Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy - jak się objawia? Domowe sposoby i leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to problem nie tylko zdrowotny, ale też estetyczny. Może dotknąć osoby w każdym wielu z różnych powodów. Aby rozpocząć leczenie, najważniejsze jest odnalezienie przyczyny problemu. Jakie są objawy ŁZS twarzy? Sprawdź, na czym polega diagnostyka tej choroby.
Skóra twarzy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Łojotokowe zapalenie skóry twarzy może mieć wiele przyczyn. Jakich?
  • ŁZS twarzy z początku może przypominać alergię, np. przez świąd. Jak jeszcze się objawia?
  • Leczenie ŁZS twarzy może być długie i trudne, gdyż jest to choroba nawracająca. Jak wygląda diagnostyka?
SPRAWDŹ TEŻ: Łojotokowe zapalenie skóry - co to jest? Objawy i leczenie
Spis treści

Reklama

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry. Czym jest ŁZS?

Cera łojotokowa to problem, który może pojawić się w każdym wieku, choć najbardziej podatne są na niego osoby w okresie pokwitania oraz mężczyźni. Narażeni na łojotokowe zapalenie skóry twarzy są także ludzie, u których schorzenie to występowało w rodzinie już wcześniej.

Przyczyn ŁZS twarzy jest wiele. Oprócz czynników genetycznych to także zaburzenia gospodarki hormonalnej (zwłaszcza hormonów płciowych), zła dieta, uboga przede wszystkim w witaminy z grupy B i cynk, nieprawidłowa higiena oraz zanieczyszczenia środowiska.

Główną przyczyną tej choroby jest jednak stan zapalny skóry i gruczołów łojowych, który prowadzi do nadmiernego łuszczenia się naskórka.

Na ŁZS częściej chorują również osoby przeżywające przewlekły stres.

Łojotokowe zapalenie twarzy bywa także wywoływane przez drożdżaki Malassezia C. Choć grzyby te występują naturalnie we florze bakteryjnej, w momencie osłabienia odporności namnażają się w sposób niekontrolowany i wywołują podrażnienia. Są one prawdopodobnie najczęstszym powodem ŁZS na twarzy i głowie u niemowląt, choć wciąż mechanizm tej choroby nie został poznany.

Reklama

Objawy łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Zmiany chorobowe zazwyczaj poprzedza łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły. Skóra świeci się, jest tłusta i wygląda na nieświeżą. Choroba dotyka przede wszystkim obszary bogate w gruczoły łojowe, tj. czoło, okolice nosa, uszu i ust, ale także powieki.

Skóra w tych miejscach zaczyna nadmiernie się łuszczyć i czerwienić, czasem pojawia się także świąd. Bywa, że rumień staje się lekko żółty i powleczony tłustym filmem - dzieje się tak za sprawą gromadzącego się łoju.

Warto pamiętać, że gdy skóra zaczyna swędzieć, absolutnie nie wolno jej drapać. To może zaostrzyć stan zapalny i doprowadzić do podrażnień.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry twarzy

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to problem, którego nie należy bagatelizować. W każdej, nawet najłagodniejszej postaci tej choroby konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

ŁZS twarzy diagnozuje się na podstawie objawów oraz badania dermatologicznego. Lekarz może również zlecić wykonanie testów alergicznych.

Niezwykle istotne jest również ustalenie przyczyny pojawienia się schorzenia. Jeśli okaże się, że za ten stan odpowiedzialne są hormony, niezbędna będzie wizyta u endokrynologa. W przypadku niedoborów witamin, oprócz zmiany diety trzeba będzie przyjmować odpowiednie suplementy.

Jak jeszcze leczyć ŁZS? Wywoływać może je także stres - w tej sytuacji warto pomyśleć o możliwościach jego ograniczenia, a także nowych, bardziej skutecznych formach relaksu.

Dodatkowo, dermatolog zaleci miejscowe stosowanie maści o odpowiednim składzie, a w przypadku ostrych i trudnych do zwalczenia zmian, również leki doustne.

Nie ma jednak skutecznego lekarstwa na łojotokowe zapalenie skóry twarzy, gdyż jest to choroba nawracająca.

Należy również pamiętać, że do zaostrzenia choroby przyczynić się może dieta, np. produkty smażone bądź różne leki, w tym haloperydol, chloropromazyna czy psoraleny.

Reklama

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Nim odwiedzimy gabinet dermatologa, należy zająć się odpowiednią pielęgnacją twarzy. Co stosować na łojotokowy stan zapalny? Zacznij od smarowania skóry delikatnym kremem kojącym.

Warto zainwestować także w preparat z zawartością piroktonu olaminy. Składnik ten ogranicza namnażanie się grzybów Malassezia, które wywołują zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka.

Jakie kosmetyki stosować przy łojotokowym zapaleniu skóry? Pamiętaj, by nie przesadzać z mocno oczyszczającymi preparatami.  Żele do mycia twarzy także powinny być delikatne. Mocne - mogą dodatkowo podrażnić i wysuszyć cerę.

Z naturalnych produktów popularnością cieszy się olej kokosowy. Stosuje się go na łojotokowe zapalenie skóry twarzy ze względu na jego właściwości zmiękczające. Należy jednak uważać przy jego stosowaniu, gdyż olej kokosowy może działać podrażniająco u alergików.

Reklama

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy a dieta

Leczenie farmakologiczne stanu zapalnego twarzy warto wspomóc domowymi sposobami, a konkretnie odpowiednią dietą. Zrezygnuj z cukru, alkoholu i białego pieczywa. Ogranicz także kawę i herbatę.

Do codziennego jadłospisu wprowadź chude mięso i ryby - najlepiej ugotowane lub upieczone. Dietę uzupełnij również o kasze (zwłaszcza gryczaną), owoce, warzywa, pestki, orzechy i nasiona.

Nie zapominaj o piciu niegazowanej wody mineralnej (minimum 1,5 l dziennie). Warto stosować także napary ziołowe, najlepiej z szałwii, rumianku i pokrzywy.

Czytaj również

Bibliografia

  • Marie-Claude Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, 2006.
  • Brzezińska-Wcisło L: Co nowego w etiopatogenezie i leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Post Dermatol Alergol 2005; 1: 10-13.
  • Braun-Falco O, Plewig G, Wolff HH, Burgdorf WCH: Dermatologia. Tom 2. Czelej, Lublin 2004: 462-467.
  • Gary W, Clark, Sara M et al.: Diagnosis and treatment of seborrheic dermatitis. American Family Physician 2015; 91(3): 185-190.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Kobieta ma zajady
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Domowe maseczki na twarz z ogórka – przepisy
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!