Objawy anoreksji - jak anorektyczki ukrywają chorobę?

Jak zaczyna się anoreksja? Na co zwrócić uwagę, żeby poznać pierwsze objawy anoreksji? Co robią anorektyczki, żeby zachorować? Być może jest w twoim otoczeniu ktoś, kto cierpi na zaburzenia odżywiania, a ty zupełnie tego nie podejrzewasz. Sprawdź skuteczne triki anorektyczek, co robią żeby ukryć swoją chorobę. Poznaj 6 oznak anoreksji.

Spis treści

Być może jest w twoim otoczeniu ktoś, kto cierpi na zaburzenia odżywiania, a ty zupełnie tego nie podejrzewasz. Anorektyczki - bo na anoreksję chorują głównie dziewczęta, choć zdarza się ona coraz częściej wśród chłopców - mają bowiem wiele sprytnych sposobów na to, by ukryć chorobę, jednak wnikliwa obserwacja może pomóc nam zauważyć niepokojące objawy.

Gotowanie

Nagłe zainteresowanie gotowaniem oraz pomoc w przygotowywaniu posiłków jest często przykrywką wykorzystywaną przez anorektyczki. Ludzie uznają, że jeśli osoba zaczyna lubić gotowanie, to musi lubić też spożywanie przygotowanych posiłków, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Anorektyczki chętnie gotują dla swojego otoczenia, rzadko jedzą to, co przyrządzają.

Jedzenie

Co jedzą anorektyczki? Zastanów się, czy widziałeś w ostatnim czasie, jak dana osoba jadła coś w twoim towarzystwie. Pamiętaj, że anorektyczki oszukują rodziny i przyjaciół. W trakcie rodzinnych posiłków wykorzystują momenty nieuwagi, chowają jedzenie w serwetki, do torebki, kieszeni lub oddają psu.

Zaobserwuj, czy jedzenie, które trafia na talerz twojej koleżanki czy członka rodziny, rzeczywiście zostaje przez nich połknięte, a nie dyskretnie wyplute.

Spadek wagi

Nawet jeśli wydaje ci się, że jest niewielki, pamiętaj, że anorektyczki często ukrywają sylwetkę pod ubraniem. Początkowy spadek wagi nawet o kilka kilogramów powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zwykłe odchudzenie o kilka kilogramów może przemienić się w groźną chorobę.

Częste, wręcz obsesyjne kontrolowanie wagi może być sygnałem ostrzegawczym. Jak często twoi bliscy kontrolują swoją wagę?

Styl ubierania

Nagła zmiana stylu ubierania powinna stanowić sygnał ostrzegawczy. Anorektyczki, by ukryć swoją chorobę, zmieniają styl ubierania, tak aby nie było widać, jak wygląda ich sylwetka.

Jeśli zauważysz, że dana osoba zaczyna nosić coraz bardziej obszerne ubrania bądź ubierać się na cebulkę, możesz zacząć coś podejrzewać.

Trening

Sport to zdrowie, ale każda przesada źle odbija się na naszym zdrowiu. Specjaliści zalecają trening 3 razy w tygodniu. Jeśli osoba w twoim otoczeniu zaczyna planować cały swój tydzień tak, aby jak najwięcej czasu spędzać na siłowni lub biegając czy wykonując ćwiczenia w domu, to możesz podejrzewać, że zaczyna mieć obsesję na punkcie swojej sylwetki.

Nastrój

Inne charakterystyczne objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to: huśtawki nastrojów, stany lekowe i depresyjne, wybuchy złości bądź napady nagłej euforii. Pod wpływem niedoborów w organizmie zmienia się także ciało: włosy stają się matowe, paznokcie łatwo się łamią, skóra jest ziemista, na twarzy widać oznaki zmęczenia.

Bądż czujny i nie daj się nabrać, kiedy usłyszysz, że to wszystko przez gorszy okres w życiu, przesilnie wiosenne czy niewyspanie. Problem może być znacznie poważniejszy. Jednak osoba, która go posiada, zrobi wszystko, abyś się o tym nie dowiedział, dlatego musisz pozostać przede wszystkim wnikliwym i podejrzliwym obserwatorem.

Oceń artykuł

(liczba ocen 23)

Pytanie: Czego najbardziej oczekujesz, jak rozpoczynasz dietę?

  Szybkich efektów w postaci dużej liczby zgubionych kilogramów

  Lepszego samopoczucia, poprawy kondycji

  Zmniejszenia masy tłuszczowej, zwiększenia mięśniowej

  Zmniejszenia objętości w obwodach

  Polepszenia stanu zdrowia (wyników badań)

  Obniżenia wieku metabolicznego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!