Dla Ciebie, na zdrowie!

Na czym polega badanie EKG?

Badanie EKG jedna z prostych metod monitorowania pracy serca. Pomaga nie tylko zdiagnozować ewentualne wady czy choroby, ale może być także stosowana w profilaktyce, zwłaszcza u osób po czterdziestym roku życia. Na czym polega badanie?
Wyniki badań elektrokardiografem
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Badanie EKG to jeden z podstawowych elementów diagnostyki chorób serca. Określa pracę mięśnia sercowego – głównie siłę, częstotliwość i miarowość jego skurczów.
 • EKG polega na podłączeniu pacjenta do elektrod, które odbierają impulsy elektryczne. Dzięki temu praca serca może być odwzorowana na wykresie zwanym elektrokardiogramem.
 • Wyróżnia się EKG spoczynkowe, wysiłkowe, EKG typu Holter. Wszystkie są bezpieczne dla zdrowia i można wykonywać je u dzieci lub kobiet w ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie są przyczyny migotania przedsionków?
Spis treści

Reklama

Jak wygląda badanie EKG?

Elektrokardiografia (w skrócie EKG) jest badaniem stosowanym w diagnozowaniu chorób serca. Jego działanie opiera się na monitorowaniu elektrycznej pracy serca z poziomu skóry, a nie organów wewnętrznych.

Na czym polega badanie EKG? Elektrody wychwytują różnicę w napięciu elektrycznym podczas skurczów serca, wyniki natomiast przedstawione są w formie tzw. elektrokardiogramu. Co to takiego? Jest to wykres/amplituda drukowana na specjalnym papierze milimetrowym lub wyświetlana na monitorze komputera. 

Ile trwa EKG? Aby przeprowadzić badanie, pacjenta układa się na wznak na leżance, a do jego klatki piersiowej (odtłuszczonej benzyną apteczną lub alkoholem), rąk i nóg przytwierdza się elektrody. Przez kilka minut – w trakcie których elektrody odbierają sygnał – pacjent powinien leżeć spokojnie i swobodnie oddychać.

W trakcie badania osoba, która je przeprowadza może poprosić pacjenta o wstrzymanie oddechu na kilka sekund. Cała procedura zwykle nie trwa dłużej niż kilkanaście minut, które warto poświęcić, nawet w celach profilaktycznych.

Za pomocą badania EKG można wykryć m.in.:

Badanie elektrokardiografem jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Można wykonywać je regularnie u osób w każdym wieku, ponieważ w żaden sposób nie wpływa ono negatywnie na zdrowie pacjenta.

Jak się przygotować do badania EKG?

EKG jest badaniem niewymagającym od pacjenta szczególnego przygotowania. Istnieje jednak kilka zasad, które warto stosować, by jego wynik był jak najbardziej miarodajny:

 • przed badaniem należy poinformować lekarza o przebytych chorobach, zabiegach i przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą w znaczący sposób wpływać na rytm pracy serca;
 • nie ma wytycznych co do spożywania posiłków przed badaniem, pacjent nie musi być na czczo. Warto jednak zrezygnować tego dnia z napojów podnoszących ciśnienie lub wpływających na pracę serca (np. kawy, napojów energetyzujących);
 • nie powinno się przed badaniem wykonywać wysiłku fizycznego. Może on przyspieszyć akcję serca i wpłynąć na wynik;
 • w dniu poprzedzającym badanie nie zaleca się spożywania alkoholu, który może zmniejszać siłę skurczów mięśnia sercowego.

Przygotowanie do EKG może też obejmować skompletowanie i zabranie ze sobą wyników innych badań w sytuacji, gdy jest ono kolejnym elementem prowadzonej diagnostyki. Badanie serca może zostać zlecone przez lekarza nie tylko przy problemach z układem krążenia. Niekiedy zleca się je np. przed podjęciem leczenia psychiatrycznego.

Reklama

Wyniki EKG

Badanie elektrokardiograficzne wykonuje się celem ocenienia pracy mięśnia sercowego, a przede wszystkim siły i rytmu jego skurczów. Wynik EKG nazywany elektrokardiogramem zapisywany jest w postaci krzywej odwzorowującej pracę serca.

