Badania czynnościowe

Badania czynnościowe to grupa badań nieinwazyjnych, której zadaniem jest dostarczenie informacji m.in. na temat działania układu oddechowego, a zwłaszcza płuc i oskrzeli. Kiedy są pomocne? Kto je powinien wykonać? Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu badań czynnościowych znajdziesz w tej zakładce.

Badania czynnościowe – czym są? Rodzaje, cena

Badania czynnościowe są grupą nieinwazyjną, której zadaniem jest dostarczenie informacji m.in. na temat działania układu oddechowego, a zwłaszcza płuc i oskrzeli. Kiedy są pomocne? Kto je powinien wykonać?

 

Czym są badania czynnościowe?

Badania czynnościowe są pomocne zwłaszcza w diagnozowaniu chorób z zakresu układu oddechowego, głównie takich, które mają charakter obturacyjny (doszło do zwężenia dróg oddechowych na skutek czego zmniejszył się przepływ powietrza w płucach).

Dodatkowo wykonuje się je również w sytuacji, gdy doszło do zmniejszenia powierzchni czynnościowej płuc, jest to tzw. charakter restrykcyjny.

Rodzaje badań czynnościowych

Do badań czynnościowych zaliczyć należy m.in. takie rodzaje, jak:

  • elektrokardiografia – metodą Holtera, próbą wysiłkową,
  • pomiary ciśnienia tętniczego – kliniczne oraz samodzielne,
  • pulsoksymetria,
  • badania czynnościowe układu oddechowego – spirometria podstawowa, spirometryczna próba rozkurczowa, spirometryczna próba prowokacyjna czy pomiar szczytowego przepływu wydechowego.

Cena badań czynnościowych

Koszt badań czynnościowych jest różny i zależny od wielu czynników, a przede wszystkim od rodzaju badania, wybranego miejsca, konkretnego specjalisty.

Przykładowo średni koszt czynnościowych badań układu oddechowego waha się w graniach:

  • spirometria wyjściowa – ok. 50 zł,
  • spirometria po leku – ok. 25 zł,
  • spirometria po wysiłku – 25 zł.