Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Wędzidełko napletkowe - zerwane, za krótkie. Leczenie i zabieg

Wędzidełko napletkowe to bardzo delikatna i cienka warstwa skóry, znajdująca się między żołędzią prącia a napletkiem. Czasami zdarza się, że ulega skróceniu, naderwaniu lub zerwaniu. Co należy wówczas robić? Jak przebiega zabieg wydłużenia wędzidełka napletka? Czy zawsze kłopoty z nim związane trzeba leczyć?
Mężczyzna zagląda sobie w spodnie
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest wędzidełko napletkowe?

Wędzidełko napletkowe stanowi cienki fałd skórny, który łączy napletek z żołędzią prącia. W ludzkim ciele jest ich więcej, m.in. wyróżnia się to stanowiące połączenie języka z dolnym podniebieniem, a także wędzidełko łechtaczki. 

Wędzidełko napletka jest umiejscowione najczęściej pod zewnętrznym ujściem cewki moczowej, dalej biegnie nad rowkiem zażołędnym aż do wewnętrznej blaszki napletka. To bardzo delikatna część prącia, dlatego może ulec uszkodzeniu, np. naderwaniu, czy całkowitemu zerwaniu. 

W fizjologicznych warunkach wędzidełko napletkowe pozwala na bezproblemowe zsuwanie napletka poza rowek zażołędny, niezależnie od tego czy penis jest w zwodzie, czy w spoczynku. To prawidłowe wędzidełko napletkowe. 

Zdarza się jednak, że chłopcy rodzą się ze zbyt krótkim wędzidełkiem napletkowym, co stwarza kłopoty m.in. z:

  • oddawaniem moczu, 
  • myciem napletka, 
  • ze współżyciem seksualnym. 

Wędzidełko napletkowe jest usuwane podczas zabiegu obrzezania.

Reklama

Zerwanie wędzidełka napletkowego

Okazuje się, że zerwane wędzidełko napletkowe wcale nie stanowi rzadkiej dolegliwości. Zdarza się to dość często, szczególnie osobom prowadzącym intensywne życie seksualne, lecz nie tylko. 

Objawami zerwania wędzidełka napletka jest:

  • ból prącia,
  • pieczenie oraz krwawienie z prącia. 

Jeśli rana krwawi w sposób obfity, konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska. Najlepiej bez zwłoki udać się na szpitalny oddział ratunkowy lub jak najszybciej umówić się na wizytę lekarską.

Jeśli natomiast wędzidełko napletkowe zostało jedynie naderwane, krwawienie ustało samo, a rana ładnie się zagoiła, zazwyczaj pomoc medyczna nie będzie konieczna. Ważne jest wówczas, by w sposób szczególny zadbać o higienę prącia, m.in. poprzez dokładne i delikatne mycie tej części ciała co najmniej dwa razy dziennie. Jeśli natomiast po takim incydencie wędzidełko napletka sprawia wrażenie mniejszego, gorzej się odciąga, czy utrudnia współżycie seksualne, warto zgłosić się do lekarza specjalisty. 

Zbyt krótkie wędzidełko napletkowe

Krótkie wędzidełko napletkowe to sytuacja kiedy całkowicie zsunięcie napletka nie jest możliwe albo gdy odciągnięcie tego fragmentu skóry powoduje ból i inne nieprzyjemne doznania. Może to w konsekwencji doprowadzić do naderwania lub zupełnego zerwania wędzidełka napletka. 

Taka okoliczność może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotnie za krótkie wędzidełko napletkowe oznacza wadę wrodzoną, czyli chłopcy rodzą się z takim defektem. Z kolei zbyt krótkie wędzidełko napletkowe, nabyte w drodze np. urazów, czy stanów zapalnych, określa się jako wtórne. W wyniku wyżej wymienionych uszkodzeń może dochodzić do bliznowacenia, a dalej do skrócenia wędzidełka napletkowego. 

Wędzidełko napletkowe za krótkie można rozpoznać wizualnie, ale też jest to odczuwalne, szczególnie podczas stosunku płciowego, kiedy mężczyzna doświadcza dolegliwości bólowych prącia.

