Wirtualny alkomat - kalkulator promili w organizmie
Zastanawiasz się ile promili jest w twoim organizmie po wypiciu kilku drinków? A może po przyjęciu rodzinnym musisz jednak wsiąść za kierownicę? Wypróbuj nasz wirtualny alkomat - dokładny kalkulator alkoholu dostępny za darmo online. Sprawdź, czy jesteś jeszcze pod wpływem alkoholu i znajdź odpowiedź na pytanie: ile mogę wypić?
Kalkulator promili – co się podaje?
Wirtualny alkomat pozwala na oszacowanie zawartości promili we krwi. Wystarczy, że podasz takie dane jak:
- Wiek
- Płeć
- Wzrost
- Typ sylwetki
- Waga
- Rodzaj i ilość spożytego alkoholu
- Czas, w którym został spożyty alkohol
- Rodzaj spożywanych posiłków przed i w czasie konsumpcji alkoholu
- Przyjmowane leki.
Na podstawie tych danych matematyczny algorytm podaje szacowaną zawartość alkoholu we krwi. Należy pamiętać, że jest to tylko przybliżony wynik. Kalkulator alkoholu online nie może być dowodem trzeźwości w żadnej sprawie.
Wirtualny alkomat jest jedynie wskazówką, ile dany organizm potrzebuje czasu, aby zneutralizować alkohol w organizmie. Istnieje jednak wiele czynników, których alkomat online nie jest w stanie uwzględnić, dlatego nie należy opierać się tylko na jego wyniku.
Przelicznik alkoholu – jak to działa?
Alkomat online dostępny na Medme.pl to swoisty przelicznik alkoholu, w którym podajesz trunki i ich ilość, a także sam czas spożycia. Pozwala to wyliczyć szacowany czas trzeźwienia. Nasz alkomat internetowy uwzględnia takie alkohole jak:
- Wódka
- Piwo
- Wino
- Szampan
- Inne – np. Rum, Whisky czy Likier - wystarczy znać % alkoholu jaki zawierają.
Uzyskany wynik pomoże ci zrozumieć, jak przebiega spalanie alkoholu w organizmie i jak długo zajmuje wytrzeźwienie.
Ile mogę wypić?
Wiele osób zadaje sobie często pytanie ile mogę wypić i jak długo będę trzeźwiał? Wszystko jest uzależnione od czynników wymienionych powyżej, a także od indywidualnego metabolizmu i spalania alkoholu. Często pojawia się pytanie: po jakim czasie można jechać po piwie?
Dla przykładu trzydziestoletni mężczyzna, mierzący 180 cm wzrostu o wadze 80 kg będzie mógł prowadzić samochód po około 2,5 godzinie. Maksymalne stężenie alkoholu we krwi będzie wynosić 0,43‰.
Natomiast kobieta w tym samym wieku, lecz mierząca 165 cm i ważąca 60 kg będzie miała uderzeniowe stężenie alkoholu wyższe o 0,2‰. Mimo to czas metabolizowania alkoholu jest podobny i może prowadzić samochód po tym samym czasie.
Ile promili mogę mieć, by jechać samochodem?
Alkomat jest przydatnym narzędziem przede wszystkim dla kierowców, którzy poprzedniego wieczora spożywali alkohol, a dziś muszą wsiąść za kółko. Zawartość alkoholu we krwi określana jest standardowo w promilach, gdzie 1 promil oznacza 100 mg alkoholu w 1 dl (decylitrze) krwi.
Ile promili może mieć kierowca? Dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której zgodnie z polskim prawem można usiąść za kierownicą to maksymalnie do 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Wyższe wartości oznaczają, że kierowca popełnił wykroczenie (pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu) lub przestępstwo (więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi).
Stężenie alkoholu we krwi – zatrucie alkoholowe
Zbyt wysoki poziom alkoholu we krwi może wywołać zatrucie alkoholowe. To niezwykle niebezpieczny stan, który może prowadzić nawet do śmierci. Wyróżnia się cztery stadia zatrucia alkoholem.
- Rozpoczyna się od nadmiernego pobudzenia, problemów z równowagą i mówieniem. Charakterystyczne jest nienaturalne zachowanie.
- Objawia się sennością i zaburzeniami świadomości. Obserwuje się przyspieszoną akcję serca i wymioty.
- Uniemożliwia kontrolowanie własnej fizjologii, częste są również utraty przytomności i drgawki.
- Śpiączka, która może prowadzić do zgonu.
Leczenie zatrucia alkoholowego wymaga hospitalizacji, gdyż niezbędne jest dożylne podanie glukozy, elektrolitów i witamin.
Zatrucie alkoholem najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, które nie zdają sobie sprawy z jego szkodliwości, a także u osób cierpiących na alkoholizm.