Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗
Ułatwienia dla pacjentów z terenów powodziowych. 👉 Jak z nich skorzystać? Sprawdź❗

Zioła na uspokojenie - jakie są najmocniejsze? Czy można je podawać dzieciom?

Zioła uspokajające to naturalny sposób na to, by wyciszyć organizm. Ich przewaga nad klasycznymi lekami polega na tym, że zwykle nie wywołują tak silnych ewentualnych skutków ubocznych. Poza tym odznaczają się wieloma innymi właściwościami zdrowotnymi. Z drugiej strony, aby zauważyć ich wpływ na organizm, niezbędne jest ich długotrwałe przyjmowanie. Poznaj najsilniejsze zioła na uspokojenie.
Różne zioła na uspokojenie
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Zioła na uspokojenie to naturalne surowce, które działają wielotorowo na organizm. Oprócz łagodzenia stresu, mogą też pomóc na inne dolegliwości.
  • Zioła mogą być stosowane pojedynczo, ale niektóre z nich można też ze sobą mieszać.
  • Zioła uspokajające są sprzedawane w różnych formach, m.in. tabletek, kropel czy suszu, a nawet żelek. Warto dopasować je do własnych preferencji.
SPRAWDŹ TEŻ: Zioła, które leczą
Spis treści

Czy warto stosować zioła na uspokojenie?

Tempo życia, w jakim żyjemy, a także obowiązki, które na nas ciążą, często sprawiają, że czujemy nadmierny stres i borykamy się z problemami na tle nerwowym. Wówczas rozwiązaniem są zioła na uspokojenie.

Oczywiście, można sięgać po nie doraźnie, jednak dopiero długotrwałe stosowanie przekłada się na realne korzyści związane z ich wpływem na zdrowie. Pisze o tym Natalia Dobros na łamach „Postępów Fitoterapii”.

Zioła na stres mogą być podstawą terapii, ale też stanowić jej wsparcie. Oprócz tego, że są naturalnym sposobem na wyciszenie i zmniejszanie poziomu hormonu stresu we krwi, mogą jednak stanowić zagrożenie. Dotyczy to przede wszystkim osób uczulonych, a także tych, którzy przyjmują leki mogące wchodzić w interakcje z określonymi substancjami zawartymi w ziołach.

Dlatego nim sięgniesz po zioła uspokajające, dowiedz się, czy możesz je stosować. Uzgodnij to ze swoim lekarzem. Odpowiednio dobrane leki ziołowe mają wielokierunkowe działanie - oddziałują nie tylko na aspekt psychiczny, ale też fizyczny, np. minimalizując uderzenia gorąca, kołatanie serca czy dolegliwości żołądkowe towarzyszące stresowi. Przy prawidłowym stosowaniu rzadziej niż leki syntetyczne, wywołują skutki uboczne.

Reklama

Jakie zioła stosować na uspokojenie?

Przyroda daje nam wiele naturalnych lekarstw. W naturze znajdziesz wiele pomocnych ziół na sen i uspokojenie. Wśród surowców o tego typu działaniu wyciszającym wymienić można m.in.:

  • rumianek,
  • melisę,
  • szyszki chmielu,
  • lawendę,
  • ziele dziurawca,
  • korzeń kozłka lekarskiego,
  • męczennicę.

To tylko kilka przykładów, jakie zioła stosować na uspokojenie. Ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości poszczególnych roślin, by dopasować je do własnych potrzeb.

Rumianek na uspokojenie

Dwa podstawowe zioła na uspokojenie to melisa i rumianek. Tak naprawdę od Twoich preferencji zależy, z czego skorzystasz.

Łatwe irytowanie się, nadmiar stresu w pracy i nieumiejętność odpoczynku - to wskazania do tego, by zastosować rumianek.

Herbata z rumianku nie tylko ukoi skołatane nerwy i zrelaksuje, ale i ułatwi zaśnięcie. Uśmierzy także towarzyszące stresowi:

  • nerwobóle,
  • bóle mięśni,
  • bóle głowy.

U kobiet, u których wskutek napięć nerwowych doszło do zatrzymania miesiączki, rumianek pomoże w jej przywróceniu.

