Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Partnerem publikacji jest:

Leki dla seniora - jak kupować bezpiecznie i wygodnie?

Mianem leków dla seniora określa się obecnie refundowane leki dla osób powyżej 75. roku życia. Jakie są potrzebne starszym pacjentom? Jak komfortowo kupować leki, będąc w wieku, w którym wychodzenie z domu może być już nieco utrudnione? Sprawdź.
Dostawa leków dla seniora
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Od 1 września 2016 roku w Polsce dostępny jest program dla starszych pacjentów Bezpłatne leki dla seniora 75+. Dzięki niemu pacjenci powyżej 75. roku życia otrzymują niektóre leki bez żadnych opłat.
 • Listę darmowych leków znaleźć można na stronie internetowej MZ. Co dwa miesiące jest ona uaktualniana i wydłużana, a znajdują się na niej głównie środki stosowane w chorobach typowych dla wieku podeszłego.
 • Naprzeciw potrzebom starszych pacjentów o ograniczonych możliwościach przemieszczania się wychodzi strona amboo.eu To prosta usługa kupowania leków i produktów drogeryjnych w imieniu pacjenta.
SPRAWDŹ TEŻ: Chcesz zamówić leki z dostawą do domu? Sprawdź, czy jest to możliwe
Spis treści

Reklama

Wykaz leków dla seniorów

Od 2016 roku w Polsce seniorzy objęci są programem 75+, który umożliwia dostęp do bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Nie wszystkie leki jednak są w pełni refundowane, wykaz leków dla seniora dostępny jest w internetowym serwisie Ministerstwa Zdrowia.

Aktualnie znajduje się w nim ponad dwa tysiące różnych środków, ale co dwa miesiące zostaje on uaktualniony, dlatego listę leków dla seniora 75+ warto śledzić na bieżąco.

Człowiek wchodzi w wiek senioralny już od 60. roku życia, jednak bezpłatne leki dostępne są dla osób będących w wieku tzw. późnej starości i wieku sędziwym. Jest to czas, kiedy organizm zaczyna pracować już nieco inaczej, a niektóre procesy życiowe są spowolnione. Środki, których często potrzebują starsi pacjenci to przede wszystkim:

 • leki dla seniorów na zaparcia - z wiekiem metabolizm jest coraz bardziej upośledzony, co często wiąże się z utrudnionym wypróżnianiem;
 • leki dla seniorów na apetyt - ograniczony apetyt lub jego brak dotykają wielu – nawet zdrowych – osób starszych, w konsekwencji może prowadzić do niedożywienia, anemii i poważnych powikłań, dlatego środki na pobudzenie apetytu są zalecane dla pacjentów w podeszłym wieku;
 • leki na pamięć - kłopoty z pamięcią w naturalny sposób wiąże się z procesami starzenia, jeśli jednak są one nasilone i utrudniają życie, należy zgłosić się do lekarza i podjąć stosowne leczenie;
 • leki na przeziębienie - niektóre osoby starsze często zapadają na infekcje wirusowe, ponieważ ich system odpornościowy może działać już trochę gorzej.

Reklama

Jakie leki dla seniorów są bezpłatne?

Ulgi dla seniorów w postaci dostępu do bezpłatnych leków dotyczą wszystkich osób po 75. roku życia objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Wiek weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL lub – w przypadku jego braku – daty urodzenia.

Darmowe leki dla seniorów to przede wszystkim substancje stosowane w leczeniu chorób charakterystycznych dla wieku podeszłego. Osoby starsze zapadają na różne choroby i z pewnością nie wszystkie da się leczyć za pomocą leków refundowanych dla seniora, jednak zawsze warto sprawdzić aktualny wykaz bezpłatnych leków, by jak najmniej zapłacić w aptece.

Dla wielu pacjentów będących na emeryturze lub rencie kwestia ceny leków jest niezwykle ważna. Nie każdego stać na kosztowne leczenie i nie każdy może liczyć na wsparcie finansowe rodziny. O tym, które leki można dostać bezpłatnie, niekiedy informuje lekarz wystawiający receptę. Jest to duże ułatwienie dla chorego, jeśli z góry wie, za które leki nie będzie musiał płacić. W przypadku braku takiej informacji, listę darmowych leków dla seniorów po 75. roku życia można znaleźć TUTAJ.

Podstawą prawną refundacji leków dla seniora jest Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednak pełna refundacja obowiązuje w Polsce od 1 września 2019 roku, w konsekwencji Obwieszczenia Ministra Zdrowia.

