Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak pomóc osobie z depresją - co robić, a czego nie mówić choremu?

Depresja to najczęściej występująca choroba psychiczna na świecie. Mimo, że świadomość na jej temat stale rośnie, wciąż zbiera wielkie żniwo. Co robić jeśli ktoś z naszych bliskich zmaga się z tym schorzeniem? Podpowiadamy, jak pomóc osobie z depresją.
Smutny mężczyzna patrzący w okno
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Depresja należy do najczęściej występujących zaburzeń psychicznym na świecie. Dotyka ludzi bez względu na wiek, płeć czy status majątkowy.
 • Postępowanie z osobą chorą na depresję wymaga wielkiej cierpliwości, wyrozumiałości i wrażliwości. Warto wiedzieć, co robić, a czego lepiej unikać, by pomóc bliskiemu, który cierpi na depresję.
 • Aby pomóc osobie z depresją warto przede wszystkim umieć ją zdiagnozować. Zazwyczaj jeśli obniżony nastrój utrzymuje się ok. 2 tygodni jest to sygnał do konsultacji ze spacjalistą.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym jest depresja maskowana?
Spis treści

Reklama

Jak pomóc osobie z depresją?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: depresja jest nie tylko najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym na świecie, ale też wiodącą przyczyną niezdolności do pracy. Zmaga się z nią kilkanaście procent populacji osób dorosłych, przy czym choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet niż mężczyzn. 

Mimo wzrastającej świadomości na jej temat, ponad połowa przypadków pozostaje nierozpoznana, a jedynie połowa zdiagnozowanych pacjentów jest odpowiednio leczona, dlatego jeśli wydaje się, że ktoś z naszych bliskich może mieć problem z depresją, nie bagatelizujmy tego – działać należy jak najszybciej.

Reklama

Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję?

Na depresję może zachorować każdy – niezależnie od wieku, płci, światopoglądu czy statusu materialnego. Chory stopniowo przestaje odczuwać jakąkolwiek radość z życia, traci umiejętność cieszenia się z drobnych rzeczy, staje się zobojętniały i praktycznie cały czas jest w złym nastroju. Emocje, jakie wówczas czuje, m.in:

 • smutek,
 • poczucie bezsensu,
 • zaniżona samoocena,
 • drażliwość.

sprawiają, że z osobą chorą na depresję trzeba umieć rozmawiać w odpowiedni sposób – tak, by nie pogorszyć sprawy.

Czego nie mówić osobie w depresji? W rozmowie z chorym na depresję trzeba bardzo uważać na słowa. Stwierdzenia typu:

 • „Weź się w garść”,
 • ,,Nie masz powodów do smutku, inni mają gorzej”,
 • „Przestań się nad sobą użalać”.

tylko potęgują uczucie niezrozumienia i sprawią, że chory popadnie w izolację.

Nie należy również sugerować, że depresja to rodzaj fanaberii, wymysłu czy niewdzięczności. To tylko pogarsza stan chorego. Nie warto niczego wymuszać na osobie chorej na depresje, krzyczeć na nią, ani na siłę motywować do różnych działań - zazwyczaj przynosi to odwrtony skutek.

Jak zatem odróżnić zwykły spadek nastroju od depresji? Przede wszystkim postarajmy się ustalić, ile czasu trwa stan zasmucenia i braku energii do życia. Jeżeli utrzymuje się on powyżej 2. tygodni możemy mieć do czynienia z początkiem depresji.

Osoby chore tracą też chęć na spotkania towarzyskie, mają problemy ze snem i koncentracją, a ich libido drastycznie spada.

Co mówić osobie z depresją i jak z nią rozmawiać? Przede wszystkim okażmy choremu zrozumienie. Ocenianie i krytykowanie tylko pogorszą sprawę. Powiedzmy bliskiemu, że ma w nas wsparcie i zawsze może na nas polegać. Wysłuchajmy go, ale nie próbujmy na siłę doradzać.

Od wszelkich wskazówek znacznie lepsze będzie pytanie: „Co mogę zrobić, aby pomóc ci poczuć się lepiej?”.

Jeżeli podejrzewamy, że bliska nam osoba choruje na depresję, nie wysyłajmy jej na siłę do psychiatry. Postarajmy się delikatnie jej to zasugerować, a także zaoferować swoją pomoc, np. poprzez wspólne wizyty u lekarza. Pamiętajmy też, że dla chorego najważniejsza będzie nasza obecność i poczucie, że można na nas polegać.

Psychoterapia odgrywa znaczącą rolę w leczeniu depresji, ponieważ pozwala zrozumieć, co stało sie problemem i przepracować go. Nie jest to jednak łatwa droga dla chorego i warto mu w niej towarzyszyć, wspierając go i zapewniając o jego znaczeniu dla nas.

