string(8) "szukanie" Jak pomóc osobie z depresją - pomoc ludziom z depresją

Jak pomóc osobie z depresją - pomoc ludziom z depresją

Depresja to najczęściej występująca choroba psychiczna na świecie. Mimo, że świadomość na jej temat stale rośnie, wciąż zbiera wielkie żniwo. Co robić jeśli ktoś z naszych bliskich zmaga się z tym schorzeniem? Podpowiadamy, jak pomóc osobie z depresją.
Smutny mężczyzna patrzący w okno
Źródło: 123RF

Spis treści

Jak pomóc osobie z depresją?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: depresja jest nie tylko najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie, ale też wiodącą przyczyną niezdolności do pracy. Zmaga się z nią kilkanaście procent populacji osób dorosłych, przy czym choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet niż mężczyzn. 

Mimo wzrastającej świadomości na jej temat, ponad połowa przypadków pozostaje nierozpoznana, a jedynie połowa zdiagnozowanych pacjentów jest odpowiednio leczona, dlatego jeśli wydaje się, że ktoś z naszych bliskich może mieć problem z depresją, nie bagatelizujmy tego – działać należy jak najszybciej. Jak pomóc w depresji?

Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję?

Na depresję może zachorować każdy – niezależnie od wieku, płci, światopoglądu czy statusu materialnego. Chory stopniowo przestaje odczuwać jakąkolwiek radość z życia, traci umiejętność cieszenia się z drobnych rzeczy, staje się zobojętniały i praktycznie cały czas jest w złym nastroju. 

  • Smutek,
  • poczucie bezsensu,
  • zaniżona samoocena,
  • drażliwość

sprawiają, że z osobą chorą na depresję trzeba umieć rozmawiać w odpowiedni sposób – tak, by nie pogorszyć sprawy. A zatem jak rozmawiać z osobą z depresją?

Czego nie mówić osobie w depresji?

W rozmowie z chorym na depresję trzeba bardzo uważać na słowa. Stwierdzenia typu:

  1. „Weź się w garść”.
  2. „Nie masz powodów do smutku, inni mają gorzej”.
  3. „Przestań się nad sobą użalać”

tylko potęgują uczucie niezrozumienia i sprawią, że chory popadnie w izolację. Jak zatem odróżnić zwykły spadek nastroju od depresji? Przede wszystkim postarajmy się ustalić ile czasu trwa stan zasmucenia i braku energii do życia. Jeżeli utrzymuje się on powyżej 2. tygodni możemy mieć do czynienia z początkiem depresji. Osoby chore tracą też chęć na spotkania towarzyskie, mają problemy ze snem i koncentracją, a ich libido drastycznie spada.

Co mówić osobie z depresją?

Jak rozmawiać z osobą w depresji? Przede wszystkim okażmy choremu zrozumienie. Ocenianie i krytykowanie tylko pogorszą sprawę. Powiedzmy bliskiemu, że ma w nas wsparcie i zawsze może na nas polegać. Wysłuchajmy go, ale nie próbujmy na siłę doradzać. Od wszelkich wskazówek znacznie lepsze będzie pytanie: „Co mogę zrobić, aby pomóc ci poczuć się lepiej?”. Jeżeli podejrzewamy, że bliska nam osoba choruje na depresję, nie wysyłajmy jej na siłę do psychiatry. Postarajmy się delikatnie jej to zasugerować, a także zaoferować swoją pomoc, np. poprzez wspólne wizyty u lekarza. Pamiętajmy też, że dla chorego najważniejsza będzie nasza obecność i poczucie, że można na nas polegać.

Jak pomóc osobie z depresją na odległość?

W przypadku kontaktowania się z osobą zmagającą się z depresją, inicjatywa zwykle leży po naszej stronie. Nie zniechęcajmy się, jeśli chora koleżanka po raz kolejny odwołuje spotkanie czy nie odpowiada na nasze zaproszenie. Tak drobny gest jak choćby krótki, codzienny telefon będzie niezwykle cenny i uświadomi chorej osobie, że może liczyć na nas nawet mimo dzielącej nas odległości.

Jak pomóc sobie w depresji?

W przypadku depresji umiejętność rozpoznania choroby to duża część sukcesu. Szybko podjęta decyzja o udaniu się do specjalisty znacznie przyspieszy proces wychodzenia z choroby, dlatego nie bójmy się sięgać po pomoc! Co jeszcze można zrobić? Postarajmy się nie rezygnować z aktywności fizycznej. Uprawianie sportu podnosi poziom endorfin – hormonów szczęścia. Pomóżmy komuś w potrzebie, spróbujmy wolontariatu, weźmy udział w akcji sadzenia drzew.

Robienie czegoś dla świata nie tylko pomoże innym, ale też zagospodaruje nasz czas i nas dowartościuje. Przyjrzyjmy się też swoim relacjom z innymi ludźmi. Zakończmy te, które zdecydowanie nam nie służą i skupmy się na tych, które nas budują.

Jak pomóc dziecku z depresją?

Depresja u dzieci pojawia się rzadziej niż u dorosłych i zwykle ma związek z problemami rodzinnymi oraz stresującymi wydarzeniami życiowymi. Podobnie jak w przypadku dorosłych, kluczowe jest rozpoznanie choroby i kontakt ze specjalistą. Pamiętajmy też, że szybszy powrót do zdrowia czeka dzieci otoczone opieką rodziców, dlatego tak ważne jest interesowanie się życiem dziecka i okazywanie mu zrozumienia. Dziecięce problemy często wydają się dorosłym błahe i są przez nich bagatelizowane, dlatego wczucie się w sytuację malucha znacznie go wzmocni i podbuduje. Dzieci czujące rodzicielską miłość z pewnością szybciej wrócą do zdrowia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij