Dla Ciebie, na zdrowie!

Jakie leki na pamięć wybrać?

Jednym z podstawowych środków wspomagających utrzymanie dobrej pamięci jest, jak najszybszy, wybór odpowiednich preparatów wspomagających pamięć. Nie istnieje jedna tabletka na pamięć. Aby mózg był zdrowy, czego przejawem jest dobra pamięć, należy dostarczać mu wielu różnych składników.
Kapsułka na mózgu w postaci grafiki wektorowej
Źródło: 123RF
Spis treści

W społeczeństwie istnieje przekonanie, że lepiej odżywiać się w zrównoważony sposób niż brać tabletki na pamięć. Jest to słuszne przekonanie pod warunkiem, że mamy dostęp do zdrowej żywności. Zazwyczaj większość produktów, która jest dostępna na rynku, w wyniku nieekologicznej uprawy, przechowywania w chłodniach, a przede wszystkim przetwarzania, traci swoje właściwości odżywcze.

Współcześnie niestety nie mamy też czasu, aby na bazie zdrowej żywności, przygotować sobie trzy w pełni odżywcze posiłki, dzięki którym nasza pamięć będzie  dobrze działać. W rezultacie wartość odżywcza posiłków jest znikoma, dlatego też warto wspomagać mózg odpowiednimi preparatami.

Reklama

Leki i sumpelemty na poprawę pamięci

Do preparatów wspomagających pamięć należą:

●      Acetylo-L-karnityna – substancja, która w naturalny sposób zwiększa wytwarzanie energii w mózgu i spowalnia związane z wiekiem osłabienie funkcji umysłowych, profilaktyczna dawka acetylo-L-karnityny wynosi 500-1500 mg dziennie.

●      Koenzym Q10 – substancja ta jest silnym antyoksydantem co oznacza, że opóźnia procesy starzenia się organizmu – w tym mózgu oraz usprawnia mózg do lepszej pamięci i koncentracji, profilaktyczna dawka koenzymu Q10 wynosi 30-200 mg dziennie.

●      Kwas alfa-liponowy (ALA) – silny antyoksydant, który dodatkowo wspomaga działanie antyoksydantów takich jak witamina C oraz E, ALA łatwo przenika do mózgu i zapobiega uszkodzeniom tkanki mózgowej, profilaktyczna dawka kwasu alfa-liponowego wynosi 100-200 mg dziennie.

●      Witamina C – jest antyoksydantem, a zatem chroni komórki przed chorobami i starzeniem, jest też niezbędna do syntezy kolagenu – składnika strukturalnego naczyń krwionośnych, profilaktyczna dawka witaminy C wynosi 250 mg dwa razy dziennie.

●      Witamina E – jest antyoksydantem opóźniającym spadek sprawności umysłowej, która pojawia się wraz z wiekiem, bardzo wysokie dawki witaminy E opóźniają też rozwój choroby Alzheimera, profilaktyczna dawka witaminy E wynosi 100 j.m.

Wprowadzenie strategii farmakoterapii należy za każdym razem skonsultować z lekarzem w celu wyeliminowania przeciwwskazań.

Należy pamiętać o tym, że zadaniem farmakoterapii za pomocą preparatów uzupełniających (na przykład takich jak witamina C, E, koenzym Q10, kwasy omega 3 i omega 6, magnez) nie jest leczenie chorób, tylko zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Interakcje leków - sprawdź jakich leków nie można łączyć
Tabletki
Silny lek na przeziębienie i grypę - który jest skuteczny?
Podobne artykuły
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Jaki antybiotyk na zatoki? Oto nasze rekomendacje!
Alkohol i leki
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć?
Mężczyzna inhaluje się solą fizjologiczną
Sól fizjologiczna do inhalacji - dla dzieci i dorosłych. Czy pomaga?
Kobieta wymiotuje w toalecie
Leki przeciwwymiotne – bez recepty i na receptę. Rodzaje
Tabletki oraz szklanka z wodą
Tabletki na nietrzymanie moczu – bez recepty i ziołowe

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!