Najzdrowsze miejsce w internecie

Kalkulator miesiączkowy

Data kolejnej miesiączki, termin owulacji, kiedy są dni płodne, a kiedy niepłodne, to tylko część zagadnień związanych z cyklem menstruacyjnym, które mogą spędzać sen z powiek kobietom, na różnych etapach życia. Warto jednak zadbać o spokojny sen, a wszelkie wątpliwości związane z funkcjonowaniem kobiecego organizmu rozwiać prowadząc prosty i przejrzysty kalendarz miesiączkowy. Ten intuicyjny mechanizm pozwala na śledzenie wszystkich etapów cyklu miesiączkowego, czy to przy pomocy notatek tradycyjnych, czy elektronicznych. Sprawdź, jak działa kalendarz menstruacyjny online, drukowany, czy w formie mobilnej aplikacji.

Tylko jeden krok


Podaj dzień, miesiąc i rok ostatniej miesiączki

Podaj średni czas trwania miesiączki

Podaj średnią długość cyklu

Kalendarz miesiączkowy online - kiedy następna menstruacja?

Monitorowanie cyklu menstruacyjnego nie musi być ani żmudne, ani skomplikowane, a jest niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia kobiet, które akurat planują potomstwo. W celu ułatwienia sobie zadania warto sięgnąć po wsparcie w postaci kalendarza miesiączkowego, czy to w formie drukowanej, czy online. To niezwykle proste w obsłudze i dość precyzyjne narzędzie pozwala nie tylko na ustalenie daty następnej miesiączki, owulacji, czy dni płodnych i niepłodnych, ale przede wszystkim kształtuje świadomość i umiejętność kontrolowania cyklicznych procesów zachodzących w kobiecym organizmie.

Kalendarz miesiączkowy – co to takiego?

Kalendarz miesiączkowy to mechanizm, który pozwala na kontrolowanie przebiegu cyklu menstruacyjnego i jego poszczególnych faz. Prowadzenie kalendarza menstruacyjnego polega przede wszystkim na notowaniu konkretnych danych, które później wykorzystuje się do prostych obliczeń pozwalających m.in. na określenie:

Kalendarzyk miesiączkowy ułatwia tym samym zdefiniowanie daty kolejnej, jak i wielu następnych menstruacji. Jest również niezbędny zarówno w procesie planowania potomstwa, jak i unikania nieplanowanej ciąży. Jednak wnikliwa obserwacja cyklu miesiączkowego, to nie jedynie sztywne dane przydatne w określonych sytuacjach, ale przede wszystkim znajomość własnego organizmu i zachodzących w nim swoistych procesów.

Cykl miesiączkowy a kalendarz menstruacji

Kalendarz menstruacji jest odzwierciedleniem regularnie powtarzających się zmian zachodzących w organizmie dojrzałej płciowo kobiety, które składają się na cykl miesiączkowy. Za periodyczność kalendarza cyklu miesiączkowego odpowiadają hormony kontrolowane przez podwzgórze, przysadkę mózgową oraz jajniki. To właśnie dzięki hormonom podczas cyklu menstruacyjnego w kobiecym układzie rozrodczym zachodzą procesy umożliwiające dojrzewanie komórki jajowej, owulację oraz przygotowanie błony śluzowej macicy na implantację zarodka. Jednak brak zapłodnienia jajeczka w trakcie konkretnego cyklu prowadzi do zmian zanikowych błony śluzowej macicy, złuszczania się jej warstw powierzchniowych oraz wydalenia ich na zewnątrz, co objawia się krwawieniem zwanym menstruacją, miesiączką, czy okresem.

Tak właśnie rozpoczyna się cykl menstruacyjny, którego długość liczy się od pierwszego dnia miesiączki, aż do dnia poprzedzającego wystąpienie następnej. Zgodnie z przyjętymi normami prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać około 28 dni i może zamykać się w przedziale od 21 do 35 dni. Jednak jego długość potrafi ulegać zmianom, a wahania mogą kształtować się na poziomie kilku dni. Wszystko to uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji kobiety oraz wielu innych czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Aby kalendarz menstruacyjny przedstawiał, jak najwięcej przydatnych informacji, warto bardziej wnikliwie zaznajomić się z mechanizmem działania cyklu miesiączkowego i jego poszczególnymi etapami. Wymienia się różne fazy cyklu miesiączkowego, które mają bezpośredni związek z dojrzewaniem pęcherzyka jajnikowego, jajeczkowaniem, rozwojem ciałka żółtego oraz zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Rozróżnia się dwa zasadnicze podziały cyklu menstruacyjnego.