Obecnie w wykazie znaleźć można przeszło dwa tysiące leków, w tym środki na:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • chorobę niedokrwienną serca,
 • chorobę zakrzepowo-zatorową,
 • astmę,
 • cukrzycę,
 • choroby otępienne,
 • przewlekłe choroby płuc.

Substancje objęte refundacją dotyczą schorzeń charakterystycznych dla wieku podeszłego, dlatego ich liczba w aktualnym wykazie jest ograniczona.

Podstawy do otrzymania bezpłatnych leków dla seniora

Od kiedy pacjent może korzystać z darmowych leków dla seniorów? Prawo to przysługuje mu od dnia ukończenia 75. roku życia. Od ilu lat zasady takie obowiązują w Polsce? Dostęp do bezpłatnych leków możliwy jest od 2016 roku i przez te kilka lat cały czas jest aktualizowany i doskonalony.

Ustawa o lekach dla seniora wielu pacjentom ułatwiła finansową stronę leczenia. Korzystają z tego przede wszystkim osoby przyjmujące niektóre z preparatów na stałe. Przepisy umożliwiają zmniejszenie comiesięcznych wydatków, co dla wielu emerytów ma naprawdę duże znaczenie.

Czy leki dla seniorów od 60. roku życia również są darmowe? Niestety nie, choć ogólnie pojęty wiek senioralny rozpoczyna się właśnie wtedy. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby pacjent mógł skorzystać z refundacji?

 • Musi on mieć ukończone 75 lat (stąd nazwa programu leki dla seniora 75 plus).
 • Musi być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
 • Lekarz musi zaznaczyć odpowiednią rubrykę, wystawiając receptę (litera S w rubryce „kod uprawnień dodatkowych”).
 • Dany lek musi znajdować się na liście refundowanych leków dla seniora.

Jeśli któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, leki bezpłatne nie mogą zostać wydane. Są one wtedy sprzedawane na zasadach ogólnych, czyli np. z 30-procentową refundacją. Farmaceuta nie ma prawa zmieniać ani poprawiać wystawionej recepty. W przypadku braku odpowiedniego oznaczenia, trzeba więc wrócić do lekarza po nową receptę.

Reklama

Kto może wypisać receptę na leki refundowane dla seniora?

Wiadomo, że nie każdy lek może zostać przepisany przez każdego lekarza. Są środki specjalistyczne, które mogą być przepisywane tylko przez konkretnych lekarzy specjalistów. A jak to jest z darmowymi lekami dla seniorów? Kto może wypisać na nie receptę, aby pacjent mógł skorzystać z całkowitej refundacji?

Początkowo receptę taką mógł wystawić tylko lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), natomiast leki dla seniora od specjalisty wydawane były na zasadach ogólnych, czyli pełnopłatnie lub z refundacją częściową.

Przepisy te jednak z czasem się zmieniły, ponieważ dostęp do Internetowego Konta Pacjenta umożliwia pacjentom okazywanie specjalistom swojej dokumentacji medycznej.

Od 2021 r. leki dla seniora od specjalisty można otrzymać bezpłatnie. Aby specjalista mógł je przepisać, pacjent musi jednak udostępnić mu wgląd do wcześniejszych recept. W przeciwnym razie może on przepisać leki na zasadach ogólnych lub przekazać informację o diagnozie lekarzowi POZ, który wystawi receptę na jej podstawie.

Podsumowując, receptę na darmowe leki dla pacjentów powyżej 75. roku życia może wystawić:

 • lekarz POZ,
 • uprawniona do tego pielęgniarka POZ,
 • lekarz specjalista po weryfikacji wcześniejszych recept pacjenta,
 • emerytowany lekarz specjalista z prawem do wykonywania zawodu – dla siebie lub członka rodziny.

Reklama

Zwrot za leki dla seniorów

Niektórzy pacjenci przyjmujący pewne leki na stałe, co miesiąc obarczeni są wysokimi kosztami związanymi z leczeniem chorób przewlekłych. Do cen leków dochodzą koszty wizyt u specjalistów, różnego rodzaju badań, zabiegów czy rehabilitacji. Jak odzyskać zwrot za leki, kiedy kwoty te stanowią poważne finansowe obciążenie?

W 2021 zwrot za leki dla emerytów przysługiwał wyłącznie osobom o orzeczonym stopniu niepełnosprawności. Co to oznacza i komu przysługuje zwrot? Niestety samo bycie na emeryturze nie uprawnia do starania się o zwrot wydatków na leki.

Rozliczając się z podatków z Urzędem Skarbowym, mogą starać się o niego wyłącznie renciści, osoby niepełnosprawne lub ich prawni opiekunowie (jest to tzw. ulga rehabilitacyjna).

