Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?

Soczewki kontaktowe to idealna metoda korekcji wad wzroku. Wiele osób często zamienia metodę okularową na tę miękkimi soczewkami, ponieważ daje ona większy komfort użytkowania i lepszy efekt estetyczny. Jednocześnie soczewki zapewniają takie samo bezpieczeństwo stosowania i ostrość widzenia. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania.
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
źródło:123RF
Spis treści

Wiele osób uważa, iż soczewki to stosunkowo młody twór. Ale ich historia sięga już do czasów renesansu. Pojawiła się wtedy koncepcja soczewek, które mogłyby mieć kontakt z rogówką oka. Ówczesne technologie nie pozwalały na rozwój tego „wynalazku”. Dopiero w XIX wieku skonstruowano ich pierwszy model, ale technika nadal nie dawała możliwości ich produkcji.

XX wiek to początek ogromnych poszukiwań najlepszych materiałów do konstruowania soczewek. Obecnie są bardzo popularne, a poszukiwania coraz to lepszych materiałów trwają nieustannie.

Reklama

Czym są soczewki?

Soczewki kontaktowe służą leczeniu wielu wad wzrok. Ale oprócz bardzo ważnych medycznych zastosowań, spełniają też wiele dodatkowych funkcji. Najpopularniejszą z nich jest podkreślenie koloru oczu lub całkowita zmiana ich koloru. Obecna technologia zapewnia użytkownikom większy wybór w doborze i trybie ich wymiany. Ale to okulista powinien zawsze określać indywidualne parametry soczewki każdego pacjenta, aby była skuteczna i wygodna w użyciu.  

Duża różnorodność soczewek wynika przede wszystkim z: 

 • funkcji medycznej, jaką spełniają (progresywne, toryczne, sferyczne),
 • funkcji estetycznej (soczewki kolorowe),
 • materiału, z którego są zrobione (twarde lub miękkie),
 • czasu noszenia (jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne).

Soczewki kontaktowe dają pełną swobodę pacjentom, którzy przywiązują dużą uwagę do wyglądu zewnętrznego i czują się skrępowani koniecznością noszenia szkieł korekcyjnych. Dają także pełną swobodę osobom, które uprawiają sport. Okuliści podkreślają także, iż soczewki powodują lepsze tak zwane widzenie peryferyjne i wiele osób dzięki nim traci poczucie, jakby patrzyły na świat przez rurkę lub tunel. Szkła kontaktowe często w pewien sposób zniekształcają obraz, czego pozbawione są soczewki kontaktowe. Warto poznać ich rodzaje i możliwości zastosowania, aby zdecydowanie polepszyć jakość życia. 

Reklama

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe powinny charakteryzować się pewnymi parametrami, aby były skuteczne i wygodne. Zawsze trzeba o nich pamiętać, dokonując zakupu. 

Oto podstawowe zasady doboru:

 • zakup w profesjonalnych punktach sprzedaży soczewek, co dajegwarancje dobrej jakości materiałów i czystości mikrobiologicznej produktu,
 • zakup odpowiedniego rozmiaru, które nie powinny być ani za duże, ani za małe, pokrywające idealnie całą powierzchnię rogówki,
 •  możliwość swobodnego poruszania się po rogówce, aby utrzymać stałą możliwość przepływu łez pomiędzy soczewką a rogówką,
 • duża przepuszczalność tlenu przez soczewkę (nawet do 98%),
 • możliwość posiadania filtrów UVA i UVB, które chronią oczy przed niepożądanym działaniem promieni słonecznych,
 • jak najniższa wartość współczynnika tarcia.

Ważne: parametry soczewki powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza okulistę, który określa dokładnie średnicę soczewki i tak zwany promień jej krzywizny. 

Reklama

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje – kosmetyczne i korekcyjne. Do wyrównywania wad wzroku służą soczewki kontaktowe korekcyjne. Stopień natężenia wady wzroku zawsze określa okulista i dobiera najskuteczniejszy typ. 

Oto podstawowe rodzaje korekcyjnych soczewek kontaktowych:

●      soczewki kontaktowe toryczne (cylindryczne)- służą do leczenia astygmatyzmu, posiadają właściwości pozwalające na łamanie światła, skutecznie wyostrzając wzrok i łagodząc objawy takie jak bóle głowy, zmęczenie wzroku i problemy w orientacji przestrzennej,

●      soczewki kontaktowe sferyczne - ten rodzaj koryguje krótkowzroczność i dalekowzroczność, aby obraz powstawał bezpośrednio na siatkówce oka; soczewki wypukłe stosowane są w leczeniu dalekowzroczności, soczewki wklęsłe przy krótkowzroczności,

●      soczewki kontaktowe progresywne (multifokalne)- ich zadaniem jest przede wszystkim korekcja tak zwanej starczowzroczności i umożliwienieprawidłowego widzenia z różnych odległości, przy bezproblemowym przenoszeniu wzroku z jednego przedmiotu na inny,

Soczewki kontaktowe produkowane są z różnego rodzaju materiału. Miękkie tworzone są z materiału hydrożelowego lub silikonowo-żelowego. Ich ogromną zaletą jest możliwość idealnego dopasowania do kształtu oka i przepuszczania tlenu. Twarde stosowane są z reguły przy poważniejszych wadach wzroku, kiedy miękkie nie są wystarczające. Ale o doborze rodzaju powinien zadecydować lekarz okulista.

Reklama

Soczewki kolorowe

Soczewki kontaktowe kolorowe stają się coraz popularniejsze, gdyż nie tylko korygują wadę wzroku, ale także zdecydowanie upiększają spojówki. Pozwalają nie tylko na zmianę koloru oczu. Zdecydowanie powiększają oko czy zmieniają całkowicie jego wygląd bądź kształt. Podstawowa zasada ich doboru jest taka sama, jak przy soczewkach kontaktowych korekcyjnych. Odpowiedni model musi być dobrany zgodnie z zaleceniami medycznymi i całkowicie uzależniony od badań okulistycznych. Jeśli spełniony jest ten najważniejszy warunek to wybór koloru jest już nieograniczony i zależy tylko od oczekiwań pacjenta. 

Oto możliwości estetyczne soczewek kolorowych:

 • całkowita zmiana koloru oczu (w zależności od okazji, stroju, koloru włosów czy preferencji),a nawet stworzenie niecodziennego wyglądu dzięki nadrukom na soczewkach w postaci różnych wzorów (Crazy), umożliwiając bezpieczną zabawę z wizerunkiem oka,
 • lekkie podkreślenie naturalnej barwy oczu,
 • powiększenie oczu (big eyes), poprzez zakrycie nie tylko tęczówki, ale także obszaru wokół niej, co optycznie powiększa oko i nadaje mu wyrazistości,
 • podkreślenie wyrazistości oka (Natural Ring), dzięki formie ciemnego okręgu na soczewce, który płynnie łączy się z tęczówką oka.

Na rynku dostępne są także soczewki kolorowe „zerówki”. To propozycja dla osób, które nie posiadają wady wzroku, a pragną tylko zmienić kolor tęczówki oka. Wykonane z dobrych materiałów zapewniają komfort noszenia przez cały dzień, nie pogarszając jakości widzenia.

Reklama

Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe to najbardziej higieniczna metoda stosowania soczewek, ale i też jedna z droższych. Warto jednak z nich korzystać, bo oko to bardzo ważny narząd każdego organizmu. Ten rodzaj często nazywany jest jednokrotnego użytku. Po zdjęciu z oka należy od razu je wyrzucić i pod żadnym pozorem nie stosować ponownie. Ich zaletą jest brak konieczności pielęgnacji i dbałości o soczewki, jak w przypadku tych długotrwałych. Pozwala to unikać ich zabrudzeń i prawdopodobieństwa zanieczyszczeń oka (osadami z kurzu czy pyłkami). 