Fazy cyklu miesiączkowego

Jeden wynika z analiz zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie, a za wzorzec przyjmuje regularny cykl trwający 28 dni. Dzieli on cykl na cztery fazy:

 • menstruację (krwawienie miesiączkowe), która trwa około 4-5 dni;
 • fazę folikularną (intensywne narastanie błony śluzowej macicy przy jednoczesnym wzroście pęcherzyków Graffa) trwającą około 9 dni;
 • owulację (jajeczkowanie, czyli uwolnienie komórki jajowej), która trwa 1 dzień,
 • fazę lutealną (tworzenie i rozwój funkcji ciałka żółtego) trwającą 14 dni.

Drugi z kolei opiera się na badaniu płodności i wyodrębnia trzy fazy:

 • fazę przedowulacyjnej niepłodności względnej;
 • fazę okołoowulacyjnej płodności, zwanej również fazą płodności;
 • fazę poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej.

Kalendarz miesiączkowy online - aplikacja, czy do druku?

Przez wiele lat kobiety prowadziły kalendarz miesiączki odręcznie, zapisując w nim wszelkie istotne daty i informacje będące wynikiem obserwacji organizmu. Z biegiem lat powstały różnego rodzaju publikacje w formie specjalnych drukowanych kalendarzyków menstruacyjnych ułatwiających prowadzenie i analizowanie notatek. Z kolei dynamiczny postęp technologiczny przyczynił się do rozwoju wielu automatycznych form kalendarza miesiączkowego, takich jak kalendarz miesiączkowy online, czy kalendarz menstruacyjny w formie aplikacji na smartfona.

Kalendarz menstruacyjny online to narzędzie, dzięki któremu w intuicyjny i szybki sposób można śledzić poszczególne etapy cyklu miesiączkowego. Chociaż kalendarze miesiączkowe online można odnaleźć na różnych stronach internetowych, to schemat ich działania jest praktycznie taki sam i opiera się na podobnym algorytmie. Wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki pierwszy dzień ostatniej miesiączki, czyli pierwszy dzień cyklu, podać czas trwania krwawienia oraz średnią długość cyklu, aby po chwili poznać datę kolejnej miesiączki, termin owulacji oraz wskazanie dni płodnych i niepłodnych.

Jeszcze bardziej zaawansowaną formą elektronicznego kalendarza miesiączkowego jest aplikacja. Kalendarz menstruacyjny w formie aplikacji to rodzaj prostego oprogramowania, które można ściągnąć na smartfon, tablet, czy komputer. Takie narzędzia najlepiej sprawdzają się na niewielkich urządzeniach mobilnych, które zawsze mamy przy sobie. Zaraz po instalacji aplikacja zazwyczaj prosi o odpowiedzi na kilka pytań, dzięki którym jej algorytm może bardziej precyzyjnie obliczać poszczególne fazy cyklu. W większości aplikacji kalendarzy miesiączkowych należy wpisać datę rozpoczęcia ostatniej menstruacji, średni czas trwania cyklu, uśrednioną liczbę dni krwawienia, jak również wiek. Na podstawie niezbędnych danych program określa aktualny dzień cyklu, termin kolejnej miesiączki (i wielu następnych), czy długość trwania okresu, jak również wskazuje dni płodne i niepłodne, owulację oraz szacuje czas, w którym są największe i najmniejsze szanse na zajście w ciążę. Regularne uzupełnianie danych pozwala mechanizmowi na coraz bardziej trafne obliczenia, co sprawia, że mamy podgląd pod kalendarz miesiączkowy na rok. Wiele tego typu aplikacji pozwala również na wpisywanie dodatkowych informacji, takich jak obfitość krwawienia w danym dniu menstruacji, określenie samopoczucia, wagi, jakości snu, poziomu popędu seksualnego, czy dodatkowych objawów np. w postaci konkretnych dolegliwości bólowych, mdłości, zmęczenia, czy pojawienia się trądziku. Mnogość i zróżnicowanie danych pozwala na zdefiniowanie profilu zdrowia konkretnej kobiety, dokładniejsze analizy cyklu miesiączkowego, a nawet dopasowanie spersonalizowanych porad. Dzięki dostępowi do historycznych danych program potrafi wygenerować konkretne raporty, które mogą okazać się przydatne podczas wizyty u lekarza. Kalendarzyk menstruacyjny w formie aplikacji posiada również funkcję przypomnienia nie tylko o zbliżającej się miesiączce, ale również o nadchodzącej owulacji, czy konieczności przyjęcia pigułki, w przypadku kobiet stosujących taką formę antykoncepcji. Aplikację kalendarza okresu można także w razie konieczności przełączyć na tryb ciąży i śledzić jej przebieg.

