Atinepte

Spis treści

Atinepte - skład

1 tabl. zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny (oraz 0,008 mg czerwieni koszenilowej).

Atinepte - Działanie

Lek przeciwdepresyjny. Selektywnie zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny w neuronach kory mózgowej oraz hipokampa. Pobudza aktywność elektryczną komórek piramidowych w hipokampie oraz przyspiesza odzyskanie przez nie aktywności po funkcjonalnym zahamowaniu. Wpływa na zaburzenia lękowe związane z depresją oraz na zaburzenia nastroju. Zajmuje pośrednie miejsce pomiędzy lekami przeciwdepresyjnymi działającymi stymulująco a lekami przeciwdepresyjnymi działającymi uspokajająco. Działa na zaburzenia somatyczne, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego, związane z lękiem i zaburzeniami nastroju. Tianeptyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiąże się z białkami osocza w około 95%. Jest w bardzo dużym stopniu metabolizowana w wątrobie. T0,5 wynosi 2,5 h. Jest wydalana z moczem, głównie w postaci metabolitów. U pacjentów z niewydolnością nerek oraz u osób w podeszłym wieku T0,5 wydłuża się o około 1 h.

Atinepte - wskazania

Leczenie epizodów depresyjnych. Tianeptynę można stosować w lekkiej, umiarkowanej i ciężkiej depresji.

Atinepte - Przeciwwskazania

Nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jednoczesne stosowanie leku z nieselektywnymi inhibitorami MAO (po stosowaniu inhibitorów MAO należy odczekać 2 tyg. przed rozpoczęciem leczenia tianeptyną; przed zastosowaniem inhibitora MAO należy odstawić tianeptynę na 24 h wcześniej).

Atinepte - ostrzeżenia

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania u pacjentów

Atinepte - ciąża

Nie stosować w ciąży (brak badań) i w okresie karmienia piersią (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne przenikają do mleka matki).

Atinepte - efekty uboczne

Często: tachykardia, kołatanie serca, dodatkowe skurcze, dreszcze, ból w okolicy serca, bezsenność, senność, ból i zawroty głowy, dreszcze, omdlenie, drżenia, zaburzenia widzenia, duszność, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaparcia, bóle brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, wzdęcia, zgaga, bóle pleców, bóle mięśni, jadłowstręt, uderzenia gorąca, osłabienie, uczucie obecności ciała obcego w gardle, koszmary senne. Niezbyt często: wysypka grudkowa lub rumieniowa, świąd, pokrzywka. Rzadko: nadużywanie i uzależnienie, w szczególności u osób

Atinepte - interakcje

Nie należy stosować tianeptyny z inhibitorami MAO (ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, hipertermii, drgawek, zgonu). Leczenie tianeptyną można rozpocząć po 2 tyg. od zakończenia stosowania inhibitorów MAO; leczenie inhibitorami MAO można rozpocząć po 24 h od przerwania stosowania tianeptyny. Podczas stosowania z mianseryną na modelach zwierzęcych obserwowano działanie antagonistyczne. Tianeptynę należy stosować z najwyższą ostrożnością z lekami działającymi depresyjnie na o.u.n. Nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia preparatem.

Atinepte - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę (rano, w środku dnia i wieczorem). Specjalne grupy pacjentów. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek oraz u osób w podeszłym wieku dawkę należy zmniejszyć do 2 tabl. na dobę. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów z uzależnieniem alkoholowym z marskością lub bez marskości wątroby. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania u pacjentów Sposób podania. Lek należy przyjmować przed głównymi posiłkami. Lek należy odstawiać stopniowo przez 7-14 dni.

Atinepte - uwagi

Preparat może wywoływać senność oraz osłabiać sprawność psychomotoryczną, co należy wziąć pod uwagę podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Pharmindex