Wagina - co to jest? Anatomia

Wagina to kobiecy narząd, który pełni istotne funkcje rozrodcze, a także dostarcza przyjemności. Istnieje co najmniej kilka typów kobiecych genitaliów. Co to jest wagina i jak jest zbudowana?
Co to jest wagina
Źródło: 123RF

Spis treści

Budowa waginy

Co to jest wagina? To inne określenie pochwy, czyli przedłużenia macicy – końcowego odcinka układu rozrodczego u kobiet. Zbudowana jest z elastycznych, rozciągliwych włókien i zwykle osiąga długość od 6 do 8 cm i szerokość około 2-3 cm.

Wyścieła ją błona śluzowa, która produkuje zarówno wydzielinę pojawiającą się w czasie cyklu miesięcznego, jak i śluz ułatwiający stosunek seksualny. To przez waginę wydostaje się krew miesiączkowa. Wejście do pochwy od zewnątrz otaczają wargi sromowe, nad którym znajduje się łechtaczka, a jeszcze wyżej – wzgórek łonowy.

Funkcje kobiecej waginy

Kobieca wagina pełni szereg kluczowych funkcji. Są one związane przede wszystkim z rozrodem, bowiem to przez nią wydostaje się dziecko podczas porodu. To do pochwy wprowadzany jest członek podczas stosunku i w niej dochodzi do wytrysku. 

Śluz produkowany przez waginę ułatwia zapłodnienie. Dodatkowo, dzięki silnemu unerwieniu, penetracja waginy podczas stosunku daje kobiecie przyjemność.

Rodzaje wagin

Wagina to ta część kobiecych genitaliów, których nie widać. Wielu ludzi określa jednak tym terminem nie tylko pochwę, ale także srom, czyli zewnętrzne części kobiecych narządów płciowych. Należą do nich m.in.:

  • wargi sromowe większe i mniejsze, 
  • wzgórek łonowy, 
  • łechtaczka. 

Ich wygląd u każdej z kobiet jest trochę inny dlatego powstał nieformalny podział na typy budowy waginy.

Kształty wagin

Istnieje co najmniej kilka kształtów wagin. Do najpopularniejszych należą:

  1. Typ pierwszy charakteryzuje się małymi wargami sromowymi- zarówno większymi, jak i mniejszymi. Ten kształt waginy czasami nazywa się „typem Barbie”, ponieważ genitalia są praktycznie niewidoczne, tak jak u słynnej lalki. Wargi sromowe większe są nieduże, dobrze skrywają mniejsze i w rezultacie żadne inne części intymne spod nich nie wystają.
  2. Drugi typ wyróżniają małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze. Inaczej mówi się o nim „motylek”. Wbrew nazewnictwu, u wielu kobiet wargi sromowe mniejsze nieco wystają, przez co paradoksalnie mogą wydawać się większe od zewnętrznych warg sromowych. Zwykle nie ma to znaczenia dla komfortu kobiety, jednak zdarza się, że wargi sromowe są tak duże, że sprawia to ból lub powoduje wstyd. W takiej sytuacji można zdecydować się na labioplastykę, czyli zmniejszenie warg sromowych.
  3. Duże wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze to budowa właściwa typowi trzeciemu. Potocznie mówi się o nim „bułeczka”, ponieważ wargi sromowe większe są tu duże i mięsiste, a mniejsze zupełnie niewidoczne.
  4. W przypadku asymetrycznych warg sromowychmówimy o czwartym typie budowy waginy. Różnice w wielkości warg zazwyczaj są niewielkie, a sam typ jest dość często spotykany u kobiet.
  5. Zdarza się, że zewnętrzne wargi sromowe częściowo zakrywają te wewnętrzne, a częściowo odsłaniają. Wówczas mówimy o tak zwanej „podkowie”.

Anatomia waginy

Dzięki temu, że wagina jest niezwykle rozciągliwa, możliwe jest przyjście dziecka na świat drogami rozrodczymi kobiety. Pochwa nie kurczy się jednak od razu po porodzie – na powrót do stanu sprzed ciąży potrzebuje zwykle od 6 do 8 tygodni. 

W tym czasie najlepiej powstrzymywać się od współżycia, aby wszystkie tkanki się zagoiły. Przyspieszyć ten proces może regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla.

Higiena waginy

Pielęgnacja okolic intymnych jest ważna, by móc cieszyć się ich zdrowiem. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych zabiegów, wystarczy myć je delikatnymi płynami do higieny intymnej lub naturalnymi mydłami o jak najkrótszym składzie.Zapachowe żele i mocno perfumowane mydła się nie nadają, gdyż mogą wywołać uczulenie. Podczas miesiączki oprócz częstszego niż zwykle podmywania się warto skorzystać także ze specjalnych nawilżanych chusteczek do higieny intymnej

Warto uważać na popularne ostatnio płyny do samodzielnej irygacji pochwy. Jeśli lekarz nie zaleci wykonywania takich zabiegów, nie decydujmy się na nie na własną rękę. Irygacje mogą unicestwić naturalnie występujące w waginie pałeczki kwasu mlekowego, co spowoduje narażenie na częstsze infekcje intymne.

Wagina operacja plastyczna

Wygląd pochwy można skorygować poprzez poddanie się zabiegowi waginoplastyki, który polega na jej zwężeniu. Jest on zwykle wykonywany u kobiet, które kilkakrotnie rodziły naturalnie, przez co ich wagina uległa dużemu rozciągnięciu i nie wróciła do stanu pierwotnego, a co za tym idzie jest bardziej podatna na infekcje, a doznania seksualne nie są już tak intensywne jak kiedyś.

Waginoplastykę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a koszt zabiegu to zwykle od 4000 zł w górę.

Oceń artykuł

(liczba ocen 26)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!