Jego odczytanie i zinterpretowanie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Interpretacji wszelkich wyników badań powinien dokonywać lekarz w oparciu o same wyniki, szczegółowy wywiad i obraz kliniczny pacjenta. 

W przypadku niektórych testów laboratoryjnych wynik bywa jednak jednoznacznie „negatywny” lub „pozytywny” albo jego wartość można porównać z przyjętą normą. W przypadku EKG wynik prawidłowy to taki, który wskazuje na miarowy rytm i częstość uderzeń mieszczącą się w granicach od 60 do 100 na minutę.

Odczytanie tych wartości z krzywej EKG nie jest jednak łatwe, dlatego odczytu nie powinno się dokonywać samodzielnie.

Cena badania EKG

Ile kosztuje badanie EKG? Ceny wszelkich badań różnią się w zależności od miasta, placówki, a niekiedy nawet lekarza, który je wykonuje. Ponadto badanie to wykonuje się na różne sposoby i w zależności od typu koszt także może być różny. Cena EKG spoczynkowego, czyli najprostszej wersji, w której leżący pacjent podłączony jest do elektrod, wynosi około 50 zł.

Zdecydowanie wyższa jest cena badania EKG, w którym podłączony do elektrod pacjent jest jednocześnie poddawany wysiłkowi fizycznemu (np. na bieżni czy rowerze stacjonarnym). Koszt próby wysiłkowej to ok. 150-200 zł.

Podobne ceny osiąga badanie EKG metodą Holtera polegające na podłączeniu pacjenta do elektrod na dłuższy czas, np. na 24 godziny, w czasie których pacjent wykonuje swoje codzienne czynności, a niewielki aparat dokonuje zapisu pracy jego serca.

Warto jednak pamiętać, że EKG jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby móc skorzystać z refundacji, konieczne jest skierowanie od lekarza wystawione podczas bezpłatnej wizyty w ramach NFZ-u.

Reklama

Badanie EKG u dziecka

Elektrokardiografia jest badaniem bezpiecznym dla zdrowia człowieka, dlatego można wykonywać je u pacjentów w każdym wieku, nawet u noworodka. EKG u dzieci wykonuje się w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pracy ich serca.

Objawy będące powodem do niepokoju to np. zaburzenia rytmu serca, słyszalne szmery czy powiększona sylwetka mięśnia sercowego. 

U najmłodszych pacjentów również wykonuje się różne warianty badania:

 • EKG spoczynkowe,
 • próbę wysiłkową,
 • holter – dla dzieci też jest on bezpieczny i całkowicie bezbolesny.

Pamiętać należy, że normy EKG u dzieci są zupełnie inne niż u pacjentów dorosłych. Im młodsze dziecko, tym jego serce fizjologicznie bije szybciej. Interpretacji wyników powinien zawsze dokonywać lekarz, najlepiej ten, który zlecił badanie.

Czytaj również

Bibliografia

 • Kubicka K, Bieganowska K (red.). Zaburzenia rytmu serca. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
 • Turska-Kmieć A. Podstawy wykonania i interpretacji zapisu elektrokardiograficznego. Pediatr Dypl. 2013;17(3):53-65.
 • Profilaktyka chorób kardiologicznych (KORDIAN), Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-kardiologicznych [13.01.2022].
 • Baranowski R, Wojciechowski D, Kozłowski D, Kukla P, Kurpesa M, Lelakowski J, et al. Electrocardiographic criteria fordiagnosis of the heart chamber enlargement, necrosis and repolarisation abnormalities including acute coronary syndromes. Experts’ group statement of the Working Group on Noninvasive Electrocardiology and Telemedicine of Polish-Cardiac Society. Kardiol Pol. 2016;74(8):812–819.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Zabieg cewnikowania serca
Cewnikowanie serca - u dziecka i dorosłego. Czy boli?
Osoba w czasie badania serca
Badania serca – jak wyglądają i jakie są ich rodzaje?
Serce człwieka
Troponina (T i I) – norma, badanie. Jaki poziom przy zawale?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?