Ile procent zwrotu za leki przysługuje w ramach ulgi? Zwrot za leki nie jest liczony procentowo. Odliczeniu podlegają wydatki powyżej 100 zł miesięcznie (jeśli ktoś w ciągu miesiąca wydał na leki 160 zł, odliczyć może 60 zł).

W ciągu ostatnich kilku lat przepisy te się nie zmieniły, natomiast z wejściem Polskiego Ładu na początku roku 2022 zwrot podatku za leki dla emerytów obowiązuje tylko osoby o dochodach rocznych wyższych niż 30 tys. zł, ponieważ dochody niższe nie są w ogóle opodatkowane.

Reklama

Jak i gdzie kupić leki dla seniora?

Darmowe leki dla seniora można kupić wyłącznie w aptece stacjonarnej, ponieważ wydawane są one tylko na podstawie przepisu lekarza. Leki na receptę (RX) w Polsce mogą być legalnie sprzedawane wyłącznie w taki sposób. Apteki internetowe, wysyłające produkty przesyłkami kurierskimi, mają prawo sprzedawać tylko leki bez recepty (OTC) i suplementy diety.

Leki dla seniora, by były wydane bezpłatnie, muszą być jednak w specjalny sposób oznaczone na wystawionej recepcie. Niektórym pacjentom nastręcza to sporych trudności, jeśli mają oni ograniczone zdolności motoryczne lub z jakiegokolwiek innego powodu nie mogą wychodzić z domu.

Czy istnieje możliwość zamawiania leków dla seniorów przez Internet? Tak, można wybrać je i zapłacić za nie online, ale odbiór możliwy jest tylko w punkcie stacjonarnym. Ułatwienie w tym wypadku polega na tym, że pacjent, wybierając się do apteki, ma pewność, iż dostanie wszystkie potrzebne produkty w jednym miejscu.

Jak jednak zdobyć bezpłatne leki dla seniora, gdy wyjście z domu w ogóle nie jest możliwe? Naprzeciw tej – niezaspokojonej dotąd – potrzebie wychodzi serwis amboo.eu. Nie polega on na zamawianiu leków przez Internet, ale na usłudze ich wykupienia w stacjonarnej aptece przez godnego zaufania asystenta. Za pomocą amboo.eu można zlecić zakup:

 • leków RX (w tym leków za darmo dla seniorów),
 • leków OTC (bez recepty),
 • suplementów diety,
 • kosmetyków,
 • innych produktów aptecznych i drogeryjnych.

Sam proces jest bardzo prosty i nie wymaga zaawansowanych umiejętności informatycznych, dlatego świetnie poradzą sobie z nim nawet ci pacjenci, którzy na co dzień rzadko obsługują komputer. By skorzystać z usługi, wystarczy:

 • zalogować się na stronie amboo.eu,
 • wybrać potrzebne produkty i dodać je do koszyka (można przy tym skorzystać z listy leków dla seniora, by wiedzieć, które z nich są darmowe),
 • podać swój nr PESEL, kod recepty i adres dostawy,
 • opłacić zamówienie przy pomocy karty płatniczej lub szybkiego przelewu,
 • czekać na dostawę.

Wykwalifikowany asystent amboo.eu dostarczy skompletowane zamówienie pod wskazany adres w czasie 1 godziny. Zamawiając usługę, korzystasz ze wszystkich zniżek na leki dla seniorów, dlatego nie przepłacisz. Cały proces jest bezpieczny i gwarantuje wysoki komfort.

Co ważne, zamówienia dla seniora może dokonać jego osoba bliska, a jako adres dostawy, podać miejsce zamieszkania chorego. Jest to dodatkowe ułatwienie w przypadku osób starszych, które na przykład nie posiadają komputera. Ich bliskim natomiast pozwala to zaoszczędzić czas, jaki musieliby przeznaczyć na dowożenie leków.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Bezpłatne leki dla seniorów 75+, Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, https://pacjent.gov.pl/artykul/bezplatne-leki-dla-seniorow-75 [23.03.2022]
 • Leki 75+, Oficjalna strona rządowego projektu zapewniającego bezpłatny dostęp do leków dla osób powyżej 75. roku życia, https://75plus.mz.gov.pl/ [23.03.2022]
 • Trzy lata programu 75+ (bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat), Narodowy Fundusz Zdrowia https://www.nfz-szczecin.pl/byqaj_news_2529_trzy_lata_programu_leki_75_bezplatnych_lekow_dla_seniorow_ktorzy_ukonczyli_75_lat.htm [23.03.2022]
 • Ulga rehabilitacyjna PIT, https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-rehabilitacyjna/ [23.03.2022]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować
Dzbanek do płukania zatok
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!