Pamiętaj jednak, że rumianek to potencjalny alergen, dlatego nie należy podawać go najmłodszym, w tym niemowlętom.

Melisa na uspokojenie

Surowcem leczniczym w przypadku melisy są jej liście i szczyty pędów. W składzie tej rośliny znajdziesz:

  • olejki eteryczne,
  • sole mineralne,
  • fenolokwasy,
  • garbniki,
  • enzymy,
  • kwasy organiczne,
  • związki trójterpenowe,
  • witaminy.

Po melisę na uspokojenie warto sięgać, gdy borykasz się z takimi uczuciami jak:

Poza tym to zioło pomaga w zaburzeniach w rytmu serca oraz przewodu pokarmowego, które nierzadko pojawiają się jako konsekwencja nadmiernego stresu i przeciążenia emocjonalnego.

W zaciszu domowym warto sięgać po napary, ale też po tabletki czy olejki z tym ziołem.

Olejki eteryczne pozyskiwane z melisy są często wykorzystywane również w aromaterapii. Badania Ballard potwierdzają wpływ takiego olejku na zmniejszenie pobudzenia i poprawę jakości życia. Badacz Miladi-Gorgi liściom melisy przypisuje też działanie przeciwlękowe. Natomiast inny, Mirghafourvand wskazuje na dużą rolę melisy lekarskiej w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Badania Katza potwierdzają dobroczynny wpływ melisy na uspokojenie u dzieci oraz ogólną poprawę koncentracji najmłodszych.

Lawenda na uspokojenie

Popularnym ziołem uspokajającym na nerwy jest lawenda. W tym przypadku wykorzystywanym surowcem są jej kwiaty, które należy zebrać tuż przed rozwinięciem. Środkiem wspomagającym walkę ze stresem jest przede wszystkim olejek lawendowy do aromaterapii. Taki zapach uspokaja, zmniejsza stres i napięcie nerwowe. To sposób na zwalczenie trudności z zasypianiem.

Lawenda działa nie tylko na uspokojenie, ale przypisuje się jej również właściwości przeciwdepresyjne. Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Parvina wykazały, że lawenda wzmacnia także działanie środków przeciwdepresyjnych.

Lawenda sprawdzi się także w przypadku napięciowych bólów głowy i w leczeniu infekcji dróg oddechowych.

Męczennica na uspokojenie i inne zioła

Znacznie mniej popularnym ziołem jest męczennica na uspokojenie. Jak wskazują specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, m.in. Katarzyna Jawna, męczennica ma nie tylko działanie uspokajające, ale też przeciwlękowe. Takie oddziaływanie na lęk może pośrednio też wpływać na łagodzenie napięcia i zmniejszanie negatywnych emocji.

Właściwości męczennicy odkryli już wieki temu Indianie, na co wskazują przekazy XVI-wiecznego hiszpańskiego badacza Monardusa. Wykorzystywali ją do łagodzenia napięcia nerwowego i leczenia bezsenności.

Wśród innych roślin na uspokojenie na uwagę zasługują również:

  • kozłek lekarski - inaczej waleriana, wykorzystywanym tu surowcem są kłącza oraz korzenie.  Badania Fernandeza wykazały, że zawarty w tej roślinie flawonoidy linaryna ma działanie uspokajające. Kozłek lekarski ułatwia także zasypianie. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim krople walerianowe, które stosuje się na wyciszenie;
  • lipa - skutecznie koi napięcie nerwowe. Relaksuje oraz redukuje napięcie mięśniowe, które jest częstym efektem zdenerwowania. Po napar z lipy najlepiej sięgać wieczorem, zwłaszcza przed snem, ponieważ dzięki działaniu wyciszającemu organizm, ułatwi zasypianie. Dodaj jej kwiaty również do kąpieli;
  • chmiel - wyciąg z szyszek chmielu na uspokojenie to popularny surowiec, dodatkowo przyśpiesza zasypianie;
  • dziurawiec - surowcem leczniczym jest ziele dziurawca zbierane na początku kwitnienia. Oprócz właściwości uspokajających, przypisuje się mu również działanie przeciwdepresyjne;
  • arcydzięgiel - oprócz działania uspokajającego i przeciwdepresyjnego, ma też właściwości łagodzące dolegliwości żołądkowe towarzyszące napięciu emocjonalnemu;
  • werbena - nie tylko uspokaja, ale też poprawia nastrój. To także wsparcie dla układu trawiennego. Werbena to popularny środek wykrztuśny.

