Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych

Zalet wynikających ze stosowania soczewek kontaktowych jako alternatywy dla okularów jest wiele. Zacząć można chociażby od tak ważnych dla wielu względów estetycznych. Z drugiej strony soczewki kontaktowe nie są zupełnie pozbawione wad i nie przez każdego mogą być noszone.
Spis treści

Soczewki kontaktowe, w przeciwieństwie do okularów, są niewidoczne, co podnosi samoocenę i zapewnia poczucie pewności siebie. Ponadto soczewki kontaktowe dają, niemożliwe wręcz do osiągnięcia przy stosowaniu nawet najwygodniejszych i najlepiej dopasowanych okularów, poczucie swobody i komfortu.

Reklama

Zalety soczewek

Soczewki kontaktowe zapewniają osobom z wadami wzroku nieograniczone możliwości uprawiania sportów. Stosując je, nie trzeba się martwić o to, czy przez przypadek nie ześlizgną się podczas gwałtownych ruchów.

Soczewki, w przeciwieństwie do okularów, nie zaparowują podczas zmiany temperatur, nie ograniczają pola widzenia i nie zniekształcają obrazu w części peryferyjnej, nie „mokną” też podczas deszczu, nie odbijają się w nich refleksy światła itd.

W soczewkach kontaktowych można biegać, skakać, jeździć konno, robić salta, a nawet pływać czy nurkować (należy jednak pamiętać, że w przypadku sportów wodnych, ze względu na większe ryzyko zanieczyszczenia soczewek chorobotwórczymi drobnoustrojami, zaleca się stosownie soczewek jednodniowych!).

Do zalet soczewek należy również to, że dzięki nim można zmieniać swój image. Soczewki kosmetyczne pozwalają na pogłębienie istniejącego koloru oczu czy jego całkowitą zmianę. Nie stanowią też żadnej przeszkody do noszenia okularów przeciwsłonecznych, co jest dużym problemem dla osób korzystających ze okularów korekcyjnych.

Najistotniejszym minusem stosowania soczewek kontaktowych jest sam fakt, że należy „włożyć je sobie do oka”. Dla wielu osób jest to rzecz tak nieprzyjemna i stresująca, że staje się barierą nie do przekroczenia.

Ponadto, mimo że nowoczesne soczewki są miękkie i elastyczne, pierwsze próby ich używania wiążą się dla wielu z uczuciem dyskomfortu i potrzeba czasu, by się do nich przyzwyczaić i przestać je „czuć”.

Reklama

Infekcje oczu

Kolejną wadą noszenia soczewek kontaktowych jest zwiększanie przez nie ryzyka wystąpienia infekcji oczu. Prawidłowe użytkowanie i pielęgnacja współczesnych soczewek częstej wymiany lub stosowanie soczewek jednodniowych zmniejszają to ryzyko do minimum, aczkolwiek ono istnieje. Soczewka to ciało obce, a do ciała obcego zawsze lgną drobnoustroje. Dlatego tak ważna jest higiena użytkowania soczewek, której po żadnym pozorem nie można zaniedbywać! Konieczność ciągłej pielęgnacji soczewek sprawia też nie lada problem w razie nieprzewidzianego noclegu poza domem. Rozwiązanie mogą jednak stanowić soczewki jednodniowe, które nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dla wielu kobiet problemem może być połączenie noszenia soczewek kontaktowych z codziennym makijażem. W tej sytuacji pamiętać należy, by nakładać makijaż przed założeniem soczewek, a zmywać po ich ściągnięciu.

Kolejną wadą soczewek jest ich cena. Okulary to spory wydatek, ale zapewnia przynajmniej „spokój” na wiele lat. Soczewki natomiast wymieniać trzeba co tydzień, miesiąc bądź kwartał. Do tego dochodzą koszty płynów do pielęgnacji, pojemniczków do przechowywania. Dla niektórych aspekt ekonomiczny jest najistotniejszą przeszkodą, która nie pozwalają na zamianę okularów na soczewki kontaktowe.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dobór szkieł
Jakie szkła do okularów wybrać dla wysokiej wady wzroku?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!