Nowy sklep

już ON-LINE

Mięśnie i wzrost

Mięśnie u kobiet i mięśnie mężczyzn różnią się ze względu na poziom testosteronu w organizmie danej osoby. Mięśnie u mężczyzn osiągają większy wzrost m.in. w okolicy klatki piersiowej, barków czy przedramionach.

Reklama

Spis treści

Reklama

Wzrost kobiet a wzrost mężczyzn

Średnia wzrostu kobiety jest niższa niż mężczyzny. Różnice występują także w rozmieszczeniu i ilości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wielkości obręczy barkowej i miednicy. Układ mięśniowy jest znacznie bardziej rozwinięty u mężczyzn (stanowi on około 38% masy ciała). Dzieje się tak między innymi dzięki testosteronowi – hormonowi syntetyzowanemu przede wszystkim w jądrach i w niewielkim stopniu w korze nadnerczy mężczyzn i kobiet. Mężczyźni mają masywniejszy kark, obręcz barkową oraz szerszą klatkę piersiową, najczęściej pokrytą owłosieniem. U płci męskiej umięśnienie jest szczególnie zaznaczone w obrębie klatki piersiowej, ramion i ud.

Estrogeny - żeńskie hormony produkowane przez jajnik, wykazują słabe działanie pobudzające rozwój tkanki mięśniowej (u kobiet stanowi ona jedynie około 27% masy ciała), a ich wysoki poziom sprzyja odkładaniu się tłuszczu w niektórych partiach organizmu i zatrzymywaniu wody w tkankach. Z tego względu ciało kobiety ma bardziej zaokrąglone kształty, większe skupienie tkanki tłuszczowej wokół obręczy biodrowej oraz silniej rozwinięte pośladki.