Dexapolcort

Spis treści

Dexapolcort - Skład

1 g zawiesiny zawiera 0,28 mg deksametazonu.

Dexapolcort - Działanie

Syntetyczny kortykosteroid do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, przeciwalergicznym i obkurczającym naczynia krwionośne. Po wniknięciu do krwi deksametazon ulega metabolizmowi w wątrobie, a następnie jest wydalany przez nerki.

Reklama

Dexapolcort - Wskazania

Alergiczne choroby skóry, ostry wyprysk kontaktowy, odczyny po ukąszeniach owadów, pokrzywka, liszaj pokrzywkowaty, oparzenia I stopnia.

Dexapolcort - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na deksametazon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe, grzybicze lub gruźlicze choroby skóry. Trądzik pospolity zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (<i>dermatitis perioralis</i>). Odczyny po szczepieniach ochronnych. Nowotwory skóry i stany przedrakowe.

Dexapolcort - Ostrzeżenia

Jeśli w miejscu aplikacji preparatu wystąpi podrażnienie, preparat należy odstawić. Deksametazon może wchłaniać się przez skórę i działać immunosupresyjnie - w czasie stosowania pacjenci powinni uważać, aby nie zarazić się zakaźną chorobą wirusową (ospą wietrzną, odrą). Należy unikać stosowania leku długotrwale lub na dużych powierzchniach skóry oraz nie należy stosować go pod opatrunkami okluzyjnymi, ponieważ może dojść do zaniku naskórka, rozstępów i nadkażeń oraz zwiększa się ryzyko wchłaniania deksametazonu do krwi. W takich przypadkach deksametazon może wykazywać ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, włącznie z zahamowaniem czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (m.in. objawy zespołu Cushinga, glikozuria, hiperglikemia). Jeśli wystąpią ogólnoustrojowe objawy niepożądane kortykosteroidów, należy bezwzględnie przerwać leczenie oraz monitorować stężenie kortyzolu w moczu. Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania preparatu u dzieci (ryzyko ogólnoustrojowego działania deksametazonu). Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może zaburzać wzrost i rozwój dzieci.

Dexapolcort - Ciąża

W ciąży stosować wyłącznie, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowego działania deksametazonu i przenikania leku do mleka matki, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących stosowania.

Dexapolcort - Efekty uboczne

Może wystąpić: pieczenie, świąd, podrażnienie w miejscu aplikacji, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, maceracja skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypka, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia skórne i zapalenie mieszków włosowych. Podczas długotrwałego stosowania preparatu i (lub) na dużych powierzchniach skóry, deksametazon może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane typowe dla kortykosteroidów. U dzieci i niemowląt mogą dodatkowo wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju.

Dexapolcort - Interakcje

Nie stwierdzono interakcji po miejscowym zastosowaniu preparatu. Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej preparatów.

Dexapolcort - Dawkowanie

Zewnętrznie. Chorobowo zmienione miejsca spryskuje się 2-4 razy na dobę w równych odstępach czasowych (z odległości 15-20 cm w ciągu 1-3 sek, trzymając pojemnik pionowo, główką rozpyłową do góry).

Dexapolcort - Uwagi

Należy szczególnie chronić oczy. Unikać kontaktu leku z błonami śluzowymi. Nie wdychać rozpylonego preparatu.

Pharmindex
<-- popup -->