Na czym polega badanie urodynamiczne i ile kosztuje?

Badanie urodynamiczne to badanie urologiczne, dzięki któremu można ocenić czas trwania oddawania moczu, ilość wypływającego moczu, ciśnienie we wnętrzu pęcherza moczowego i odbytnicy oraz napięcie mięśni zwieraczy. Wiedza pozyskana w czasie urodynamiki pozwala na wprowadzenie ukierunkowanego na dane schorzenie leczenia.
Fotel ginekologiczny do badania urodynamicznego
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne to rodzaj badania stosowanego w urologii, zmierzającego do odnalezienia przyczyny występowania patologicznych stanów i schorzeń, takich jak nietrzymanie moczu. Chodzi o dokładną ocenę funkcjonowania pęcherza moczowego i cewki moczowej, by wprowadzić u pacjenta odpowiednie leczenie. A jeszcze dokładniej w trakcie tego zabiegu mierzy się czas trwania mikcji, ilość wydalonego moczu, wysokość ciśnienia w środku pęcherza moczowego i odbytnicy oraz napięcie mięśni zwieraczy.

Zanim lekarz zleci wykonanie badania urodynamicznego, należy m.in. szczegółowo zbadać mocz pacjenta, czy zrobić USG dolnych dróg moczowych. Wówczas medyk będzie miał pełen obraz sytuacji.

Urodynamika jest przeprowadzana w następujących sytuacjach i stanach zdrowotnych:


  • nietrzymanie moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu lub mieszane nietrzymanie moczu, czy moczenie dzienne albo nocne u dzieci);
  • częstomocz;
  • nawracające infekcje dróg moczowych;
  • rzadkie oraz długotrwałe oddawanie moczu;
  • niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza podczas korzystania z toalety;
  • oddawanie moczu porcjami.

Do badania urodynamicznego nie powinny podchodzić osoby z infekcją dróg moczowych oraz kobiety w czasie menstruacji.

Na czym polega badanie urodynamiczne?

Aby zrealizować to badanie pacjent musi usiąść w specjalnym fotelu urologiczno-ginekologicznym rozebrany od pasa w dół.

Ten rodzaj testu polega na wprowadzeniu dwóch cewników: pierwszego do cewki moczowej, drugiego – do odbytu. Natomiast do mięśni zwieraczy przymocowuje się elektrody igłowe. Wykonuje się to po uprzednim znieczuleniu tych stref specjalnym żelem. Potem pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika, tzw. uroflowmetru, którego zadaniem jest zmierzenie ilości i szybkości mikcji.

Ten etap badania to uroflometria. Kolejną fazę stanowi test cystometryczny oceniający czynność pęcherza w czasie zbierania się w nim moczu. Następny rozdział polega na mierzeniu ciśnienia w miejscu wycieku moczu, dzięki czemu można ustalić wydolność zwieraczy. Innym etapem urodynamiki jest elektromiografia, która pozwala zobrazować ewentualne uszkodzenia neurologiczne oraz poziom aktywności mięśni i nerwów znajdujących się w okolicy krocza.

Po przeprowadzeniu tego badania pacjent może odczuwać pewien dyskomfort podczas oddawania moczu, a nawet pieczenie lub niewielki ból. Można wówczas zastosować ciepłe kompresy na cewkę moczową lub ciepłe kąpiele. Jednak dolegliwości te powinny ustąpić po kilku godzinach. Jeśli powyższe objawy nie miną, a nawet nasilą się, należy zgłosić się do lekarza.

Badanie urodynamiczne – jak się przygotować?

Dzień przed zabiegiem urodynamicznym należy wykonać lewatywę (alternatywnie można użyć doodbytniczego czopka glicerynowego), by opróżnić kiszkę stolcową. Posiłki i napoje spożywane tego dnia powinny być lekkie. Śniadanie zjedzone w dniu zabiegu przed badaniem także powinno być lekkostrawne, należy przy tym wypić co najmniej 0,5 litra wody. Przed posileniem się należy się wypróżnić. Na samo badanie należy dotrzeć z pełnym pęcherzem. Osoby, które mają problem z kontrolowanym trzymaniem moczu powinny dotrzeć na badanie z zapasem płynów i na bieżąco je uzupełniać.

Osoby, które przyjmują leki o działaniu moczopędnym, powinny je odstawić na tydzień przed terminem badania.

Aby lekarz przeprowadzający badanie miał pełen obraz sytuacji, w jakiej znajduje się chory, należy przynieść ze sobą wszystkie wyniki badań urologicznych i ultrasonograficznych dotyczących dolnych dróg moczowych, itp.

Ile kosztuje badanie urodynamiczne?

Jeśli lekarz zaleci przeprowadzenie tej analizy, należy niezwłocznie wykonać badanie urodynamiczne. Cena tej diagnozy waha się między 300 a 400 zł, jeśli wykona się ją prywatnie. Jeśli pacjent jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia, może ubiegać się o refundację kosztów poniesionych na to badanie.

Badanie trwa około 1-1,5 godziny.

Czy badanie urodynamiczne  boli?

Ból występuje rzadko, badani bardziej mogą odczuwać nieprzyjemne wrażenie ingerencji ciała obcego do cewki moczowej i odbytu, wtedy gdy cewniki umieszczane są w cewce moczowej i odbytnicy. To uczucie zazwyczaj przemija. Ponadto pacjentom podaje się miejscowe znieczulenie, co również powinno złagodzić nieprzyjemne doznania.

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Czym kierujesz się, sięgając po suplementy diety?

  Znajomością i zaufaniem do marki

  Składem

  Przyznanymi certyfikatami

  Atrakcyjnością opakowania

  Poleceniem specjalisty - farmaceuty lub lekarza

  Opiniami znajomych i innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama