobowych?

Zapewne wielu początkujących użytkowników soczewek kontaktowych zastanawia się, który rodzaj będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Podczas dokonywania wyboru warto zastanowić się nad zakupem soczewek całodobowych. Przez soczewki całodobowe rozumie się soczewki kontaktowe, które można nosić nieprzerwanie przez określony przez producenta czas, również w nocy. Różnica między soczewkami jednorazowymi a całodobowymi uwidacznia się przede wszystkim w ich budowie. Całodobowe są znacznie cieńsze i bardziej przepuszczalne dla gazów, gdyż muszą zapewnić odpowiedni dostęp tlenu do oczu w czasie, kiedy powieki są zamknięte.
Soczewki całodobowe
Źródło: Materiały Partnera

Reklama

Zalety soczewek kontaktowych całodobowych

Jak każdy produkt soczewki całodobowe mają swoje wady i zalety. Na początku zastanówmy się nad zaletami tego rozwiązania.

Cienkie silikonowo-hydrożelowe soczewki

Pierwszą zaletą jest wcześniej wspomniana odmienność w budowie soczewek całodobowych. Cienkie silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe zapewniają dużo lepszą wymianę gazową niż zwykłe soczewki jednorazowe. Jest to bardzo ważne, gdyż przednie struktury oka czerpią tlen tylko ze środowiska zewnętrznego.

Wygoda użytkowania soczewek w trybie dzień/noc

Kolejną niewątpliwą zaletą soczewek całodobowych jest niesamowita wygoda ich użytkowania. Inne soczewki wymagają systematyki i codziennych zabiegów higienicznych związanych z ich zakładaniem i zdejmowaniem, a także czyszczeniem czy odpowiednim przechowywaniem. W przypadku soczewek całodobowych ten problem znika. Wystarczy tylko zapamiętać, kiedy należy je wymienić. To takie proste i wygodne!

Możliwość tzw. „elastycznego” używania soczewek

Dla soczewek całodobowych istnieje możliwość zdejmowania ich przed snem i ponownego zakładania na dzień. Ten sposób noszenia soczewek na pozór wydaje się niewygodny i wręcz sprzeczny z ideą soczewek całodobowych. Warto jednak zaznaczyć, iż ma to sens, gdyż w nocy oczy odpoczywają i bez soczewek lepiej się zregenerują. Niemniej podczas podróży, imprezie czy biwaku możemy skorzystać z ich funkcjonalności całodobowej i nie ściągać ich na czas snu.

Reklama

Wady soczewek całodobowych

Do głównych wad soczewek całodobowych należy przede wszystkim ryzyko rozwoju zapalenia przednich struktur oka, które występuje częściej przy noszeniu tego typu soczewek. Dzieje się tak, gdyż pomimo dużej przepuszczalności dla gazów, soczewki stanowią barierę na granicy powietrze-oko, przez co ilość dochodzącego do rogówki tlenu jest mniejsza niż bez soczewki. Niedotlenienie w połączeniu z obecnością jakichkolwiek drobnoustrojów może skutkować zakażeniem oka. Niebezpieczeństwo kryje się także w wygodzie użytkowania. Wymieniając soczewki np. raz na tydzień czy miesiąc (zgodne z zaleceniami producenta), bardzo łatwo jest pomylić daty i przedłużyć okres noszenia soczewek, co również może skutkować zapaleniem przednich struktur oka.

Reklama

Dla kogo i jakie soczewki typu dzień/noc?

Soczewki całodobowe wydają się być idealnym rozwiązaniem dla osób, które pracują w trybie zmianowym. Są one również dedykowane osobom ceniącym sobie wygodę i możliwość elastycznego stosowania soczewek kontaktowych. Wśród wielu różnych modeli na uwagę zasługują soczewki renomowanych producentów:

Zalety soczewek PureVision 2 HD

Są to soczewki miesięczne znanej firmy Bausch & Lomb. Zastosowano w nich innowacyjną technologię Comfort Moist, dzięki której soczewki przez długi czas utrzymują wysoki poziom nawilżenia na powierzchni oka. Wśród wielu innych zalet takich jak opływowy kształt, warto zwrócić uwagę na zastosowaną ultracienką strukturę, dzięki której soczewki kontaktowe PureVision 2 HD są jednymi z najcieńszych soczewek na rynku.

Zalety soczewek Air Optix Night&Day Aqua

To miesięczne soczewki kontaktowe, których producentem jest Alcon. Zastosowano w nich innowacyjny materiał silikonowo-hydrożelowy o nazwie Lotrafilcon A, dzięki któremu soczewki osiągają jeden z najwyższych na rynku poziom dostępności tlenu dla oka. Wśród wielu zalet tych soczewek warto wymienić obecność kolorowych znaczników ułatwiających aplikację soczewek, a także zastosowaną technologię stałego nawilżania oka.

Zalety soczewek Biofinity Energys

Są to miesięczne soczewki kontaktowe stworzone przez firmę Cooper Vision. Przeznaczone są w szczególności dla osób dużo pracujących na urządzeniach cyfrowych z ekranami LED. Dzięki zastosowanym technologiom soczewki te idealnie dopasowują się do oczu, a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu mają z nimi styczność. Sprawia to, że tarcie między soczewką a okiem jest minimalne, co znacznie zmniejsza ryzyko podrażnienia oczu.

Reklama

Podsumowanie

Soczewki kontaktowe powinny być dobierane przez specjalistę podczas badania w salonie optycznym. Nie inaczej jest w przypadku soczewek całodobowych, których samodzielny dobór może mieć jeszcze bardziej negatywne skutki niż w przypadku soczewek innego typu. Ten tryb użytkowania soczewek może być także odradzany m.in. tym osobom, które są bardziej podatne na podrażnienia oczu i nowym użytkownikom tej metody korekcji wzroku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby oczu
Swędzenie oczu - skąd się bierze i jak łagodzić? Krople i domowe sposoby
Mężczyzna z problemem swędzących oczu
Jak zmienić kolor oczu? Soczewki, operacje i domowe sposoby
Różnokolorowe tęczówki
Gronkowiec w oku – objawy, przyczyny, leki. Jest zaraźliwy?
Chłopiec z gronkowcem w oku
Podobne artykuły
Okulary na wady wzroku
Najczęściej występujące wady wzroku - jak sobie z nimi radzić?
Kobieta o niebieskich oczach
Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka
Mężczyzna z opuchniętymi powiekami
Opuchnięte oczy i powieki - co pomaga i jak zlikwidować? Domowe sposoby
Okulista bada wzrok starszemu mężczyźnie
Błyski w oku - skąd się biorą i co oznaczają? Jak je wyleczyć?
Jęczmień na oku
Jęczmień. Leczenie. Ile trwa i jak powstaje? Co na jęczmień na oku bez recepty?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!