Reklama

Leczenie problemów z wędzidełkiem napletkowym

Zanim zostanie podjęte stosowne leczenie problem ze zbyt krótkim lub naderwanym, albo też zerwanym wędzidełkiem napletkowym należy odróżnić od schorzenia, które nazywa się stulejką. Objawy obu stanów są do siebie zbliżone, ponieważ mężczyzna odczuwa w obu przypadkach ból oraz ma kłopot z odprowadzeniem napletka, jednak z reguły przebieg stulejki jest dla panów bardziej dotkliwy. 

Co kiedy okazuje się, że jest zerwane wędzidełko napletkowe, jak leczyć taki uraz? Jak już wcześniej wspomniano, jeśli nie występuje obfite krwawienie, rana szybko się goi oraz nie pojawiają się żadne niepokojące symptomy, wystarczy zadbać o codzienną higienę miejsc intymnych, a także zachować wstrzemięźliwość seksualną do czasu całkowitego wyleczenia. Podczas codziennego prysznica lub kąpieli należy delikatnie odciągać napletek.

Gdy zerwanie wędzidełka napletka powoduje duże krwawienie, które trudno opanować, a także ciężki do zniesienia ból i pieczenie, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, a nawet na SOR-ze. Do medyka powinien też udać się mężczyzna, który odczuwa dyskomfort w odprowadzaniu napletka po zabliźnieniu się rany po naderwaniu wędzidełka napletkowego.

Reklama

Zabieg związany z wędzidełkiem napletkowym

Jeśli stwierdza się zbyt krótkie wędzidełko napletkowe, operacja może okazać się koniecznością, by mężczyzna mógł normalnie funkcjonować. Stosuje się wówczas zabieg wydłużenia wędzidełka napletka. 

Polega on na umiejętnym nacięciu, a następnie ponownym zszyciu go w taki sposób, by wydłużyć wędzidełko. To bardzo szybki zabieg, zwykle trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, najczęściej jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, rzadziej – w znieczuleniu ogólnym. Przez kilka dni po tym zabiegu nie należy siadać, zaleca się wówczas leżenie lub stanie, ewentualnie chodzenie. Aby wędzidełko napletkowe porządnie się zagoiło, przez kilka tygodni po zabiegu (około 3-4) nie należy współżyć seksualnie, ani masturbować się.

Niekiedy zaleca się inne rozwiązanie. W związku z tym, że problemy związane z wędzidełkiem napletkowym kończą się wraz obrzezaniem, niektórzy zalecają właśnie taką metodę leczniczą. Podkreśla się jednak, że zabieg obrzezania powinien być wykonany w warunkach chirurgicznych, przez przeszkolonego pod względem medycznym specjalistę.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wittkamp Volker, Jego wysokość penis, Wydawnictwo Feeria, 2017, ISBN 9788372296399.
  • Spitz Aaron MD, The penis book: A doctor’s complite guide to the penis – from size to function and everything in between, Wydawca Rodale Pr, 2018, ISBN 9781635650297.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Anatomia
Jaka powinna być prawidłowa grubość endometrium?
Badanie endometrium
Lewa i prawa półkula mózgu - funkcje i trening
Budowa mózgu - lewa i prawa półkula
Gruczoły łojowe - funkcje i schorzenia. Jak odblokować zatkane?
Kobieta sprawdza stan skóry twarzy i gruczołów łojowych
Podobne artykuły
Co to jest żołądź?
Żołądź - co to jest? Ból przy dotyku i inne schorzenia
Żeński układ rozrodczy
Zatoka Douglasa – co oznacza wolna, a o czym świadczy płyn?
Mężczyzna zagląda sobie w spodnie
Wędzidełko napletkowe - zerwane, za krótkie. Leczenie i zabieg
Meski uklad rozrodczy
Napletek - czym jest i jakie pełni funkcje? Budowa, choroby i leczenie
Badanie gruczołu krokowego u urologa
Co to jest gruczoł krokowy i jak wpływa na płodność?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!