Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy

Wagina to kobiecy narząd, który pełni istotne funkcje rozrodcze, a także dostarcza przyjemności. Istnieje co najmniej kilka typów kobiecych genitaliów. Co to jest wagina i jak jest zbudowana?
Kobieta w spódniczce
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wagina to inne określenie pochwy. Oznacza końcowy odcinek układu rozrodczego u kobiet. Zbudowana jest z rozciągliwych włókien i wyścieła ją błona śluzowa.
 • Istnieje kilka rodzajów wagin, które różnią się przede wszystkim kształtem warg sromowych mniejszych i większych. Można wyróżnić m.in. waginy typu: Barbie, motylek czy podkowa.
 • Aby w pełni móc cieszyć się ich zdrowiem miejsc intymnych warto zadbać o prawidłową higienę i pielęgnacje waginy.
SPRAWDŹ TEŻ: Jaka jest średnia długość pochwy?
Spis treści

Reklama

Budowa waginy

Co to jest wagina? To inne określenie pochwy, czyli przedłużenia macicy – końcowego odcinka układu rozrodczego u kobiet. Zbudowana jest z elastycznych, rozciągliwych włókien i zwykle osiąga długość od 6 do 8 cm i szerokość około 2-3 cm.

Wyścieła ją błona śluzowa, która produkuje zarówno wydzielinę pojawiającą się w czasie cyklu miesięcznego, jak i śluz ułatwiający stosunek seksualny. To przez waginę wydostaje się krew miesiączkowa. Wejście do pochwy od zewnątrz otaczają wargi sromowe, nad którym znajduje się łechtaczka, a jeszcze wyżej – wzgórek łonowy.

Wagina to ta część kobiecych genitaliów, których nie widać. Wielu ludzi określa jednak tym terminem nie tylko pochwę, ale także srom, czyli zewnętrzne części kobiecych narządów płciowych. Należą do nich m.in.:

 • wargi sromowe większe i mniejsze, 
 • wzgórek łonowy, 
 • łechtaczka. 

Ich wygląd u każdej z kobiet jest trochę inny dlatego powstał nieformalny podział na typy budowy waginy.

Reklama

Funkcje kobiecej waginy

Kobieca wagina pełni szereg kluczowych funkcji. Są one związane przede wszystkim z rozrodem, bowiem to przez nią wydostaje się dziecko podczas porodu. To do pochwy wprowadzany jest członek podczas stosunku i w niej dochodzi do wytrysku. 

Śluz produkowany przez waginę ułatwia zapłodnienie. Dodatkowo, dzięki silnemu unerwieniu, penetracja waginy podczas stosunku daje kobiecie przyjemność.

Przez to, że wagina jest niezwykle rozciągliwa, dziecko może przyjść na świat drogami rozrodczymi kobiety. Pochwa nie kurczy się jednak od razu po porodzie – na powrót do stanu sprzed ciąży potrzebuje zwykle od 6 do 8 tygodni. 

W tym czasie najlepiej powstrzymywać się od współżycia, aby wszystkie tkanki się zagoiły. Przyspieszyć ten proces może regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla.

Kształty wagin

Istnieje co najmniej kilka rodzajów wagin. Do najpopularniejszych należą:

 • typ pierwszy charakteryzuje się małymi wargami sromowymi- zarówno większymi, jak i mniejszymi. Ten kształt waginy czasami nazywa się „typem Barbie”, ponieważ genitalia są praktycznie niewidoczne, tak jak u słynnej lalki. Wargi sromowe większe są nieduże, dobrze skrywają mniejsze i w rezultacie żadne inne części intymne spod nich nie wystają; 
 • typ drugi wyróżniają małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze. Inaczej mówi się o nim „motylek”. Wbrew nazewnictwu, u wielu kobiet wargi sromowe mniejsze nieco wystają, przez co paradoksalnie mogą wydawać się większe od zewnętrznych warg sromowych. Zwykle nie ma to znaczenia dla komfortu kobiety, jednak zdarza się, że wargi sromowe są tak duże, że sprawia to ból lub powoduje wstyd. W takiej sytuacji można zdecydować się na labioplastykę, czyli zmniejszenie warg sromowych.
 • duże wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze to budowa właściwa typowi trzeciemu. Potocznie mówi się o nim „bułeczka”, ponieważ wargi sromowe większe są tu duże i mięsiste, a mniejsze zupełnie niewidoczne.
 • w przypadku asymetrycznych warg sromowych mówimy o czwartym typie budowy waginy. Różnice w wielkości warg zazwyczaj są niewielkie, a sam typ jest dość często spotykany u kobiet.
 • zdarza się, że zewnętrzne wargi sromowe częściowo zakrywają te wewnętrzne, a częściowo odsłaniają. Wówczas mówimy o tak zwanej „podkowie”.

Reklama

Higiena waginy

Pielęgnacja okolic intymnych jest ważna, by móc cieszyć się ich zdrowiem. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych zabiegów, wystarczy myć je delikatnymi płynami do higieny intymnej lub naturalnymi mydłami o jak najkrótszym składzie. Zapachowe żele i mocno perfumowane mydła mogą wywołać uczulenie.

Podczas miesiączki oprócz częstszego niż zwykle podmywania się warto skorzystać także ze specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej, które pozwolą na przedłużyć uczucie świeżości i zahamują powstawanie przykrego zapachu waginy. 

Należy uważać na popularne w ostatnim czasie płyny do samodzielnej irygacji pochwy. Jeśli lekarz nie zaleci wykonywania takich zabiegów, nie decydujmy się na nie na własną rękę. Irygacje mogą unicestwić naturalnie występujące w waginie pałeczki kwasu mlekowego, co spowoduje narażenie na częstsze infekcje intymne.

Reklama

Swędzenie waginy

Każda infekcja pochwy wymaga konsultacji z ginekologiem. Jeśli więc zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany, a szczególnie świąd pochwy, należy jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza. 

Swędzenie pojawia się w przebiegu m.in.:

 • grzybicy, 
 • bakteryjnego zakażenia pochwy, 
 • rzęsistkowicy, 

ale może być również wynikiem podrażnień spowodowanych noszeniem za ciasnej bielizny czy używaniem zbyt silnego detergentu do prania.

Grzybica pochwy dodatkowo objawia się gęstymi, białymi, serowatymi upławami. W przypadku rzęsistkowicy innymi symptomami są żółtozielone upławy oraz ból w trakcie stosunku.

Reklama

Wagina operacja plastyczna

Wygląd pochwy można skorygować poprzez poddanie się zabiegowi waginoplastyki, który polega na jej zwężeniu. Jest on zwykle wykonywany u kobiet, które kilkakrotnie rodziły naturalnie, przez co ich wagina uległa dużemu rozciągnięciu i nie wróciła do stanu pierwotnego, a co za tym idzie jest bardziej podatna na infekcje, a doznania seksualne nie są już tak intensywne jak kiedyś.

Waginoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a koszt zabiegu to zwykle od 4000 zł w górę.

Czytaj również

Bibliografia

 • T. Pisarski - Położnictwo i ginekologia, podręcznik dla studentów, 2019.
 • Onwere, Vakharia, Położnictwo i ginekologia, red. wydania polskiego Jerzy Florjański, Edra Urban & Partner, 2004, https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/poloznictwo-i-ginekologia-crash-course/pdf/poloznictwo_i_ginekologia_cc.pdf [data dostępu: 04.02.2022].
 • J. Kozłowska M. Curyło Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie - część praktyczna, Awf Kraków, 2013
 • Rechberger T, Kulik-Rechberger B. Wady wrodzone układu moczowo-płciowego u kobiet – diagnostyka i postępowanie. Ginekol Pol. 2011, 82, 137-145.
 • Lloyd J, Crouch N, Minto C, [et al.]. Female genital appearance: “normality unfolds”. BJOG. 2005, 112, 643-646.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?
Kobieta trzyma prześcieradło
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Para w lozku
Podobne artykuły
Wizualizacja szyjki macicy
Szyjka macicy przed okresem - jak wygląda? Rozpulchniona i miękka
Akcesoria lekarskie
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska
Badanie testosteronu
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!