Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie warto wybrać?

Dokonując podziału soczewek kontaktowych, można kierować się wieloma kryteriami. Najczęściej bierze się pod uwagę zastosowanie, materiał z jakiego są wykonane, czas noszenia oraz tryb noszenia.
Spis treści

Reklama

Soczewki korekcyjne

Najpopularniejsza i najczęściej stosowana grupa soczewek, która (podobnie jak okulary) służy do wyrównywania wad wzroku i poprawy jakości widzenia. Wśród soczewek korekcyjnych wyróżnić można:

  • soczewki sferyczne – stosowane do korekcji dalekowzroczności lub nadwzroczności. Mogą być one stosowane niemalże u każdego pacjenta z wadą wzroku. Niegdyś bardzo duża wada wzroku stanowiła przeciwwskazanie do stosowania soczewek kontaktowych. Współczesne soczewki zapewniają wyrównywanie wad wzroku w zakresie od -25 D dla krótkowidza do +25 D dla dalekowidza. Soczewki produkowane są co 0,25 D, co umożliwia bardzo dokładny dobór soczewki dla konkretnego pacjenta i uzyskanie optymalnej ostrości wzroku.
  • soczewki toryczne – używane do korekcji wad wzroku połączonych z astygmatyzmem (wada wzroku polegająca na zaburzeniu tzw. symetrii obwodowej oka, co skutkuje nieostrym widzeniem w niektórych obszarach pola widzenia). Soczewki kontaktowe sferyczne stanowią jedyną możliwość korekcji tzw. astygmatyzmu asymetrycznego, którego nie da się skorygować za pomocą okularów.
  • soczewki progresywne – znajdujące zastosowanie w korekcji presbiopii (czyli starczowzroczności), która wynika z fizjologicznego, związanego z wiekiem zmniejszenia zdolności akomodacji oka i objawia się pogorszeniem widzenia z bliskich odległości.

Są nośnikami leków lub pełnią funkcję opatrunków w niektórych schorzeniach lub urazach rogówki (np. pewien rodzaj soczewek twardych, stosowany u pacjentów ze stożkiem rogówki).

To specyficzny rodzaj soczewek, który może łączyć (lub nie) właściwości korekcyjne z ingerencją w kolor lub wygląd oczu. Soczewki kosmetyczne mogą dzięki delikatnej pigmentacji pogłębiać istniejący kolor oczu. Mogą też, dzięki nadrukom całkowicie przykrywającym tęczówkę, zmieniać kolor oczu na niebieskie czy brązowe lub też całkiem nietypowe – czerwone, żółte, a nawet w różne wzorki. Oprócz zmiany koloru tęczówki, soczewki kosmetyczne dają też możliwość całkowitej zmiany wyglądu oka (np. upodabniać ludzkie oko do oka kota czy węża).

Inna grupę soczewek kosmetycznych stanowią soczewki protetyczne, które dzięki nadrukom są w stanie np. zamaskować brakującą część tęczówki czy odtworzyć wyblakłą, niemal niewidoczną tęczówkę. Na soczewki kosmetyczne decydują się więc najczęściej ludzie młodzi, z wadami wzroku lub bez, chcący zmienić swój image, zaszokować czy zwrócić uwagę oraz pacjenci po urazach lub chorobach, które zniekształciły wygląd ich oczu.

Reklama

Soczewki twarde

Stanowiły pierwszą generacją soczewek. Początkowo wykonywane one były z polimetakrylanu metylu czyli tzw. szkła akrylowego. Tworzywo to miało dużą wadę, mianowicie nie było przepuszczalne dla tlenu. Poza tym tego typu soczewki były mniejsze niż średnica rogówki, co powodowało, że łatwo mogły się przemieszczać po powierzchni gałki ocznej czy po prostu wypadać „z oka”. Obecnie do produkcji soczewek twardych stosuje się nowocześniejsze, gazoprzepuszczalne materiały.

Nie zmienia to jednak faktu, że soczewki twarde są dużo mniej komfortowe od soczewek miękkich i wymagają „okresu przejściowego”, podczas którego pacjent wydłużając każdego dnia czas ich użytkowania, stopniowo przyzwyczaja się do ich noszenia. Taki czas przyzwyczajania się do soczewek twardych może zająć nawet kilka tygodni. Obecnie soczewki twarde wypierane są przez nowoczesne, wygodniejsze soczewki miękkie. Niemniej jednak istnieje grupa wad wzroku, których nie da się wyrównać z użyciem soczewek miękkich (niektóre postacie astygmatyzmu, wady budowy rogówki, bardzo duże wady wzroku). Dla tych pacjentów jedyną alternatywą są soczewki twarde.

Soczewki twarde produkowane są z utwardzonego polimeru, ciętego na bloczki, z których następnie komputerowo wycinane są gotowe soczewki. Komputerowa precyzja pozwala na wykonywanie soczewek indywidualnie dopasowywanych do konkretnego pacjenta (np. z uwzględnieniem nierówności występujących na powierzchni rogówki). Trwałość soczewek twardych znacznie przewyższa trwałość soczewek miękkich, są one też od nich dużo droższe.

Są obecnie najbardziej popularnym typem soczewek. Ze względu na budowę są bardzo wygodne, łatwo się przyzwyczaić do ich noszenia, a z czasem wręcz zapomnieć, że się je ma. Wyróżnia się soczewki miękkie hydrożelowe – starsze, słabiej przepuszczające tlen oraz sylikonowo-hydrożelowe – nowocześniejsze, dużo bardziej przepuszczalne dla tlenu, zdrowsze dla oka i bardziej komfortowe w użytkowaniu. Miękkie soczewki kontaktowe najczęściej wytwarzane są w tzw. formach.

Do form tych wstrzykiwany jest płynny polimer, który następnie jest odpowiednio dociskany lub z dużą prędkością wirowany (tzw. metoda spin-casting) , co pozwala na uzyskanie pożądanej mocy, krzywizny i średnicy soczewki. Następnie polimer jest stabilizowany, by uzyskać odpowiednią trwałość soczewki.

Soczewki miękkie najczęściej są soczewkami korekcyjnymi, ale mogą też spełniać inne funkcję np. dzięki delikatnej pigmentacji pogłębiać kolor oczu lub dzięki nadrukom przysłaniającym tęczówkę całkowicie zmieniać kolor oczu czy zamieniać ludzkie oczy w oczy „kocie”. Mogą być noszone rok, trzy miesiące, jeden miesiąc lub tylko jeden dzień. Mogą być wyjmowane na noc, albo noszone 24 h na dobę kilka dni z rzędu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Soczewki kontaktowe
Soczewki toryczne, czyli szkła kontaktowe na astygmatyzm
Kobieta wkłada soczewki toryczne
Soczewki kolorowe zerówki i korekcyjne: wzory. Gdzie kupić?
Oko z kolorową soczewką
Soczewki korekcyjne – kolorowe, miesięczne i jednodniowe
Kobieta trzyma w dłoniach pojemnik z soczewkami korekcyjnymi
Podobne artykuły
Dobór szkieł
Jakie szkła do okularów wybrać dla wysokiej wady wzroku?
Wady i zalety stosowania soczewek kontaktowych
Pojemnik na soczewki i inne akcesoria
Pojemnik na soczewki i akcesoria do szkieł kontaktowych
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe
Soczewki kontaktowe – cena i rodzaje. Jak dobrać właściwe?
Kobieta zakłada soczewki kontaktowe progresywne
Soczewki kontaktowe progresywne: czym są szkła multifokalne?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!