Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Validol

Validol to tabletki do ssania, które mają działanie uspokajające, jak i nasenne. Najlepszy efekt widziany jest ok.po 2-4 tyg. stosowania. Preparat łagodzi napięcie nerwowe oraz redukuje wrażenie niepokoju. Sprawdź jego dawkowanie, wskazania do stosowania oraz działanie.     
Spis treści

Validol - skład

1 tabl. do ssania zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Preparat zawiera sacharozę.

Reklama

Validol - działanie

Lek wykazuje skojarzone działanie kwasu izowalerianowego oraz mentolu. Kwas izowalerianowy działa hamująco na czynność kory mózgowej w związku z czym wywiera działanie uspokajające oraz nasenne. Mentol poprzez działanie na receptory zimna daje uczucie świeżości, hiperwentylacji, przez co wykazuje działanie lekko tonizujące. Izowalerianian mentylu jako lipofilowa substancja wchłania się szybko, a następnie poprzez działanie esteraz ulega hydrolizie z powstaniem dwóch związków: mentolu oraz kwasu izowalerianowego. Mentol jest głównie wydalany z żółcią. Podstawowym metabolitem jest glukuronian mentylu, który przechodzi do obiegu wewnątrzwątrobowego. Metabolity wydalane z moczem powstają wskutek hydroksylacji mentolu, wydalane są częściowo jako produkty sprzęgania z kwasem glukuronowym.

Reklama

Validol - wskazania

Łagodzenie stanów napięcia nerwowego oraz uczucia niepokoju. Optymalny efekt działania występuje po 2-4 tyg. stosowania, dlatego preparat nie powinien być stosowany doraźnie. Jeżeli dolegliwości utrzymują się lub nasilają po 2 tyg. stosowania, należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Validol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Reklama

Validol - ostrzeżenia

U pacjentów ze zgagą lub z przepukliną rozworu przełykowego dolegliwości mogą się niekiedy nasilić pod wpływem mentolu; w takiej sytuacji należy zaprzestać stosowania preparatu. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową lub zmianami zapalnymi przewodu pokarmowego. 1 tabletka do ssania zawiera 1,158 g sacharozy - pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Reklama

Validol - ciąża

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Validol - efekty uboczne

Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się działania niepożądane, które ustępują samorzutnie po zaprzestaniu stosowania preparatu: miejscowy odczyn alergiczny w obrębie jamy ustnej (alergia kontaktowa); zgłaszano reakcje nadwrażliwości na mentol z objawami bólu głowy, bradykardią, drżeniem mięśniowym, ataksją, wstrząsem anafilaktycznym, wysypką skórną.

Validol - interakcje

Preparat może nasilać działanie leków uspokajających. Nie podawać z inhibitorami MAO.

Validol - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 tabl. do ssania 3 razy na dobę. Z uwagi na brak doświadczenia dotyczącego stosowania, nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży.

Validol - uwagi

Ze względu na obecność izowalerianianu mentylu lek może wywierać niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Kalms
Melisana Klosterfrau
Melisal forte
Melissed

Reklama

Jak często robić regenerację włosów?
Sprawdź!