Napletek - czym jest? Choroby, infekcje, stany zapalne

Napletek to fałd skórny, który osłania częściowo lub całkowicie żołądź prącia. Jak wygląda napletek? Jak obchodzić się z napletkiem u niemowlaka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Napletek prącia
Źródło: 123RF
Spis treści

Co to jest napletek?

Napletek pełni funkcje ochronne, osłaniając od uszkodzeń żołądź i wędzidełko. Podczas wzwodu napletek zsuwa się, odsłaniając żołądź prącia. Zewnętrzna część napletka jest pokryta skórą taką, jaka pokrywa pozostałą część penisa, natomiast jego wnętrze jest wyściełane błoną śluzową, która zapewnia genitaliom odpowiednią wilgotność.

Stan zapalny napletka 

Zaczerwieniony napletek to dolegliwość, która pojawia się zwłaszcza w młodym wieku, u małych chłopców i nastolatków. Jest to pierwszy objaw stanu zapalnego napletka. Dołączyć do niego może także ból prącia (zwłaszcza przy oddawaniu moczu), zaciśnięcie napletka, a w ostrych przypadkach nawet ropna wydzielina sącząca się spod napletka. Do infekcji dochodzi zazwyczaj przez nieodpowiednią higienę oraz uczulenie na detergenty lub środki myjące, a w przypadku najmniejszych dzieci także przez noszenie zbyt ciasnych i mokrych pieluch. Nieleczone choroby napletka mogą doprowadzić do przeniesienia się infekcji na mosznę lub prącie, dlatego konieczna będzie wizyta u lekarza – internisty, urologa lub dermatologa – który zaleci odpowiednie leczenie.

Zapalenie napletka u dziecka

Zapalenie napletka ma zazwyczaj podłoże bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, chociaż może być także wynikiem urazu. Jeśli objawy zapalenia napletka pojawią się u dziecka, jak najszybciej trzeba zgłosić się z nim do lekarza. 

W przypadkach o lekkim nasileniu wystarczą okłady z rumianku lub rywanolu, jednak jeśli infekcja jest bardziej poważna, lekarz może zdecydować o przepisaniu leków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę dziecka:

  • częstą zmianę pieluszek, 
  • mycie genitaliów malucha wodą z delikatnym mydłem. 

Jeśli używamy nawilżanych chusteczek, lepiej na jakiś czas z nich zrezygnować, by nie wywołały one dodatkowych podrażnień. Jeżeli dolegliwościom miejscowym będą towarzyszyć objawy, takie jak gorączka czy wymioty, konieczne będzie wykonanie badania moczu, ponieważ może to oznaczać, że doszło do zakażenia układu moczowego.

Napletek u dziecka

Zdarza się, że krótko po urodzeniu chłopca usuwa się mu napletek. W Polsce takie zabiegi to rzadkość, jednak obecność napletka u dziecka sprawia, że rodzice muszą pamiętać o szczególnej higienie miejsc intymnych u malucha. U niemowląt napletek jest ściśle połączony z żołędzią prącia, dlatego podczas kąpieli nie wolno robić niczego na siłę – zbyt mocne ściąganie napletka może skończyć się stanem, jakim jest naderwanie napletka! Warto przy tym pamiętać, że przytwierdzenie napletka do żołędzi prącia nie stanowi patologii do ukończenia 3. roku życia dziecka. Jeżeli po tym czasie napletek nadal będzie ściśle połączony z żołędzią, wtedy trzeba będzie udać się na konsultację lekarską. Jeśli stan genitaliów nie będzie niepokojący, wówczas specjalista najprawdopodobniej zaleci, by jeszcze poczekać. Wyjątkiem są sytuacje, w których u dziecka dochodzi do częstych stanów zapalnych napletka – wtedy konieczny może okazać się zabieg polegający na odklejeniu napletka. Nie jest to skomplikowany zabieg i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Zwężenie napletka

Stan zapalny napletka to nie jedyny problem, który jest związany z tą częścią ciała. Najbardziej znanym jest stulejka, czyli zwężenie ujścia napletka, które sprawia, że zsunięcie go z żołędzi prącia jest niemożliwe. Stulejka może być problemem wrodzonym lub nabytym. Powoduje ona nieprzyjemne odczucia podczas kontaktów seksualnych. U niektórych pacjentów są one tak silne, że nie są oni 
w stanie w ogóle współżyć. W tak skrajnych sytuacjach wykonuje się zabiegi operacyjne mające na celu korekcję, a czasem i usunięcie napletka.

Plastyka napletka

W zależności od poziomu zaawansowania stulejki, można zastosować różne metody korekcji napletka. W najcięższych przypadkach wykonuje się usuwanie napletka, czyli obrzezanie. Jeśli zmiany nie są skrajnie dokuczliwe, lekarz może zaproponować zabieg poszerzenia ujścia napletka, czyli jego plastykę. Polega ona na wykonaniu nacięć wzdłuż struktur napletka, co prowadzi do rozszerzenia jego ujścia. Następnie lekarz dokonuje odpowiedniego zszycia. Zabieg zwykle przeprowadza się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, a dzięki temu, że w jego trakcie nie dochodzi do usunięcia tkanek napletka, penis zachowuje swój naturalny wygląd.

Zobacz także:

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
Przeczytaj artykuł
Ból jąder - możliwe przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
Ból jąder - możliwe przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
USG jąder - jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
Zapalenie jądra - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama