Jakie zioła na serce?

Kwiaty głogu
Źródło:123RF
Stosowanie ziół w chorobach serca praktykuje się od lat, ale trzeba pamiętać, że niektóre z naparów mają bardzo silne właściwości i np. pite w nadmiarze, mogą szkodzić. Należy też uważać na reakcje, w które wchodzą zioła z niektórymi lekami nasercowymi. Dlatego ziołolecznictwo powinien włączyć lekarz kardiolog, prowadzący pacjenta. Jakie zioła wspomagające pracę serca stosuje się najczęściej?
 

Ziołolecznictwo to bardzo popularna forma wspierania farmakologicznego leczenia chorób serca. Wiele ziół zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych oraz mięśniu sercowym, zmniejszając ryzyko miażdżycy, zawału czy udaru. Dzięki zawartości flawonoidów i antocyjanów niektóre zioła mogą wzmacniać naczynia krwionośne oraz łagodnie obniżać ciśnienie. Ostatnie badania wykazały, że aż 10 milionów Polaków żyje z nadciśnieniem, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety choroby serca są coraz powszechniejszą przypadłością, dlatego należy dbać o mocne serce cały czas. 

Zioła na wzmocnienie serca

Najczęściej wymienianym ziołem nasercowym jest głóg. Najczęściej polecany jest jako wsparcie terapii choroby wieńcowej. Zawiera flawonoidy i proantocyjanidyniny, które pomagają rozszerzać naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, uspokajająco i moczopędnie. Ale uwaga – nie powinny pić go panie w ciąży ani dzieci. Może wchodzić też we wrogą reakcję z naparstnicą, która również należy do grupy ziół na serce. Oznacza to, że dobór nasercowych naparów powinien być przemyślany i odpowiednio zaplanowany. 

Korzystnie na pracę serca, ale też i mózgu działa miłorząb japoński. Pomaga niwelować szumy uszne, zawroty głowy, osłabienie organizmu. Stosowany regularnie udrażnia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, przeciwdziałając miażdżycy i chorobie wieńcowej. 

Serdecznik na serce seniorów

Kolejnym ziołem korzystnie wpływającym na pracę serca jest serdecznik– ma właściwości uspokajające, czyli zmniejsza stres. Działa rozkurczowo, a także obniża ciśnienie krwi, zwalnia akcję serca, zwiększa wydolność mięśnia sercowego. 

Jest szczególnie polecany seniorom, gdyż jego działanie jest delikatne i najczęściej nie wchodzi w reakcje z innymi lekami. 

Z tymi ziołami ostrożnie 

Wśród roślin wspierających pracę serca są też te, które znane są głównie z ogrodów: 

  • naparstnica dwulistna,
  • konwalia. 

Jednak zdecydowanie nie należy robić z nich samodzielnie naparów,gdyż mogą być również bardzo toksyczne. W przypadku naparstnicy stosuje się tabletki z glikozydami w odpowiednich dawkach, bo w roślinie rosnącej w ogrodzie ich stężenie jest zbyt duże. Podobnie ma się sprawa z konwaliami. 

Jak wzmacniać serce?

Oczywiście samo picie ziół nie wystarczy, by zminimalizować ryzyko chorób serca. W trosce o własne zdrowie należy przede wszystkim zmienić tryb życia: więcej się ruszać, minimalizować stres lub umiejętnie go rozładowywać, a także zmienić dietę. Również w walce ze stresem, który ma tak duży i niekorzystny wpływ na serce, mogą pomóc zioła. Zamiast w pracy sięgać po kolejną kawę lub papierosa „na odstresowanie się”, warto zaopatrzyć się w opakowanie ziół i pić napary korzystnie działające na organizm. W wyciszeniu pomocne będą melisa, kozłek lekarski i ziele serdecznika.

Autor: Agnieszka Tomczyk 

Czytaj więcej: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 5)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA