Dla Ciebie, na zdrowie!

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy - leczenie i objawy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to problem nie tylko zdrowotny, ale też estetyczny. Jakie są objawy tej choroby i jak z nią walczyć? Poznaj przyczyny, oznaki i sposoby leczenia łzs.
Skóra twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Cera łojotokowa to problem, który może pojawić się w każdym wieku, choć najbardziej podatne są na niego osoby w okresie pokwitania oraz mężczyźni. Narażeni na łojotokowe zapalenie skóry twarzy są także ludzie, u których schorzenie to występowało w rodzinie już wcześniej. Przyczyn łzs twarzy jest wiele. Oprócz czynników genetycznych to także zaburzenia gospodarki hormonalnej (zwłaszcza hormonów płciowych) i zła dieta, uboga przede wszystkim w witaminy z grupy B i cynk.

Reklama

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – objawy

Zmiany chorobowe zazwyczaj poprzedza łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły. Skóra świeci się, jest tłusta i wygląda na nieświeżą. Choroba dotyka przede wszystkim obszary bogate w gruczoły łojowe, tj. czoło, okolice nosa, uszu i ust, ale także powieki. Skóra w tych miejscach zaczyna nadmiernie się łuszczyć i czerwienić, czasem pojawia się także świąd. Bywa, że rumień staje się lekko żółty i powleczony tłustym filmem – dzieje się tak za sprawą gromadzącego się łoju. Warto pamiętać, że gdy skóra zaczyna swędzieć, absolutnie nie wolno jej drapać. To może zaostrzyć stan zapalny
i doprowadzić do podrażnień.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy - leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to problem, którego nie należy bagatelizować. W każdej, nawet najłagodniejszej postaci tej choroby konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niezwykle istotne jest również ustalenie przyczyny pojawienia się schorzenia. Jeśli okaże się, że za ten stan odpowiedzialne są hormony, niezbędna będzie wizyta u endokrynologa. W przypadku niedoborów witamin, oprócz zmiany diety trzeba będzie przyjmować odpowiednie suplementy. ŁZS może spowodować także stres – w tej sytuacji warto pomyśleć o możliwościach jego ograniczenia, a także nowych, bardziej skutecznych formach relaksu. Dodatkowo, dermatolog zaleci miejscowe stosowanie maści o odpowiednim składzie, a w przypadku ostrych i trudnych do zwalczenia zmian, również środki doustne.

Reklama

ŁZS – pielęgnacja skóry twarzy

Nim odwiedzimy gabinet dermatologa, posmarujmy cerę delikatnym kremem kojącym. Warto zainwestować także w preparat z zawartością piroktonu olaminy. Składnik ten ogranicza namnażanie się grzybów Malassezia, które wywołują zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka. Nie przesadzajmy z kosmetykami mocno oczyszczającymi – mogą one dodatkowo podrażnić i wysuszyć cerę.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, a dieta

Leczenie farmakologiczne warto wspomóc odpowiednią dietą. Zrezygnujmy z cukru, alkoholu i białego pieczywa. Ograniczmy także kawę i herbatę. Do codziennego jadłospisu wprowadźmy chude mięso i ryby – najlepiej ugotowane lub upieczone. Dietę uzupełnijmy również o kasze (zwłaszcza gryczaną), owoce, warzywa, pestki, orzechy i nasiona. Nie zapominajmy o piciu niegazowanej wody mineralnej (minimum 1,5l dziennie). Warto przygotowywać także napary ziołowe, najlepiej z szałwii, rumianku i pokrzywy.

Zobacz też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na twarzy – jak usunąć? Przyczyny i lek
Młoda kobieta z przebarwieniami na twarzy
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Mężczyzna z rumieniem na twarzy
Rumień na twarzy – piekący i nagły. Jak się pozbyć?
Kobieta z ręcznikiem na głowie i maseczką na twarzy
Maseczka do twarzy – domowa, nawilżająca
Kobieta w czapce i szaliku smarująca usta balsamem
TOP 5 dermokosmetyków na zimę
Jak zwalczać trądzik?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!