Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Bedicort G

Spis treści

Bedicort G - skład

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) i 1 mg gentamycyny (w postaci siarczanu). Preparat zawiera alkohol cetostearylowy, butylohydroksytoluen (E 321), butylohydroksyanizol (E 320).

Reklama

Bedicort G - działanie

Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu kortykosteroidu oraz gentamycyny. Betametazon jest syntetyczną, fluorowaną pochodną hydrokortyzonu; wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym. Działa na paciorkowce (grupy A: β-hemolizujące i α-hemolizujące), gronkowce (Staphylococcus aureus – koagulazo-dodatnie i koagulazo-ujemne oraz niektóre ze szczepów wytwarzających penicylinazę), a także na bakterie Gram-ujemne, w tym Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa oraz bakterie z rodzaju Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Citrobacter, Salmonella, Shigella. Dipropionian betametazonu łatwo przenika przez rogową warstwę skóry, gdzie jest gromadzony. Nie jest metabolizowany w skórze. Wchłanianie jest zwiększone, gdy stosowany jest w okolicy fałdów, na skórę z uszkodzonym naskórkiem lub skórę uszkodzoną (np. procesem zapalnym), na duże powierzchnie skóry oraz u dzieci. Siarczan gentamycyny po miejscowym zastosowaniu na nieuszkodzoną skórę nie wchłania się, natomiast po stosowaniu na skórę uszkodzoną wchłania się do organizmu i jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej.

Reklama

Bedicort G - wskazania

Miejscowo w leczeniu reagujących na leczenie kortykosteroidami sączących stanów zapalnych skóry (dermatozach, zwłaszcza o podłożu alergicznym), przebiegających z nadmiernym rogowaceniem, swędzeniem lub silnym odczynem alergicznym i powikłanych wtórnym zakażeniem bakteriami wrażliwymi na gentamycynę. Lek stosuje się zwłaszcza w atopowym zapaleniu skóry, łojotokowym zapaleniu skóry, liszaju prostym przewlekłym, wyprysku rogowaciejącym, łuszczycy, alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, skórnej postaci tocznia rumieniowatego, rumieniu wielopostaciowym. Ze względu na zawartość silnie działającego kortykosteroidu, lek powinno się stosować na początku leczenia, przez krótki czas i na małe powierzchnie skóry.

Reklama

Bedicort G - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dipropionian betametazonu, gentamycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w wirusowych (np. ospa wietrzna, opryszczka), grzybiczych lub bakteryjnych (np. gruźlica) zakażeniach skóry; w nowotworach skóry; trądziku różowatym i trądziku pospolitym; w zapaleniu lub owrzodzeniu żylakowatym; na rozległe zmiany skórne, zwłaszcza przebiegające z ubytkiem skóry, np. w oparzeniach; długotrwale; na skórę twarzy; w okolicy odbytu i narządów płciowych, w zapaleniu skóry wokół ust. Nie stosować w zakażeniach skóry bakteriami opornymi na gentamycynę. Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.

Reklama

Bedicort G - ostrzeżenia

Substancje czynne preparatu mogą wchłaniać się przez skórę i powodować wystąpienie ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów (włączając zahamowanie czynności kory nadnerczy) oraz gentamycyny (oto- i nefrotoksyczność, szczególnie u osób z zaburzeniami czynności nerek). Należy unikać stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek oraz u dzieci. Unikać stosowania w dużych dawkach, na dużą powierzchnię ciała, na uszkodzoną skórę. Na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych. Nie stosować okładów i opatrunków zamkniętych. Unikać kontaktu maści z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować do oczu ani wokół oczu, ze względu na ryzyko wystąpienia jaskry lub zaćmy. Nie stosować na skórę twarzy, ze względu na ryzyko wystąpienia teleangiektazji, dermatitis perioralis, nawet po krótkim stosowaniu. Ostrożnie stosować w stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Szczególną ostrożność zachować u pacjentów z łuszczycą (ryzyko nawrotu choroby, wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólnych działań toksycznych spowodowanych zaburzeniem ciągłości skóry). W przypadku wystąpienia grzybiczych zakażeń skóry, należy zastosować dodatkowo miejscowe leczenie lekami przeciwgrzybicznymi. Długotrwałe miejscowe stosowanie siarczanu gentamycyny prowadzi do nadmiernego wzrostu niewrażliwych drobnoustrojów oraz może spowodować pojawienie się bakterii opornych na antybiotyki aminoglikozydowe. Jeśli po zastosowaniu leku wystąpi skórna reakcja alergiczna (świąd, pieczenie lub zaczerwienienie skóry), maść należy natychmiast odstawić. W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, butylohydroksytoluenu i butylohydroksyanizolu, lek może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Reklama

Bedicort G - ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Reklama

Bedicort G - efekty uboczne

Częstość nieznana. Podczas stosowania leku mogą wystąpić objawy nadwrażliwości (w przypadku wystąpienia objawów, należy natychmiast przerwać leczenie); podczas stosowania preparatu przez dłuższy czas (>2 tyg.), stosowania na dużych powierzchniach skóry lub na uszkodzoną skórę, w razie stosowania okładów zamkniętych oraz w przypadku stosowania u dzieci, w wyniku nasilonego wchłaniania dipropionianu betametazonu do krążenia mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane kortykosteroidów, są to m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze–przysadka–nadnercza, zespół Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, hiperglikemia, cukromocz, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności. Po zastosowaniu miejscowym na skórę powiek, niekiedy może wystąpić nasilenie objawów jaskry lub przyspieszenie rozwoju zaćmy. Może wystąpić nieostre widzenie. Ze względu na zawartość gentamycyny w maści, mogą wystąpić objawy ototoksyczności, zwłaszcza gdy stosuje się go na dużą powierzchnię skóry lub skórę uszkodzoną. Może wystąpić rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych. Istnieje ryzyko wystąpienia zmian trądzikopodobnych, plamicy posteroidowej, zahamowania wzrostu naskórka, zaniku tkanki podskórnej, suchości skóry, odbarwienia lub przebarwienia skóry, zaniku i rozstępów skóry, zapalenia mieszków włosowych, nadmiernego owłosienia skóry, alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Niekiedy może wystąpić pokrzywka lub wysypka plamisto-grudkowa. Po zastosowaniu na skórę twarzy, maść może powodować zapalenie skóry wokół ust. Ze względu na zawartość gentamycyny w preparacie, istnieje ryzyko uszkodzenia nerek, szczególnie w razie jednoczesnego stosowania leków nefrotoksycznych, jak również w przypadku zaburzeń czynności nerek.

Bedicort G - interakcje

Podczas leczenia glikokortykosteroidami nie należy szczepić chorych przeciwko ospie. Nie należy podejmować też innych immunizacji, szczególnie przy przewlekłym stosowaniu na dużą powierzchnię skóry (ryzyko braku odpowiedzi immunologicznej). Preparat może nasilać działanie leków immunosupresyjnych i osłabiać działanie leków immunostymulujących.

Bedicort G - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Nakładać niewielką ilość maści na zmienioną chorobowo skórę 1-2 razy na dobę. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 2 tyg. Nie stosować maści u dzieci w wieku do 12 lat.

Bedicort G - uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Betnovate N
Diprogenta
Flucinar N
Triderm

Reklama

Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!