Jakie zioła na serce?

Stosowanie ziół w chorobach serca praktykuje się od lat, ale trzeba pamiętać, że niektóre z naparów mają bardzo silne właściwości i np. pite w nadmiarze, mogą szkodzić. Należy też uważać na reakcje, w które wchodzą zioła z niektórymi lekami nasercowymi. Dlatego ziołolecznictwo powinien włączyć lekarz kardiolog, prowadzący pacjenta. Jakie zioła wspomagające pracę serca stosuje się najczęściej?
Kwiaty głogu
Źródło:123RF

Spis treści

Ziołolecznictwo to bardzo popularna forma wspierania farmakologicznego leczenia chorób serca. Wiele ziół zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych oraz mięśniu sercowym, zmniejszając ryzyko miażdżycy, zawału czy udaru. Dzięki zawartości flawonoidów i antocyjanów niektóre zioła mogą wzmacniać naczynia krwionośne oraz łagodnie obniżać ciśnienie. Ostatnie badania wykazały, że aż 10 milionów Polaków żyje z nadciśnieniem, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety choroby serca są coraz powszechniejszą przypadłością, dlatego należy dbać o mocne serce cały czas. 

Zioła na wzmocnienie serca

Najczęściej wymienianym ziołem nasercowym jest głóg. Najczęściej polecany jest jako wsparcie terapii choroby wieńcowej. Zawiera flawonoidy i proantocyjanidyniny, które pomagają rozszerzać naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo, uspokajająco i moczopędnie. Ale uwaga – nie powinny pić go panie w ciąży ani dzieci. Może wchodzić też we wrogą reakcję z naparstnicą, która również należy do grupy ziół na serce. Oznacza to, że dobór nasercowych naparów powinien być przemyślany i odpowiednio zaplanowany. 

Korzystnie na pracę serca, ale też i mózgu działa miłorząb japoński. Pomaga niwelować szumy uszne, zawroty głowy, osłabienie organizmu. Stosowany regularnie udrażnia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, przeciwdziałając miażdżycy i chorobie wieńcowej. 

Serdecznik na serce seniorów

Kolejnym ziołem korzystnie wpływającym na pracę serca jest serdecznik– ma właściwości uspokajające, czyli zmniejsza stres. Działa rozkurczowo, a także obniża ciśnienie krwi, zwalnia akcję serca, zwiększa wydolność mięśnia sercowego. 

Jest szczególnie polecany seniorom, gdyż jego działanie jest delikatne i najczęściej nie wchodzi w reakcje z innymi lekami. 

Z tymi ziołami ostrożnie 

Wśród roślin wspierających pracę serca są też te, które znane są głównie z ogrodów: 

  • naparstnica dwulistna,
  • konwalia. 

Jednak zdecydowanie nie należy robić z nich samodzielnie naparów,gdyż mogą być również bardzo toksyczne. W przypadku naparstnicy stosuje się tabletki z glikozydami w odpowiednich dawkach, bo w roślinie rosnącej w ogrodzie ich stężenie jest zbyt duże. Podobnie ma się sprawa z konwaliami. 

Jak wzmacniać serce?

Oczywiście samo picie ziół nie wystarczy, by zminimalizować ryzyko chorób serca. W trosce o własne zdrowie należy przede wszystkim zmienić tryb życia: więcej się ruszać, minimalizować stres lub umiejętnie go rozładowywać, a także zmienić dietę. Również w walce ze stresem, który ma tak duży i niekorzystny wpływ na serce, mogą pomóc zioła. Zamiast w pracy sięgać po kolejną kawę lub papierosa „na odstresowanie się”, warto zaopatrzyć się w opakowanie ziół i pić napary korzystnie działające na organizm. W wyciszeniu pomocne będą melisa, kozłek lekarski i ziele serdecznika.

Autor: Agnieszka Tomczyk 

Czytaj więcej: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 9)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij