Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Analiza składu ciała – waga i normy. Na czym polega bioimpedancja elektryczna (BIA)?

Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) przeznaczona jest dla osób odchudzających się, sportowców, czy pacjentów cierpiących na niektóre schorzenia, zwłaszcza metaboliczne i kardiologiczne. Dowiedz się, co wykazuje, na czym polega, ile kosztuje badanie BIA.
Analiza składu ciała
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA) pokazuje poziom nawodnienia, masę tkanki mięśniowej i tłuszczowej, wagę kości i kilka innych parametrów.
 • BIA zaleca się w szczególności pacjentom mającym problem z nadwagą i otyłością, a także zmagającym się z cukrzycą czy nadciśnieniem, sportowcom i osobom starszym.
 • Badanie wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego tkanek organizmu, jest jednak całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne.
Spis treści

Co to jest analiza składu ciała?

Analiza składu ciała jest szczegółowym badaniem, które pozwala określić takie parametry, jak:

 • poziom nawodnienia organizmu;
 • zawartość tkanki tłuszczowej i masy mięśniowej;
 • otłuszczenie narządów wewnętrznych;
 • masa kostna;
 • wiek metaboliczny, czyli ogólna kondycja i stopień „zużycia” organizmu oraz proporcje poszczególnych jego elementów;
 • całkowite dobowe zapotrzebowanie na energię;
 • indeks masy ciała (BMI),czyli stosunek wagi do wzrostu.

Tego typy diagnostykę wykonuje się u osób odchudzających się bądź chcących kontrolować masę ciała, zarówno zdrowych i chorych.  Skład ciała ocenia się także u pacjentów cierpiących na cukrzycę, zaburzenia hormonalne, nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia kardiologiczne.

Wskazaniem może też być podeszły wiek oraz uprawianie sportu, w szczególności dyscyplin takich jak kulturystyka. Analizę składu ciała wykonuje się metodą BIA, czyli bioimpedancji elektrycznej. Jak dokładnie działa ta technika?

Reklama

Badanie składu ciała

Bioimpedancja elektryczna (ang.: bioelectrical impedance analysis, BIA) polega na mierzeniu całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego ciała, zarówno biernego, jak też czynnego.

Bazuje na zjawisku odmiennego przewodnictwa impulsów elektrycznych przez tkanki różnego typu, co ma związek między innymi z ich nasyceniem wodą.

Badanie, jakim jest analiza składu ciała jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, nie powoduje nawet uczucia dyskomfortu. Emitowany prąd ma bowiem bardzo niskie natężenie.

BIA wykonuje się na dwa sposoby. Z jednej strony pacjent może stanąć na specjalnej wadze wyposażonej w elektrody. Z drugiej, może też położyć się na macie, a elektrody są wówczas podpinane do kończyn górnych i dolnych.

Aby wynik był wiarygodny, do badania należy się przygotować. Zaleca się, by wcześniej:

 • opróżnić pęcherz,
 • nie jeść i nie pić przez 3 godziny,
 • nie podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego, a także nie pić kawy przez 12 godzin,
 • nie pić alkoholu przez 48 godzin.

Waga z analizą składu ciała

Na rynku dostępne są liczne modele urządzenia, jakim jest waga z analizą składu ciała. Różnią się od siebie między innymi ceną. Najtańsze z tych przeznaczonych do użytku domowego kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe kilkaset a nawet około 1000 zł.

Z kolei profesjonalne analizatory wykorzystywane w gabinetach dietetycznych mogą osiągać ceny rzędu kilku tysięcy złotych.

Poszczególne wagi z analizą ciała oferują różny zakres dodatkowych funkcjonalności, takich jak mierzenie pulsu, temperatury, analiza postępów i zmian w organizmie w różnych perspektywach czasowych, integracja z innymi narzędziami pomiarowymi i treningowymi etc.

Różnice dotyczą też szczegółowości i szybkości pomiaru oraz sposobu prezentacji wyników. Wagi tego typu można wykorzystywać w domu, aczkolwiek osobom ze znaczną, chorobliwą otyłością, zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych gabinetów, wyposażonych w sprzęt najwyższej klasy.