Najmocniejsze zioła na uspokojenie. Czy są skuteczne?

Za najpowszechniejsze, a jednocześnie najsilniejsze zioła uspokajające uznaje się: melisę, rumianek i lawendę.

Co ciekawe, nie tylko można łączyć ze sobą takie mocne zioła na uspokojenie jak melisa i rumianek, ale wręcz jest to wskazane. Okazuje się, że razem działają zdecydowanie silniej, ponieważ potęgują swoje właściwości uspokajające i antystresowe. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie w stanach nadmiernego stresu i napięcia.

Warto też sięgać po gotowe mieszanki ziół na uspokojenie, w których znajdują się wyciągi z takich roślin jak: kozłek lekarski, chmiel czy męczennica. Takie połączenia znajdziesz nie tylko w wywarach, suszonym surowcu, ale też w tabletkach.

Reklama

Jak działają zioła na uspokojenie? Na co jeszcze pomagają?

Wyciągi z ziół to bardzo często komponenty naturalnych leków na stres. Jak już wspomnieliśmy, poszczególne zioła na uspokojenie i wyciszenie, mają też szereg innych, wspierających organizm właściwości. Praktycznie wszystkie z wymienionych były analizowane przez badaczy pod kątem ich wpływu na leczenie zaburzeń nastroju czy lęku. Niemal każda z roślin to zarazem zioło na stres i depresję. Nie tylko uspokaja nerwy, ale też poprawia nastrój.

Bardzo często tego typu rośliny sprzyjają walce z bezsennością. Zioła na sen i uspokojenie to m.in.:

  • melisa,
  • kozłek lekarski,
  • rumianek,
  • lawenda.

Tego typu surowce oddziałują także na inne funkcje układu nerwowego, w tym sprzyjają lepszej koncentracji. Zioła mogą też łagodzić fizyczne skutki stresu, m.in.:

  • zmniejszać napięcie mięśniowe (lipa),
  • uspokajać jelita (arcydzięgiel),
  • łagodzić napięciowe bóle głowy (kozłek lekarski, imbir, szałwia).

Po zioła, np. po melisę, warto sięgać przy stresie towarzyszącym objawom zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy.

Zioła to bogate źródło antyoksydantów, które zwalczają stres oksydacyjny, jedną z konsekwencji stresu emocjonalnego.

Reklama

Jak stosować zioła na uspokojenie? Formy i dawkowanie

Aby w pełni korzystać z mocy ziół i leków uspokajających z ich zawartością, trzeba przede wszystkim postawić na ich długotrwałe stosowanie. Pierwsze efekty dostrzeżesz po kilku tygodniach ich przyjmowania. Z drugiej strony nie należy przesadzać z czasem ich zażywania - po około 3 miesiącach najlepiej je odstawić.

Zioła uspokajające dostępne są w różnych formach. Może to być np.:

  • herbatka na stres do parzenia,
  • tabletki do zażywania,
  • syrop do picia,
  • krople.

To, którą formę wybierzesz zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli lubisz napić się naparu, stawiaj na takie rozwiązania. Gdy jednak picie i delektowanie się napojem jest dla Ciebie zbyt zajmujące, lepiej postaw na szybsze metody.

Dawkowanie jest zwykle dokładnie opisane przez producenta na każdym opakowaniu produktu. Zazwyczaj można sięgać po herbatki uspokajające 2-3 razy dziennie. Z kolei po tabletki sięga się 1-2 razy na dzień. Syrop na uspokojenie przyjmuje się po 1 łyżeczce 1-2 razy na dobę.

