Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Objawy anoreksji - jak anorektyczki ukrywają chorobę?

Jak zaczyna się anoreksja? Na co zwrócić uwagę, żeby poznać pierwsze objawy anoreksji? Co robią anorektyczki, żeby zachorować? Być może jest w twoim otoczeniu ktoś, kto cierpi na zaburzenia odżywiania, a ty zupełnie tego nie podejrzewasz. Sprawdź skuteczne triki anorektyczek, co robią żeby ukryć swoją chorobę. Poznaj 6 oznak anoreksji.
Spis treści

Jak działa inteligentna waga łazienkowa? Zobacz nasz test redakcyjny:

Być może jest w twoim otoczeniu ktoś, kto cierpi na zaburzenia odżywiania, a ty zupełnie tego nie podejrzewasz. Anorektyczki - bo na anoreksję chorują głównie dziewczęta, choć zdarza się ona coraz częściej wśród chłopców - mają bowiem wiele sprytnych sposobów na to, by ukryć chorobę, jednak wnikliwa obserwacja może pomóc nam zauważyć niepokojące objawy.

Reklama

Gotowanie

Nagłe zainteresowanie gotowaniem oraz pomoc w przygotowywaniu posiłków jest często przykrywką wykorzystywaną przez anorektyczki. Ludzie uznają, że jeśli osoba zaczyna lubić gotowanie, to musi lubić też spożywanie przygotowanych posiłków, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Anorektyczki chętnie gotują dla swojego otoczenia, rzadko jedzą to, co przyrządzają.

Reklama

Jedzenie

Co jedzą anorektyczki? Zastanów się, czy widziałeś w ostatnim czasie, jak dana osoba jadła coś w twoim towarzystwie. Pamiętaj, że anorektyczki oszukują rodziny i przyjaciół. W trakcie rodzinnych posiłków wykorzystują momenty nieuwagi, chowają jedzenie w serwetki, do torebki, kieszeni lub oddają psu.

Zaobserwuj, czy jedzenie, które trafia na talerz twojej koleżanki czy członka rodziny, rzeczywiście zostaje przez nich połknięte, a nie dyskretnie wyplute.

Reklama

Spadek wagi

Nawet jeśli wydaje ci się, że jest niewielki, pamiętaj, że anorektyczki często ukrywają sylwetkę pod ubraniem. Początkowy spadek wagi nawet o kilka kilogramów powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zwykłe odchudzenie o kilka kilogramów może przemienić się w groźną chorobę.

Częste, wręcz obsesyjne kontrolowanie wagi może być sygnałem ostrzegawczym. Jak często twoi bliscy kontrolują swoją wagę?

Reklama

Styl ubierania

Nagła zmiana stylu ubierania powinna stanowić sygnał ostrzegawczy. Anorektyczki, by ukryć swoją chorobę, zmieniają styl ubierania, tak aby nie było widać, jak wygląda ich sylwetka.

Jeśli zauważysz, że dana osoba zaczyna nosić coraz bardziej obszerne ubrania bądź ubierać się na cebulkę, możesz zacząć coś podejrzewać.

Reklama

Trening

Sport to zdrowie, ale każda przesada źle odbija się na naszym zdrowiu. Specjaliści zalecają trening 3 razy w tygodniu. Jeśli osoba w twoim otoczeniu zaczyna planować cały swój tydzień tak, aby jak najwięcej czasu spędzać na siłowni lub biegając czy wykonując ćwiczenia w domu, to możesz podejrzewać, że zaczyna mieć obsesję na punkcie swojej sylwetki.

Reklama

Nastrój

Inne charakterystyczne objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę, to: huśtawki nastrojów, stany lekowe i depresyjne, wybuchy złości bądź napady nagłej euforii. Pod wpływem niedoborów w organizmie zmienia się także ciało: włosy stają się matowe, paznokcie łatwo się łamią, skóra jest ziemista, na twarzy widać oznaki zmęczenia.

Bądż czujny i nie daj się nabrać, kiedy usłyszysz, że to wszystko przez gorszy okres w życiu, przesilnie wiosenne czy niewyspanie. Problem może być znacznie poważniejszy. Jednak osoba, która go posiada, zrobi wszystko, abyś się o tym nie dowiedział, dlatego musisz pozostać przede wszystkim wnikliwym i podejrzliwym obserwatorem.

Czytaj też: 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zaburzenia odżywiania
Anoreksja to nie jest „niewinna” dieta
Zaburzenia odżywiania – czym są i jak z nich wyjść?
Bulimia
Podobne artykuły
Ogryzek od jabłka stojący przy lustrze
Anoreksja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Objawy anoreksji - jak anorektyczki ukrywają chorobę?
Kompulsywne objadanie się: czym jest i jak sobie pomóc?
Anoreksja u mężczyzn i chłopców
Dziewczyna cierpi na ortoreksję
Ortoreksja - co to jest? Przyczyny, objawy, skutki i leczenie

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!