Warto również zaznaczyć, że większość tego typu narzędzi online, czy w formie aplikacji to darmowe kalendarze miesiączkowe. Istnieją również płatne wersje premium niektórych aplikacji, jednak ich podstawowe odpowiedniki w zupełności wystarczają, aby móc śledzić przebieg cyklu miesiączkowego ze szczegółami. Oczywiście bez względu na formę kalendarza, czy będzie to papierowy notatnik, czy narzędzie elektroniczne, nie należy zapominać o jego regularnym uzupełnianiu.

Kiedy następna miesiączka? Jak obliczyć?

Przy korzystaniu z kalendarza miesiączki online lub kalendarzyka menstruacji w formie aplikacji odpowiedź na pytanie o datę kolejnej miesiączki otrzymamy po wpisaniu w odpowiednie pola wymienionych wcześniej danych, czyli pierwszego dnia miesiączki, liczby dni menstruacji oraz uśrednionej długości cyklu. Jednak jeśli nie ufamy elektronicznym mechanizmom lub nie mamy przy sobie odpowiednich urządzeń, to klasyczne obliczenia nie powinny nikomu sprawić problemu.

Oczywiście, aby móc w miarę precyzyjne obliczyć termin następnej menstruacji należy znać datę rozpoczęcia poprzedniej i średni czas trwania cyklu. W przypadku regularnych cykli miesiączkowych wskazanie daty kolejnej miesiączki nie będzie skomplikowane. Przykładowo, jeżeli cykl trwa książkowe 28 dni, a ostatnia menstruacja rozpoczęła się 2 maja, to kolejna powinna się pojawić 30 maja. Należy również pamiętać o tym, że nawet przy bardzo przewidywalnych cyklach mogą wystąpić np. opóźnienia miesiączki, co może być efektem działania różnych czynników, chociażby stresu, przeziębienia, czy przyjmowania niektórych leków.

W przypadku nieregularnych miesiączek warto skrupulatnie prowadzić kalendarz menstruacji, gdyż po jakimś czasie można zaobserwować tendencję pewnej średniej wartości długości cyklu z konkretnymi wahaniami. Jednak przy bardzo dużych i częstych odchyleniach od normy warto skorzystać z dodatkowych metod określania konkretnej fazy cyklu, a przede wszystkim zasięgnąć porady lekarza.

Pierwsza miesiączka - kiedy następna?

Menarche, czyli pierwsza miesiączka, należy do jednego z etapów pokwitania i oznacza jednocześnie pierwszy cykl menstruacyjny. Wpływ na pojawienie się pierwszego krwawienia menstruacyjnego ma wiele czynników, w tym uwarunkowania genetyczne, budowa i masa ciała, ogólny stan zdrowia, dieta, aktywność fizyczna, czy czynniki środowiskowe. Przebieg pierwszego okresu jest również kwestią indywidualną, zarówno pod względem liczby dni krwawienia, jak i objawów towarzyszących.

Czy przy wystąpieniu pierwszej menstruacji można przewidzieć pojawienie się kolejnej? W niektórych przypadkach można, w innych nie. U części nastolatek regularne cykle występują już od pierwszego krwawienia, jednak u wielu dziewcząt musi minąć wiele miesięcy, zanim miesiączka się ustabilizuje. Nie jest to powód do niepokoju, gdyż w wielu przypadkach układ hormonalny potrzebuje czasu aby się unormować. Jeśli jednak cykl nie ustabilizuje się po 2 latach od pierwszej menstruacji należy skonsultować się z ginekologiem.

Czy warto więc po wystąpieniu pierwszej miesiączki rozpocząć prowadzenie kalendarzyka menstruacji? Oczywiście, że warto, gdyż nigdy nie jest za wcześnie na poznawanie działania swojego organizmu, jego reakcji na poszczególne fazy cyklu miesiączkowego i kontrolowanie całego procesu.

