Najzdrowsze miejsce w internecie

Trening Tai Chi dobrze działa na mózg

Mózg wraz z wiekiem obniża swoją aktywność. Gdy dochodzą do tego negatywne czynniki środowiska – takie jak stres czy brak zbilansowanej diety, mózg staje się coraz mniej wydajny. Zadbaj więc o zdrowie i dowiedz się co wpływa na wydajność mózgu.
Ćwiczenie Tai Chi
Źródło: 123RF
Spis treści

Czy wiedziałeś o tym, że ćwiczenia znane pod nazwą Tai Chi mogą wesprzeć cię w procesie utrzymania zdrowego i aktywnego mózgu? Podstawy Tai Chi zostały zaczerpnięte z czterotysięcznej tradycji kultury chińskiej. Celem ćwiczeń Tai Chi, określanych również jako medytacja w ruchu, jest zrównoważenie działania ciała oraz umysłu. Poruszanie się w Tai Chi jest odmienne od zwykłego chodzenia czy biegania. Proces przyjmowania określonych form w Tai Chi przypomina bardziej powolne skradanie się i utrzymywanie koncentracji na tym, by ruch był płynny, co łącznie poprawia aktywność mózgu.

Reklama

Tai Chi poprawia wydajność mózgu?

W 2014 roku badacze z Biomed Neurotechnologie przeprowadzili badanie, w którym wzięły udział osoby regularnie praktykujące Tai Chi – w tym Mistrz Chen Zhiqiang. Wykazano szereg zmian w mózgu, które usprawniają jego aktywność.

Tai Chi działa na mózg poprzez:

  • uaktywnienie fal alfa w mózgu (fale alfa odpowiadają za wprowadzenie organizmu w stan relaksu i sprzyjają tym samym uruchomieniu procesów regeneracyjnych w organizmie)
  • uaktywnienie połączeń między komórkami nerwowymi budującymi mózg, co oznacza sprawniej działającą pamięć oraz szybsze przetwarzanie informacji przez mózg
  • uaktywnienie licznych połączeń neuronalnych między poszczególnymi obszarami mózgu, co wspiera sprawną komunikację między różnymi częściami mózgu

Wyniki badań dowodzą, że uprawianie Tai Chi w skuteczny sposób uaktywnia mózg do bardziej efektywnej pracy i opóźnia procesy starzenia się mózgu.

Co obniża wydajność mózgu?

Nie trzeba być w zaawansowanym wieku lub cierpieć na poważne schorzenie, aby być narażonym na obniżenie aktywności mózgu. Istnieje kilka czynników, które dotyczą każdego z nas, a które negatywnie wpływają na aktywność mózgu. Do czynników psychologicznych obniżających aktywność mózgu zalicza się:

  • złość oraz smutek
  • obawę
  • nudę

Co możesz zrobić, aby przeciwdziałać tym czynnikom?

  • w przypadku złości i smutku pomaga: bieganie, energiczny spacer
  • w przypadku obawy pomaga: rozmowa z przyjacielem lub słuchanie ulubionej muzyki
  • w przypadku nudy pomaga: zrobienie czegoś, co sprawia ci przyjemność i jest interesujące, na przykład można wybrać się do teatru, rozpocząć pracę wolontariusza lub wziąć udział w dowolnym kursie rozwijającym nowe umiejętności.

Zidentyfikuj, które z tych czynników mogą dotyczyć ciebie. Postaraj się je zminimalizować ponieważ w długiej perspektywie czasu obniżają one aktywność mózgu, co sprzyja przyspieszonemu starzeniu się mózgu.

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening mózgu
Przeczytaj artykuł
Siłownia dla mózgu - pobierz darmowy ebook
Ebook siłownia dla mózgu
Przeczytaj artykuł
3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji
Mózg w okularach i czapce, który stoi przy tablicy
Przeczytaj artykuł
Ćwiczenia na koncentrację
Koncentracja mózgu
Podobne artykuły
Sposoby na poprawę koncentracji - glukoza i tlen
Jak poprawić koncentrację w ciągu dnia? Gorzka czekolada i koenzym Q10
Szybkie czytanie – techniki i ćwiczenia
Trening mózgu – żonglowanie

Reklama


Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