Jak pomóc osobie z depresją na odległość?

W przypadku kontaktowania się z osobą zmagającą się z depresją, inicjatywa zwykle leży po naszej stronie. Nie zniechęcajmy się, jeśli chora koleżanka po raz kolejny odwołuje spotkanie czy nie odpowiada na nasze zaproszenie.

Tak drobny gest jak choćby krótki, codzienny telefon będzie niezwykle cenny i uświadomi chorej osobie, że może liczyć na nas nawet mimo dzielącej nas odległości.

Dla osoby w depresji najważniejsze jest poczucie wsparcia i posiadanie przekonania, że ktoś się nią interesuje i jest się przy niej mimo braku fizycznej obecności.

Reklama

Jak pomóc sobie w depresji?

W przypadku depresji umiejętność rozpoznania choroby to duża część sukcesu. Szybko podjęta decyzja o udaniu się do specjalisty znacznie przyspieszy proces wychodzenia z choroby, dlatego nie bójmy się sięgać po pomoc!

Co jeszcze można zrobić? Postarajmy się nie rezygnować z aktywności fizycznej. Uprawianie sportu podnosi poziom endorfin – hormonów szczęścia. Pomóżmy komuś w potrzebie, spróbujmy wolontariatu, weźmy udział w akcji sadzenia drzew. Te proste czynności nadają życiu sens i hamują ciągłe pogłębianie się w marazmie. 

Robienie czegoś dla świata nie tylko pomoże innym, ale też zagospodaruje nasz czas i nas dowartościuje. Przyjrzyjmy się też swoim relacjom z innymi ludźmi. Zakończmy te, które zdecydowanie nam nie służą i skupmy się na tych, które nas budują.

Warto również podejmować próby edukacji i dowiadywać się, na czym polega depresja, by jeszcze lepiej zrozumieć stan, w jakim się znaleźliśmy. 

Reklama

Jak pomóc dziecku z depresją?

Depresja u dzieci pojawia się rzadziej niż u dorosłych i zwykle ma związek z problemami rodzinnymi oraz stresującymi wydarzeniami życiowymi. Podobnie jak w przypadku dorosłych, kluczowe jest rozpoznanie choroby i kontakt ze specjalistą.

Pamiętajmy też, że szybszy powrót do zdrowia czeka dzieci otoczone opieką rodziców, dlatego tak ważne jest interesowanie się życiem dziecka i okazywanie mu zrozumienia.

Dziecięce problemy często wydają się dorosłym błahe i są przez nich bagatelizowane, dlatego wczucie się w sytuację malucha znacznie go wzmocni i podbuduje. Dzieci czujące rodzicielską miłość z pewnością szybciej wrócą do zdrowia.

Czytaj również

Bibliografia

 • dr Agata Bilsky, lekarz specjalista psychiatra, Poradnia Depresji, Centrum Terapii Dialog, Jak pomóc osobie, która choruje na depresję?, https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/wp-content/uploads/2021/09/depresja.pdf [data dostępu: 03.02.22].
 • dr. hab. med. Dominika Dudek, Klinika Psychiatrii Dorosłych, CMUJ w Krakowie, https://dczp.wroclaw.pl/DOCS/BSBP/Depresja_poradnik1.pdf [data dostępu: 03.02.22].
 • A. Antosik-Wójcińska, T. Parnowski, Ł. Święcicki, Jak ćma – przejawy depresji w różnych okresach życia, https://www.servier.pl/poradnik/przejawy-depresji-w-roznych-okresach-zycia.pdf, [data dostępu: 03.02.22].
 • Informator edukacyjny Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Miasta Lublin na lata 2012 – 2015, Pokonaj Depresją, Nie czekaj, aż ona Cię pokona. [data dostępu: 03.02.22].
 • Światowy Dzień Walki z Depresją 2021, https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/swiatowy-dzien-walki-z-depresja-2021, [data dostępu: 03.02.22].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Depresja
Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg i skuteczność
Mózg człowieka wyświetlony na ekranie monitora
Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy leczenie, test
Jak pomóc osobie z depresją - co robić, a czego nie mówić choremu?
Smutny mężczyzna patrzący w okno
Podobne artykuły
Jak wyleczyć depresję bez leków
Jak wyleczyć depresję bez leków?
Obniżenie nastroju
Epizod depresyjny - ile trwa? Objawy depresji epizodycznej
Mężczyzna z depresją siedzi na schodach i zakrywa twarz dłońmi
Depresja - przyczyny, objawy i leczenie. Jak pomóc sobie i innym?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach i kiedy się pojawia?
Mężczyzna u psychologa
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!