Kalendarz miesiączkowy i dni płodnych

Kalendarz miesiączkowy to również bardzo przydatne narzędzie stosowane do oszacowania najlepszego momentu, w którym warto starać się o potomstwo. Dane pochodzące z kalendarza miesiączkowego wykorzystywane są przez kalkulator dni płodnych, czyli prosty algorytm pozwalający obliczyć dni płodne, niepłodne oraz owulację. Mechanizm kalkulatora owulacji bazuje na metodzie Knausa-Ogino, która opiera się na konkretnych przesłankach.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych zakłada, że cykl miesiączkowy jest regularny i liczy wspomniane wyżej 28 dni, a dni płodne występują w środku cyklu. Przy takich założeniach owulacja wypada 14 dnia cyklu, a dni płodne powinny trwać od 10 do 18 dnia cyklu, co oznacza że we wskazanym przedziale czasowym jest największe prawdopodobieństwo na zajście w ciążę. Warto przy tym nadmienić, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez około 6 do 12 godzin (niekiedy dobę) od owulacji, a plemniki są zdolne do zapłodnienia przez 3-4 dni (w sprzyjających warunkach, niektóre plemniki są w stanie przetrwać w ciele kobiety nawet 7 dni).

A jak działa kalendarz miesiączkowy i dni płodnych w przypadku nieregularnych miesiączek? Warto go prowadzić, jednak przy poważnych zaburzeniach cyklu należy koniecznie skonsultować się z lekarzem oraz sięgnąć po inne dostępne metody przewidywania miesiączki, owulacji oraz dni płodnych i niepłodnych, takie jak:

 • metoda termiczna obliczania dni płodnych, bazująca na codziennych pomiarach temperatury ciała;
 • metoda Billingsów, znana także jako ocena śluzu szyjkowego, która polega na analizie zmian konsystencji i zabarwienia śluzu szyjkowego;
 • metoda objawowo-termiczna ustalania dni płodnych, która poza korzystaniem z obliczeń kalkulatora owulacji i mierzenia temperatury ciała, wykorzystuje obserwację objawów towarzyszących owulacji i okresowi okołoowulacyjnemu;
 • test owulacyjny, który wskazuje na owulację i dni płodne poprzez badanie poziomu hormonu luteinizującego w organizmie kobiety;
 • monitorowanie cyklu miesiączkowego u ginekologa, który poza wskazówkami obserwacji cyklu, wykonuje badanie USG narządów rodnych.

Nie należy zapominać również o tym, że każdy kobiecy organizm może reagować indywidualnie na szereg wewnętrznych i zewnętrznych czynników, które przyczyniają się do zaburzania stabilności cyklu menstruacyjnego. Wystarczy przemęczenie, stres, zmiana trybu życia, infekcja, modyfikacja w diecie, czy podróże, aby przewidywalna dotychczas powtarzalność dni płodnych i niepodłych została zachwiana. Jest to niezwykle istotne nie tylko w przypadku kobiet planujących ciążę, ale również tych które chcą kontrolować swoją płodność. Należy zwrócić uwagę na to, że kalendarz miesiączkowy czy kalkulator owulacji nie powinny być traktowane jako sprawdzone metody antykoncepcji.

Jak prowadzić kalendarz miesiączkowy?

Niezależnie od wyboru formy kalendarza, czy będzie to kalendarz miesiączkowy drukowany, online, czy w postaci mobilnej aplikacji, zasady jego prowadzenia są podobne. Za każdym razem należy notować lub wpisywać w odpowiednie pola konkretne dane, w tym przede wszystkim:

 • datę rozpoczęcie cyklu menstruacyjnego, czyli pierwszy dzień okresu;
 • liczbę dni krwawienia podczas konkretnego cyklu;
 • długość trwania konkretnego cyklu.

Warto przy tym zwrócić uwagę na inne charakterystyczne objawy miesiączki oraz innych faz cyklu i również je notować wraz z właściwymi datami. Mogą to być między innymi:

 • obfitość krwawienia;
 • występowanie dolegliwości bólowych, nie tylko w okolicach podbrzusza;
 • złe samopoczucie, w tym rozdrażnienie, czy wahania nastroju;
 • zmiany temperatury ciała;
 • zmiany wagi ciała;
 • osłabienie;
 • występowanie zmian skórnych, np. trądziku;
 • zmiany konsystencji i zabarwienia śluzu szyjkowego.

Podczas kontroli płodności, czy to starając się o dziecko, czy unikając ciąży, warto również zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą wpływać na systematyczność miesiączki. Należy przykładowo zweryfikować swój tryb życia, dietę, aktywność fizyczną, czy podatność na infekcje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego należy udać się do ginekologa.