
Spis treści
- Elektrokardiogram – na czym polega?
- Elektrokardiogram – wskazania
- Elektrokardiografia – zalety
- Elektrokardiogram – przygotowanie do badania
- Elektrokardiografy – interpretacja wyników
Elektrokardiogram – na czym polega?
Elektrokardiografia (w skrócie EKG) jest badaniem stosowanym w diagnozowaniu chorób serca. Działanie EKG opiera się na monitorowaniu elektrycznej pracy serca z poziomu skóry, a nie wewnątrz ciała. Elektrody EKG wychwytują różnicę w napięciu elektrycznym podczas skurczów serca, wyniki przedstawione są w formie wykresu/amplitudy. Obserwować je można na monitorze lub przeczytać na wydruku przygotowanym na specjalnym papierze milimetrowym.
Za pomocą EKG można wykryć m.in.:
- zawał serca,
- niedokrwienie mięśnia sercowego,
- zaburzenie rytmu serca.
Badanie elektrokardiografem jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Można wykonywać je regularnie, u osób w każdym wieku, ponieważ w żaden sposób nie wpływa ono na zdrowie pacjenta.
Czytaj też: Scyntygrafia serca – wskazania, przygotowanie, przebieg i wyniki
Elektrokardiogram – wskazania
Istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia elektrokardiografii, m.in. są to:
- dolegliwości sygnalizujące problemy z sercem: nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, omdlenia, zawroty głowy;
- monitorowanie pracy serca w przypadku: założonego rozrusznika, zdiagnozowania arytmii lub przyjmowania leków antyarytmicznych.
Zaleca się również, aby wykonywać badanie EKG profilaktycznie, w marginesie najczęściej raz w roku do raz na trzy lata, zwłaszcza po przekroczeniu czterdziestego roku życia.
Elektrokardiografia – zalety
Badanie elektrokardiograficzne ma wiele zalet:
- niska cena, a ze skierowaniem lekarskim badanie jest refundowane przez NFZ,
- krótki czas badania: około 5 – 10 minut,
- powszechność i łatwy dostęp do aparatury,
- badanie można przeprowadzić nie tylko w szpitalu, ale również i w domu,
- na podstawie badania lekarz jest w stanie określić czy w sercu dochodzi do migotania czy do częstoskurczu, ma to wpływ na wdrożenie leczenia.
Elektrokardiogram – przygotowanie do badania
Badanie EKG jest proste i mało inwazyjne, trwa zaledwie kilka do kilkunastu minut, ale warto wiedzieć co ewentualnie może zafałszować jego wyniki:
- kawa i papierosy – nie wolno ich zażywać minimum na godzinę przed badaniem, ponieważ podnoszą ciśnienie i przyspieszają pracę serca,
- przed samym badaniem wskazane jest uspokojenie organizmu, wyrównanie oddechu i rozluźnienie mięśni,
- ćwiczenia i alkohol – wskazane jest, aby dzień przed badaniem nie ćwiczyć intensywnie i nie pić alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do szybszego bicia serca lub chwilowej arytmii.
Elektrokardiografy – interpretacja wyników
Choć badanie EKG jest niezwykle powszechne to warto pamiętać o tym, że zdarzają się sytuacje, w których odczyt badania jest prawidłowy pomimo złej pracy serca oraz kiedy wyniki są nieprawidłowe, podczas gdy serce jest zdrowe. Dlatego tak istotnie jest, aby wyniki badania interpretował doświadczony lekarz specjalista.
Ważnymi czynnikami podczas interpretacji wyników są:
- wiek,
- zażywane leki,
- inne choroby (niekardiologiczne).
Interpretacji wyników bezwzględnie powinien dokonać lekarz albo ratownik medyczny.
Oceń artykuł
(liczba ocen 16)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!