W zakres usługi wchodzi wówczas dokładne omówienie wyników, ustalenie diety czy programu treningowego.

Reklama

Cena analizy składu ciała

Ile kosztuje analiza składu ciała? Cena w gabinecie dietetyka wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych (w przedziale od 30 do 100 zł). Koszt może być wyższy, jeśli badanie jest częścią szerszej diagnostyki, zwłaszcza w czasie pierwszego spotkania ze specjalistą (100-150 złotych).

Bioimpedancja może też wchodzić w skład różnego typu abonamentów. W zależności od liczby wizyt i okresu, jakiego dotyczy wykupiony pakiet, należy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Wówczas jednak pacjent zyskuje możliwość profesjonalnego monitorowania i omawiania postępów terapii, bieżącego modyfikowania diety etc.

Niekiedy też kliniki i poradnie oferują darmową analizę składu ciała jako swego rodzaju zachętę marketingową, mającą przekonać klienta do skorzystania z szerszych usług.

Reklama

Kwantowa analiza składu ciała

Pacjenci interesujący się dietetyką, czy szerzej, problematyką zdrowotności w ogóle, spotkać się mogą z terminem kwantowej analiza składu ciała.

Pojęcie to może się kojarzyć z zaawansowaną fizyką, są próby odnoszenia go nawet do astronautyki. W istocie chodzi jednak o wykorzystanie opisywanych wyżej urządzeń do pomiaru składu ciała w sposób wykraczający poza ich rutynowe przeznaczenie.

W ten sposób mierzony ma być na przykład poziom glukozy, cholesterolu, elektrolitów, czy składników mineralnych. Sprawdzone też ma być działanie wszystkich niemal narządów wewnętrznych, z sercem, wątrobą i jelitami na czele.

Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że usługi z użyciem kwantowego analizatora składu organizmu oferują przede wszystkim poradnie medycyny naturalnej, gabinety biorezonansu, czy salony masażu, nie zaś placówki służby zdrowia.

Należy pamiętać, że w literaturze naukowej i medycznej działanie BIA ogranicza się do zastosowań wymienionych na wstępie.

Reklama

Normy analizy składu ciała

Analiza składu ciała odnosi się kompleksowo do norm różnego typu, pozwalając na wielopłaszczyznową ocenę stanu organizmu. Wiadomym jest, że samo określenie wagi, a nawet indeksu BMI jest na tym polu niewystarczające.

Wszak dwie osoby o tym samym wzroście i tej samej masie mogą całkowicie różnić się budową ciała, w tym w szczególności zawartością tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Co niezwykle istotne, tego typu pomiary składu ciała należy odnosić do płci, wieku, aktywności fizycznej, czy całego trybu życia.

Przykładowo, w przypadku małych dzieci woda powinna stanowić nawet do 75 proc. masy ciała. U dorosłych kobiet prawidłowy parametr wynosi około 55 proc. a u mężczyzn 60 proc. W wieku senioralnym odsetek ten zaś maleje do około 50 proc.

Podobnie jest z innymi elementami analizy. Na przykład tkanka tłuszczowa u mężczyzn powinna osiągać optymalną wartość w granicach 14-20 proc. w trzeciej dekadzie życia, a do 19-25 proc. po sześćdziesiątych urodzinach.

U kobiet jest to odpowiednio od 20-28 do 25-32 proc. w tym samych okresach. Parametry te siłą rzeczy są jednak niższe u osób wyczynowo uprawiających sport.

Czytaj również

Bibliografia

 • Barbara Dżygadło i inni, Wykorzystanie analizy impedancji bioelektrycznej w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości, Probl Hig Epidemiol 2012, 93(2): 274-280.
 • Anna Lewitt, Elżbieta Mądro, Andrzej Krupienicz, Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA)¸ Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2007;2(4):79-84.
 • Skład ciała i jego zmiany pod wpływem 3-miesięcznego treningu zdrowotnego u dorosłych kobiet http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-3-484.pdf [data dostępu: 29.07.2022].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Ginekolog dla mężczyzn
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Próbki krwi
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!