Dla Ciebie, na zdrowie!

Leki na pamięć - co powinny zawierać?

Leki na pamięć w większości można dostać wyłącznie na receptę. Zwłaszcza jeśli problemy z pamięcią zdarzają się bardzo często i o konieczności zażywania leków zadecyduje lekarz. Kiedy chcesz jednak wspierać swój mózg, by w przyszłości twoja pamięć nie zawiodła, możesz sięgnąć po witaminy. Dowiedz się, które witaminy warto wybrać dla utrzymania zdrowia i prawidłowej aktywności mózgu?
Kapsułka na mózgu w postaci grafiki wektorowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Dlaczego warto sięgać po witaminy? W twoim mózgu, w każdej sekundzie, zachodzą miliony reakcji chemicznych, dzięki którym możesz myśleć, kojarzyć, pamiętać, uczyć się… Twój mózg przypomina bardzo zapracowaną fabrykę chemiczną, która potrzebuje ciągłych dostaw substancji odżywczych, aby mogła sprawnie działać.Wsparciem dla stale zapracowanego mózgu są witaminy, które wesprą jego zdrowie i aktywność.

Reklama

Witaminy z grupy B - profilaktyka demencji

Jeśli na co dzień twój mózg musi pracować na pełnych obrotach, dostarczaj mu witamin z grupy B, które wspierają pracę mózgu. W jaki sposób?

  • Kompleks witamin B wspiera tworzenie substancji chemicznych w twoim mózgu, które odpowiadają za sprawne myślenie i lepszą pamięć.
  • Niedobór witamin z grupy B może wiązać się z trudnościami z zapamiętywaniem i sprawnym kojarzeniem informacji.

Reklama

Witaminy z grupy B - dawkowanie

Twój organizm niestety szybko wydala witaminy z grupy B ponieważ są one rozpuszczalne w wodzie.

●      Z tego właśnie względu specjaliści zalecają osobom dorosłym przyjmować co najmniej 400 mikrogramów kwasu foliowego i 500 mikrogramów witaminy B12.

●      Trwałe i wieloletnie niedobory kompleksu witamin B mogą nawet doprowadzić do demencji, dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich na optymalnym poziomie przez całe życie.

Reklama

Witamina C - profilaktyka udaru

Mózg tak jak i każdy inny organ starzeje się w miarę upływu czasu i staje się coraz mniej aktywny. Dowiedz się w jakich obszarach pracę twojego mózgu wspiera witamina C.

●      Witamina C wspiera procesy regeneracyjne organizmu, dzięki czemu opóźnia starzenie i poprawia aktywność mózgu.

●      Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, ważnego składnika strukturalnego naczyń krwionośnych, w tym naczyń mózgu. Kolagen zapewnia im elastyczność oraz utrzymanie dobrej kondycji.

●      Udary mózgu spowodowane skrzepami w naczyniach mózgowych lub wylewy w mózgu to współcześnie częste choroby, które dotykają osoby po 55 roku życia. Okazuje się, że witamina C może być skuteczna w profilaktyce tych chorób.

●      Czy wiesz o tym, że badania nad witaminą C wykazały, że ryzyko udaru mózgu u osób, które przez co najmniej 20 lat utrzymywały optymalny poziom witaminy C, jest o ok. 30% mniejsze w porównaniu do osób, które nie przyjmowały witaminy C? Oznacza to równocześnie, że dostarczanie mózgowi substancji odżywczych powinno być procesem długoterminowym, wdrażanym stosunkowo wcześnie, gdy nie odczuwasz jeszcze problemów z pamięcią.  To pozwoli ci na poziomie biologicznym utrzymać organizm w dobrej kondycji i zbudować rezerwy zdrowia na przyszłość.

Reklama

Witamina C - silny przeciwutleniacz

Wolne rodniki atakują i utleniają DNA w mózgu, tworząc miejsca, w których może rozwijać się choroba nowotworowa i powodując przedwczesne starzenie się organizmu. Witamina C wychodzi naprzeciw tym problemom ponieważ jest też silnym antyutleniaczem i nawet w niewielkich ilościach chroni DNA komórek – w tym również DNA komórek nerwowych budujących mózg. Dzięki temu komórki nerwowe dłużej pozostają zdrowe i aktywne.

Reklama

Witamina C - dawkowanie

Witamina C w odróżnieniu od innych składników nie jest wytwarzana w organizmie, dlatego tak ważne jest dostarczanie jej w diecie albo w preparatach uzupełniających. Specjaliści osobom dorosłym zalecają dostarczanie witaminy C w wysokości 60 miligramów. Pamiętaj, aby konsultować z lekarzem włączenie preparatów witaminowych do swojej diety.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia neurologiczne
Ból głowy - 3 najczęstsze przyczyny
Osoba trzymająca dłoń na pulsie
Amnezja - co to jest i jak się objawia? Przyczyny i leczenie utraty pamięci
Mózg człowieka oraz trzy puzzle
Jamistość rdzenia - objawy, przyczyny i leczenie. Jakie rokowania?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Podobne artykuły
Człowiek z obrzękiem mózgu
Obrzęk mózgu - objawy, leczenie i rokowania
Drżenie rąk
Drżenie samoistne (choroba Minora) - przyczyny. Jak leczyć?
Mózg człowieka
Wstrząśnienie mózgu - jakie są objawy wstrząsu mózgu
Pacjent z niedotlenieniem mózgu
Niedotlenienie mózgu - skutki, objawy, leczenie
Wstrząs mózgu po urazie lub wypadku
Wstrząs mózgu - objawy i leczenie

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!