Budowa mięśniowa kobiet i mężczyzn - różnice

Mięśnie u kobiet i mięśnie mężczyzn różnią się ze względu na poziom testosteronu w organizmie danej osoby. Mięśnie u mężczyzn osiągają większy wzrost m.in. w okolicy klatki piersiowej, barków czy przedramionach.

Spis treści

Wzrost kobiet a wzrost mężczyzn

Średnia wzrostu kobiety jest niższa niż mężczyzny. Różnice występują także w rozmieszczeniu i ilości tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wielkości obręczy barkowej i miednicy. Układ mięśniowy jest znacznie bardziej rozwinięty u mężczyzn (stanowi on około 38% masy ciała). Dzieje się tak między innymi dzięki testosteronowi – hormonowi syntetyzowanemu przede wszystkim w jądrach i w niewielkim stopniu w korze nadnerczy mężczyzn i kobiet. Mężczyźni mają masywniejszy kark, obręcz barkową oraz szerszą klatkę piersiową, najczęściej pokrytą owłosieniem. U płci męskiej umięśnienie jest szczególnie zaznaczone w obrębie klatki piersiowej, ramion i ud.

Estrogeny - żeńskie hormony produkowane przez jajnik, wykazują słabe działanie pobudzające rozwój tkanki mięśniowej (u kobiet stanowi ona jedynie około 27% masy ciała), a ich wysoki poziom sprzyja odkładaniu się tłuszczu w niektórych partiach organizmu i zatrzymywaniu wody w tkankach. Z tego względu ciało kobiety ma bardziej zaokrąglone kształty, większe skupienie tkanki tłuszczowej wokół obręczy biodrowej oraz silniej rozwinięte pośladki.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!