ValidolValidol to tabletki do ssania, które mają działanie uspokajające, jak i nasenne. Najlepszy efekt widziany jest ok.po 2-4 tyg. stosowania. Preparat łagodzi napięcie nerwowe oraz redukuje wrażenie niepokoju. Sprawdź jego dawkowanie, wskazania do stosowania oraz działanie. 

 

 

Reklama

Działanie

Lek wykazuje skojarzone działanie kwasu izowalerianowego oraz mentolu. Kwas izowalerianowy działa hamująco na czynność kory mózgowej w związku z czym wywiera działanie uspokajające oraz nasenne. Mentol poprzez działanie na receptory zimna daje uczucie świeżości, hiperwentylacji, przez co wykazuje działanie lekko tonizujące. Izowalerianian mentylu jako lipofilowa substancja wchłania się szybko, a następnie poprzez działanie esteraz ulega hydrolizie z powstaniem dwóch związków: mentolu oraz kwasu izowalerianowego. Mentol jest głównie wydalany z żółcią. Podstawowym metabolitem jest glukuronian mentylu, który przechodzi do obiegu wewnątrzwątrobowego. Metabolity wydalane z moczem powstają wskutek hydroksylacji mentolu, wydalane są częściowo jako produkty sprzęgania z kwasem glukuronowym.

Wskazania

Łagodzenie stanów napięcia nerwowego oraz uczucia niepokoju. Optymalny efekt działania występuje po 2-4 tyg. stosowania, dlatego preparat nie powinien być stosowany doraźnie. Jeżeli dolegliwości utrzymują się lub nasilają po 2 tyg. stosowania, należy zwrócić się do lekarza.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

U pacjentów ze zgagą lub z przepukliną rozworu przełykowego dolegliwości mogą się niekiedy nasilić pod wpływem mentolu; w takiej sytuacji należy zaprzestać stosowania preparatu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową lub zmianami zapalnymi przewodu pokarmowego. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się działania niepożądane, które ustępują samorzutnie po zaprzestaniu stosowania preparatu: miejscowy odczyn alergiczny w obrębie jamy ustnej (alergia kontaktowa); opisano reakcje nadwrażliwości na mentol z objawami bólu głowy, bradykardią, drżeniem mięśniowym, ataksją, wstrząsem anafilaktycznym, wysypką skórną.

Interakcje

Preparat może nasilać działanie leków uspokajających. Nie podawać z inhibitorami MAO.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. do ssania 3 razy na dobę. Z uwagi na brak doświadczenia dotyczącego stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Reklama

Uwagi

Ze względu na obecność izowalerianianu mentylu lek może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex