Zioła
Zioła to rośliny lecznicze o szerokim zastosowaniu, często stosowane, jako przyprawy lub w medycynie naturalnej w formie ziołolecznictwa. Dzięki swoim własciwościom przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach.
Rodzaje ziół
Zioła można podzielić ze względu na ich właściwości. Wyróżnia się zatem ich następujące rodzaje:
- zioła odchudzające,
- zioła na trawienie,
- zioła moczopędne,
- zioła na nadciśnienie,
- zioła lecznicze.
Skutki uboczne stosowania ziół
Miejscem, w którym kupuje się różnorakie zioła jest głównie sklep zielarski, jednak przed regularnym używaniem danego rodzaju, należy zapoznać się z możliwymi przeciwwskazaniami, szczególnie w czasie ciąży oraz chorób przewlekłych, a także w przypadku dzieci.
Zbyt dlugie stosowanie ziół w nadmiernych ilościach może powodować skutki uboczne. Należą do nich m.in.:
- uszkodzenia wątroby,
- podrażenienia nerek,
- bóle głowy,
- złe samopoczucie,
- zapalenia skóry,
- zaburzenia miesiączkowania,
- silne uczulenia,
- zaczerwienie i puchnięcie oczu oraz ich okolic.
Zioła w suplementach diety
Naturalne suplementy diety bardzo często mają w swoim składzie zioła, które w zależności od mieszanki, mogą mieć różne działanie. Mogą występować w formie tabletek, proszku czy herbatek. Są one źródłem witamin i minerałów, jednak zwykle ich rolą jest wspomaganie diety, a najważniejszą rolę odgrywają zbilansowane posiłki i ruch.
Na rynku popularne są takie preparaty ziołowe, jak:
- tabletki ziołowe na odchudzanie,
- suplementy na wzrok,
- ziołowe leki na potencję,
- suplementy na odporność.
Ziołolecznictwo
Zielarstwo jest działem nauki, mówiącym o hodowli, uprawie, zbiorze oraz przechowywaniu roślin leczniczych, natomiast ziołolecznictwo to gałąź medycyny opierająca się na wytwarzaniu leków ziołowych oraz wykorzystywaniu ich w zapobieganiu wystąpienia chorób, jak i ich leczeniu.
Leczenie ziołami może przebiegać od wewnątrz – np. w formie tabletek, jak i od zewnątrz, jako płukanki czy maści. Jednym z ziół, które często wykorzystuje się na stany zapalne skóry jest nagietek, na odchudzanie fiołek trójbarwny, a w czasie problemów trawiennych – ostropest plamisty.
Suszone zioła najlepiej przechowywać w butelkach lub słoikach z ciemnego szkła, szczelnie zamkniętych, gdyż szybko ”zbierają” one zapachy z zewnątrz. Należy pamiętać, iż podczas farmakoterapii przed dodatkową suplementacją ziół, warto skonsultować się z lekarzem, by nie doprowadzić do powikłań.