Lekarze najczęściej zalecają ten rodzaj osobom, które mają skłonności alergiczne lub cierpią  na zapalne choroby oczu. Wyjątkowa higiena pozwala na zapobieganie tym nieprzyjemnym przypadłościom. Warto też zacząć używanie od soczewek jednodniowych, stopniowo przyzwyczajając oko do tego typu korekcji wzroku. 

Reklama

Soczewki miesięczne

Wybór miesięcznych soczewek kontaktowych oznacza dla każdego zakup mniejszej liczby. To idealna alternatywa dla osób uprawiających sport bądź prowadzących aktywny tryb życia.  Są bardzo wygodne, gdyż nie wymagają codziennej zmiany i pamiętania o ich wyjmowaniu i codziennym otwieraniu nowej pary. Ale nie oznacza to całkowitej swobody i dowolności ich używania. 

Należy pamiętać o kilku zasadach korzystania z soczewek miesięcznych:

 • nie nosić ich dłużej niż 14 godzin na dobę,
 • na resztę doby umieszczać je w specjalnym pojemniku w specjalnym płynie pielęgnacyjnym,
 • raz na tydzień wyczyścić soczewki, zanurzając je delikatnie w specjalistycznym płynie, rozprowadzonymna dłoni,
 • regularnie myć ręce, dodatkowo je dezynfekując,
 • nie pocierać oczu dłońmi.

Po upływie 30 dni należy dotychczasowe soczewki do oczu wyrzucić i użyć nowe. Czas miesiąca musi być liczony od pierwszego dnia zetknięcia się soczewki z okiem. Nigdy nie wolno używać ich po upływie określonego w instrukcji czasu. Może to powodować choroby oczu i podrażnienia. 

Reklama

Cena szkieł kontaktowych

Ile kosztują soczewki kontaktowe? Ich cena jest bardzo różna i uzależniona od rodzaju. 

Jednodniowe sprzedawana są najczęściej w opakowaniach 30 lub 90 sztuk. Średni koszt jednorazowej (w zależności od rodzaju) to cena pomiędzy 4,00 zł a 4,50 zł. Ale już zakup torycznych to nawet 6,00 zł dziennie. Czasem w promocyjnej cenie można kupić je taniej. Należy także pamiętać, iż przy tym wyborze nie ponoszone są koszty zakupu płynu do pielęgnacji i opakowania na soczewki.

Cena soczewek miesięcznych zależy od rodzaju wybranych soczewek. Najtańsze są sferyczne, najdroższe progresywne.  Kupując soczewki miesięczne i akcesoria do pielęgnacji trzeba liczyć się z wydatkiem od 65, 00 zł do 75,00 zł miesięcznie. Średni koszt dzienny noszenia soczewek miesięcznych to średnio 2,40 zł. Często ta kwota zawiera również koszty płynu do pielęgnacji. 

Soczewki kontaktowe zapewniają korekcję wad wzroku przy maksymalnym bezpieczeństwie i znacznie ułatwiają aktywność życiową. Należy tylko je właściwie dobierać i odpowiednio stosować, nie zapominając o zasadach pielęgnacji. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • Ewa Jasińska, Mirosław Jasiński, Rafał Wójcik i inni „Soczewki kontaktowe jako nowoczesna metoda korygowania wad wzroku”, Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
 • „Prawda o soczewkach kontaktowych”, Europejskie Forum Soczewek Kontaktowych, tłum. Mgr inż. Tomasz Tokarzewski, Wydział Fizyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z akceptacją Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych, 2009.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Soczewki kontaktowe
Soczewki kolorowe zerówki i korekcyjne: wzory. Gdzie kupić?
Oko z kolorową soczewką
Soczewki korekcyjne – kolorowe, miesięczne i jednodniowe
Kobieta trzyma w dłoniach pojemnik z soczewkami korekcyjnymi
Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie warto wybrać?
Podobne artykuły
Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych
Pojemnik na soczewki i inne akcesoria
Pojemnik na soczewki i akcesoria do szkieł kontaktowych
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe progresywne
Soczewki kontaktowe progresywne: czym są szkła multifokalne?
Kobieta wkłada soczewki toryczne
Soczewki toryczne, czyli szkła kontaktowe na astygmatyzm

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!