Reklama

Zioła na uspokojenie dla dzieci i kobiet w ciąży

Decyzję o tym, czy kobieta w ciąży albo dziecko może przyjmować wyciągi z roślin o właściwościach antystresowych podejmuje lekarz. Zioła na uspokojenie dla dzieci i kobiet ciężarnych polecane są tylko w wyjątkowych sytuacjach. Najlepiej stosować je w bardzo rozcieńczonych porcjach i stosować maksymalnie 1 raz dziennie.

Zioła uspokajające dla dzieci, które nie powinny stanowić dla nich zagrożenia to:

  • melisa,
  • lawenda,
  • lipa,
  • ziele męczennicy.

Konkretne zioła na uspokojenie dla niemowląt wskaże Ci specjalista. Tak małym dzieciom lepiej nie podawać żadnych preparatów tego rodzaju. Dla kilkuletnich dzieci zachęcającą formę mogą mieć żelki na uspokojenie. Zioła uspokajające można też podawać zewnętrznie jako składnik balsamów do ciała.

Z kolei polecane zioła na uspokojenie w ciąży to przede wszystkim melisa i rumianek. Pomogą wyciszyć organizm, a jednocześnie odzyskać równowagę emocjonalną przyszłej mamie. Po takie surowce może też sięgnąć kobieta karmiąca piersią.

Reklama

Gdzie kupić zioła na uspokojenie? Cena

Obecnie zioła na uspokojenie bez recepty kupisz nie tylko w aptece, ale też w drogeriach, supermarketach czy też w Internecie.

To, gdzie dokonasz zakupu zależy od Ciebie, jednak zwróć uwagę na to, czy sposób pozyskania konkretnego preparatu przez sprzedającego jest klarowny.

Nie kupuj ziół z niesprawdzonych miejsc, ponieważ tak naprawdę nie wiesz, co może znajdować się w opakowaniu.

Zioła sprzedawane są w formie:

  • suszu do parzenia,
  • saszetek,
  • tabletek,
  • kropel.

Cena kilkunastu porcji ziół na uspokojenie w aptece to koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych. Najdroższy jest zazwyczaj susz służący do przygotowywania naparów. Za 50 g zapłacisz około 10 zł.

Czytaj również

Bibliografia

  • N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym, Postępy Fitoterapii, 2017; 18(3): 215-222, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/12/pf_2017_215-222.pdf, [dostęp: 02.10.2023].
  • K. Jawna i inni, Męczennica cielista (Passiflora incarnata L.) – roślina lecznicza o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym, Postępy Fitoterapii 4/2014, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/02/pf_2014_252-258.pdf, [dostęp: 02.10.2023].
  • A. Piotrowska, Standaryzacja i kontrola jakości Valerianae radix, Panacea, kwiecień- czerwiec 2005, https://www.centrumfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2018/10/panacea-11_standaryzacja-i-kontrola-jakosci-valerianae-radix.pdf, [dostęp: 02.10.2023].
  • R. Nurzyńska-Wierdak, Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) – skład chemiczny i aktywność biologiczna, ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKŁODOWSKA LUBLIN – POLONIA, 2013, https://czasopisma.up.lublin.pl/index.php/ah/article/view/622/481, [dostęp: 02.10.2023].
  • A. Grys i inni, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii 2/2014, http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_090-093.pdf, [dostęp: 02.10.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Zioła
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Maść z żyworódki: na co pomaga? Zastosowanie i działanie
Liście żyworódki
Babka płesznik - właściwości, przeciwwskazania i opinie. Jak ją stosować?
Roślina babka płesznik
Podobne artykuły
Ziele czystku
Czystek - na co pomaga i jak długo można go pić? Właściwości i działanie
Glistnik jaskółcze ziele w moździerzu i domowe leki
Maść z glistnika jaskółcze ziele. Gdzie kupić? Jak działa? Na co pomaga? Przepis
Zielony liść laurowy oraz olej laurowy
Liść laurowy - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania
Białe kwiatki przytulii czepnej
Przytulia czepna - właściwości i przeciwwskazania. Jak ją pić i stosować?
Liście piołunu
Piołun - wygląd, właściwości i działanie. Jak stosować?

Reklama


Czym jest TouchCare i jak zmienia życie pacjentów?
Dowiedź się!